Следете не

Свет

Силен земјотрес од 5,6 степени според Рихтер го погоди Иран денеска, област која се наоѓа во многу сеизмички активни движења

Avatar

Објавено пред

на

Најмалку десет лица се повредени во земјотресот со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, што го погоди иранскиот град Сисахт, објавија денеска државните медиуми.

Државната новинска агенција ИРНА објави дека земјотресот што се почувствувал во неколку градови и населени места во регионот бил на длабочина од околу десет километри.

Сè уште нема податоци за можни жртви.

Иран е во многу активна сеизмичка област и претрпе неколку силни земјотреси во последните неколку години.

Свет

Научниците тврдат дека вакцината „Фајзер“ значително го намалува пренесувањето на Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Само една доза вакцина „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи на инфекција со ковид 19, според новото истражување.

Според порталот New Scientist, научниците од Кембриџ ги анализирале податоците на илјадници здравствени работници заразени со коронавирусот и дошле до заклучок дека, со само една доза вакцина „Фајзер“, можноста за пренесување на инфекцијата може значително да се намали.

– „Тоа е драматично намалување на бројот на асимптоматски позитивни тестови кај здравствените работници кои примиле единствена доза вакцина Пагер“, рече Ник Џоунс од универзитетската болница во Кембриџ, кој е еден од докторите што ја водат студијата (што сè уште не било независно прегледано).

Тие споредиле податоци од асимптоматски здравствени работници кои биле вакцинирани и оние кои не биле, и заклучиле дека дури 80% од невакцинираните биле заразени со короната. Само 37% од нив биле позитивни во првите 12 дена по вакцинирањето, а 20% од нив по 12 или повеќе дена.

Од овие резултати, може да се заклучи дека ризикот од асимптоматска инфекција со коронавирус се намалува четири пати кога ќе поминат 12 или повеќе дена од вакцината, што е доста импресивно.

– „Ова е многу добра вест. Вакцината „Фајзер“ штити од Ковид-19, но исто така ја намалува можноста за пренесување на инфекцијата на други лица. Сепак, мора да бидеме свесни дека не обезбедува целосна заштита за секого“, рече Мајк Викс, од Универзитет во Кембриџ.

Прочитај повеќе...

Свет

Во Шкотска со дронови пренесуваат ковид вакцини и медицински материјал

Avatar

Објавено пред

на

Во Шкотска, потточно во областа Аргиле и островот Бут, беспилотни летала „дронови“ се користат за прв пат во Велика Британија да носат примероци и тестови за Ковид-19 и друг медицински материјал, пренесува Би-Би-Си.

Би-Би-Си наведува дека по тестирањето во текот на минатата година, овој проект е проширен и дека медицинскиот товар сега се транспортира на растојание од 64 километри и дека персоналот на Националната здравствена служба (НХС) сега има пристап до беспилотни летала, прв од ваков вид во Велика Британија.

Беспилотни летала можат да носат товар до три килограми и да ги покриваат растојанијата побрзо отколку по пат или вода во овој дел на Шкотска, а операторот на беспилотни летала „Скајпортс“ доби дозвола од Агенцијата за цивилно воздухопловство за овие летови, пренесува Би-Би-Си

ФОТО: heartofasia.af

Прочитај повеќе...

Свет

Олабавување на Ковид-19 мерките во Британија, од средина на мај до 10,000 гледачи на фудбалските трибини?

Avatar

Објавено пред

на

Британскиот премиер Борис Џонсон денес претстави план за олабавување на строгите заштитни мерки во четири фази, почнувајќи од 8 март, кога сите училишта повторно ќе започнат со работа, до 21 јуни, кога треба да бидат укинати сите ограничувања, под услов епидемиолошката состојба да го дозволи тоа, објави Би-Би-Си.

Според планот на Џонсон, од 8 март, корисниците на домови за стари лица ќе можат да добиваат посети, но само една, најавена однапред, додека другите граѓани ќе можат да се сретнат со едно лице кое не припаѓа на нивното домаќинство на отворено.

Од 29 март граѓаните ќе можат да ги напуштат своите куќи и станови без ограничувања, но сепак се препорачува да не патуваат од местото на живеење, а забраната за патување во странство ќе биде во сила. Од тој ден, исто така, ќе ви биде дозволено да играте тенис и кошарка на отворено, како и пливање во надворешни базени.

Британската влада денес објави дека до средината на мај, до 10.000 навивачи можат да присуствуваат на фудбалски натпревари, како дел од олеснителните мерки за заштита од вирусот корона.

На стадионите со капацитет од повеќе од 40 000 места, ќе биде дозволено присуство на до 10 000 навивачи. Smallerе се дозволи до четвртина од капацитетот на помалите спортски објекти.

Владата соопшти дека ќе започне истражување за тоа како да се организираат спортски настани без социјално дистанцирање, користејќи средства како тестирање.

Во декември, до 2.000 лица имаа дозвола да присуствуваат на стадионите во Англија, но подоцна истиот месец, јавноста повторно беше забранета за влез поради ширење на нов вид на вирусот корона.

Втората фаза на ублажување на мерките се очекува не пред 12 април, кога сите трговски објекти, фризерски салони, библиотеки и музеи, како и градините на кафулињата и рестораните повторно ќе започнат со работа, со ограничување на бројот на гости.

Третиот чекор од планот на Џонсон треба да се спроведе околу 17 мај, кога ќе бидат укинати најголемиот број забрани поврзани со личен контакт на отворено, додека во затворен простор на членови на не повеќе од две домаќинства ќе им биде дозволено да се дружат, односно максимум од шест лица на маса.во угостителски објекти.

Во таа фаза ќе бидат отворени хотели, спортски сали и затворени сали за вежбање, затворени спортски сали ќе можат делумно да ги полнат трибините, додека на најголемите фудбалски стадиони ќе може да се сместат до 10 000 гледачи или до четвртина од капацитетот.

„Сепак, нема да се водиме според датумите, туку според епидемиолошките. „Ако тие бидат поволни, сите ограничувања ќе бидат укинати најрано на 21 јуни“, рече Џонсон.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Мобилни уредиПред 1 час

Колку е заштитен вашиот мобилен телефон од вода и прашина? Неколку совети за кои треба да знаете…

Производителите на паметни телефони често се фалат со различните можности на нивните уреди. Една од оние што се издвојува е...

Вецко Вренцоски (Влазрими) - Кичево Вецко Вренцоски (Влазрими) - Кичево
СпортПред 1 час

Ова се најновите фудбалски трансфери во нашата „Втора лига“ исток и запад

ВТОРА ЛИГА ИСТОК Брегалница Дојдоа: Владимир Дујовски (Кит-Го), Муарем Муарем (Работнички), Христијан Торнески (Пелистер) Заминаа: Сашо Шопоски (Тетекс), Анес Османоски...

СветПред 9 часа

Научниците тврдат дека вакцината „Фајзер“ значително го намалува пренесувањето на Ковид-19

Само една доза вакцина „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи на инфекција со ковид 19, според новото истражување. Според...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 27 февруари

280 година – Роден е римскиот император Константин Први (Константин Велики), кој започна со христијанизација на Римската империја (според некои...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (27 февруари) сабота

ОВЕН Погледот кон вашиот паричник може да му донесе мрачно расположение на Овенот. Имавте планина од сметки да платите, а...

МакедонијаПред 22 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 1 ден

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 1 ден

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 1 ден

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

НАЈЧИТАНИ