Следете не

Временска прогноза

ВОНРЕДНА НАЈАВА: Силно невреме доаѓа кон Македонија

Објавено пред

на

Полека од запад кон нашата држава како што најавивме се движи влажна и нестабилна воздушна маса кој од околу пладне па натаму на повеќе места ќе услови развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради загреаната атмосфера локално процесите можно е да бидат Поинтензивни и во форма на невреме проследено со пороен дожд, значително количество на воден талог, електрични празнења, силен ветер и појава на град, анализира Славчо Поповски.

Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор  и под осамени дрвја додека пак овчарите своите стада да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат. Максималните температури и понатаму ќе бидат многу висок ии ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени. Исто така поради понатамошен значителен транспорт на прашина и на песок од Сахара кон нашата држава атмосферата и понатаму ќе биде многу заматена па така врнежи кој се очекуваат ќе бидат помешани со истата, односно дождот ќе биде нечист. Ќе започне да дува и умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец.

За време на Христовото воскресение атмосферата постепенио ќе се стабилизира иако особено на  исток сеуште ќе има услови за локална нестабилност но како што кажавме нестабилноста постепено ќе се повлекуа кон исток.

Временска прогноза

Период на топло време и надпросечни температури, според нумеричките модели дождот се подалеку од нашиот регион..

Објавено пред

на

Топлотен бран од југ и значително повисоки температури од просечните ќе ја одбележи новата седмица која што ни претстои. Температурите во текот на оваа седмица, повремено ќе бидат дури и за околу десет степени повисоки од нормалните за овој период од годината.

Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност, што значи дека ГОЛЕМАТА СУША продолжува и во текот на оваа седмица. Ќе дува и слаб до умерен ветер, претежно од северен правец.

Минималните температури во текот на следните денови ќе се спуштаат во интервалот од 7 до 16 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Во скопскиот регион, во текот на следните денови температурите исто така ќе бидат над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 33 степени.

Со оглед на тоа дека и понатаму продолжуваат вистинските летни температури, следните денови и со ЗГОЛЕМЕН ИНТЕНЗИТЕТ – ви препорачуваме МАКСИМАЛНО да ги искористете за прошетки, и секако за одмори (кој може да земе од своето работно место) и плажирање во нашите прекрасни езера.

УВ индексот и понатаму ќе има УМЕРЕНО ВИСОКА вредност (коефициент 6).

Пишува: Славчо Попоски / Метеоаларм
Фото: Pixabay

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски најавува температурен шок со температури до 35°C

Објавено пред

на

Во следните часови, облачноста од запад и југозапад ќе се зголемува и особено во јужните и југозападните предели ќе има услови за краткотраен локален слаб дожд.

Што се однесува до времето за новата недела која што ни започнува од понеделник, како што најавиме нашата територија ќе биде зафатена од ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛА воздушна маса од југ, и истата ќе услови ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ на температурите на воздухот.

Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат до околу 35 степени.

За време на овој топол бран и период, во Скопје и околината максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 31 степен.

НАПОМЕНА: Температурите на воздухот кој се очекуваат од понеделник па натаму, ќе бидат НАД ПОВЕЌЕ ГОДИШНИОТ просек. Што значи дека ќе биде натпросечно топло. Барем одсега гледано, позначителен пад на температурите на воздухот се очекува дури од следниот викенд.

УВ ИНДЕКСОТ во следните денови ќе има умерено висока вредност (коефициент 6)

/Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Викендов се предвидуваат касно-летни температури, додека во некои средини ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд

Објавено пред

на

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне во западните предели ќе има мали услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

Максималната температура ќе се искачува во интервалот од 21 до 28 степени, додека во Скопје максималната температура ќе се искачи до околу 26 степени.

Потоа за време на викендот времето кај нас ќе биде сончево и топло со умерена, локално и повремено и позначителна облачност. Ќе има услови и за ретка појава на локален краткотраен дожд и ретки грмежи, особено во попладневните часови.

И за време на викендот ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе бидат релативно високи (КАСНО ЛЕТНИ) и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Одсега гледано, УШТЕ ПОТОПЛО ќе биде следната седмица, кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Хост: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 6 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 22 часа

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 22 часа

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 1 ден

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

БалканПред 1 ден

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на...

МагазинПред 1 ден

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја...

МагазинПред 1 ден

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во...

НАЈЧИТАНИ