Следете не

Свет

Сите ја преживеаја авионската несреќа во Мексико само поради една работа (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Стручњакот за безбедност во воздушниот сообраќај Адријан Јанг вели дека патниците имаат поголеми шанси да преживеат авионски несреќи во авиони со поробусен дизајн.

Тој додаде дека таков бил авионот на компанијата „Аеромексико“, кој се урна синоќа, при што немаше жртви.

Јанг, истражувач на холандската консултантска фирма To70, изјави за АП дека процентот на преживеаните во такви несреќи е поголем бидејќи „авионите сега се појаки отколку што некогаш биле“.

Тој проценува дека сега има помала можност луѓето да бидат заглавени под урнатите седишта и подови, особено ако авионот е во едно ниво и со рамен под, како што беше случајот со авионот што се урна на северот од Мексико.

Јанг додаде дека во добриот исход помогнала и малата брзина на авионот при ударот и рече дека сè уште е рано за шпекулации за причините за оваа несреќа.

Мексиканските власти објавија дека меѓу 97-те патници и четирите члена на екипажот немало жртви. Спасувачите однесоа 49 лица во болница, а во повеќето случаи се работеше за помали повреди.

Ен-би-си њуз објави видео снимено од патник во авионот, на кое се слушаат вресоци и паника.

Свет

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Avatar

Објавено пред

на

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот по локално време, во 8:28 часот, се случи нова јачина од 8,1 степен според Рихтеровата скала.

Националната агенција за управување со вонредни состојби испрати уште едно предупредување по силниот земјотрес.

Тие наведуваат дека опасноста од цунами ќе трае со часови.

Прочитај повеќе...

Свет

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Avatar

Објавено пред

на

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес властите.

Здравствените служби наведоа дека медуза гризнала 17-годишно момче додека пливал на 22 февруари.

Полицијата наведува дека младиот човек бил пренесен во болница, но тој починал на 1 март.

Медузите се многу отровни видови и живеат главно во тропски води, па затоа се препорачува да носите костуми за нуркање или да избегнувате пливање.

Според еден морски биолог, ова е прва смрт од каснување на медуза од младенче во Австралија од 2006 година.

Смртта може да се спречи, но луѓето кои живеат далеку од градот се особено изложени на ризик.

Прочитај повеќе...

Свет

Тим на научници најавуваат Ковид-19 вакцина во вид на спреј

Avatar

Објавено пред

на

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина за коронавирус, која би се давала назално во форма на спреј. Повеќето вакцини што се користат во моментот се даваат со инјекција во рака, но научниците веруваат дека би имало многу повеќе смисла респираторните вируси да градат имунитет на првото место на контакт со телото, што се јавува во мукозните мембрани на носот, устата и респираторен тракт.

На овој начин се користат неколку вакцини против грип и се верува дека вакцината против орално полиомиелитис, одобрена во 1961 година, помогна да се спречи болеста, особено кај децата.

Вирусологот Рик де Сварт од медицинскиот центар „Еразмо“ во Ротердам рече дека вакцините за коронавирус кои моментално се користат штитат од тешки форми на вирусот ковид-19, но дека тие не секогаш го спречуваат пренесувањето на вирусот.

„Вакцините дадени преку носот можат да обезбедат подобра заштита, иако останува да се види дали ќе се појават на пазарот пред крајот на пандемијата“, рече Сворт.

Тимот на Сворт направи вакцина која се дава преку нос и го блокира влезот на вирусот во клетките, а спрејот беше тестиран на порове, кој може да добие коронавирус како луѓето.

Откако била дадена вакцината, животните биле ставени во кафези еден ден со животни кои биле веќе заразени со ковид, а резултатите покажале дека ниту едно вакцинирано животно не се заразило.

“Нашата цел е да развиеме вакцина против овој вирус, но прво треба да докажеме дека вакцината е безбедна и ефикасна за луѓето. Овој лек делува исто на многу други респираторни вируси, така што може да се користи како загрижувачки одговор кај друг пандемија. “рече Сворт.

Микробиологот од Универзитетот во Колумбија, Ана Москона, објаснува дека способноста на научниците да развијат вакцина се заснова на децениско истражување за тоа како сродните вируси се врзуваат и продираат во клетките.

Неколку компании развиваат назални вакцини за kovid, а најмалку четири се во прва фаза на тестирање на луѓе.

Во октомври минатата година, американските научници покажаа кај глувците дека една доза назална вакцина е во состојба да го намали Ковид исто како и две дози на конвенционална вакцина и, исто така, да избегне инфекции за скоро 100 проценти.

„До крајот на пандемијата, мора да бидеме во можност да го запреме пренесувањето на вирусот, а овој вид вакцини може да го постигнеме тоа“, рече имунологот Мајкл Дијамант од Универзитетот во Сент Луис во Вашингтон, кој го води клиничкиот развој на вакцината.

Тој додаде дека овој вид вакцини може да биде ефикасен особено во превенција на деца или како „засилувач на дозата“.

Претседателот на шпанското здружение за имунизација, Маркос Лопез, вели дека вакцината против носот го стимулира производството на антитела познати како имуноглобулин и дека тие можат да ја запрат инфекцијата пред таа да се спушти на белите дробови и другите органи.

Како што рече, веројатно нема да има време да се развие вакцина за оваа пандемија.

“Овој вирус најверојатно ќе стане ендемичен и ќе мора да се вакцинираме на секои неколку години. Овие вакцини можат да бидат корисни за рафинирање и подобрување на постојните имунизации. Тие ќе бидат неопходни”, рече Лопез.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХроникаПред 3 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

СветПред 4 часа

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 14 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 15 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 16 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 16 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 16 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 17 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 17 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

НАЈЧИТАНИ