Следете не

Кичево

Скопјанец во Кичево вчера го нарушил јавниот ред и мир

Објавено пред

на

На 30.10.2020 година во 21:30 часот, пред угостителски објект лоциран на булеварот „Ослободување“ во Кичево, Ш.А.(49) од Скопје го нарушил јавниот ред и мир со викање и непристојно однесување кон гостите и случаните минувачи.

Тој е приведен и против него поднесена е соодветна пријава.

Извор: ОВР Кичево / СВР Охрид

Кичево

Бакарди: Потребни се работници со искуство за претстојната сезона

Објавено пред

на

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот успешен тим за сезоната која следи, потребно е пополнување на персоналот, односно потребени се работници со искуство на следниве позиции :

Пица мајстор

Готвач за на скара

Келнер 

За информација, лицата кои ќе работат ќе бидат во редовен работен однос.

Сите заинтересирани можат да контактираат на броевите

☎️ 076/980-888 и 075/416-550

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Во кичевско Србјани во дворецот на Храмот „Св.Петар и Павле“ за прв пат блесна светиот Крст

Објавено пред

на

Вчера вечер беше вистински празник за жителите на с. Србјани – кичевско кои не го криеа нивното задоволството од убавината на Крстот кој го осветли селото. Имено по неколку месечна работа на младите луѓе во с. Србјани кои се дел од Црковното настојателство и со огромна поддршка на жителите и неколку компании, вчера вечер заврши целосната изградба на Крстот кој за прв пат блесна во оваа област.

Крстот е висок 12 метри, поставен на бетонски постамент во дворот на Храмот „Св. Ап. Петар и Св. Павле“ со висина од 0,5 метри, со 6 метри распон на краците (3 метри секој крак) и широк 1 метар. Во Крстот е вградена железна конструкција од 1.4 тони. Во основата има 4 винкли со длабичина од 1 метар, вградени 10 кубни метри бетон и 500килигорами железна арматура.  Што се однесува до осветлувањето, светиот Крст е осветлен со 75 метри лед светло кој на вечер му дава посебен изглед од далечина.

Иницијативата за изградба на Крст ја започнаа шест млади лица која веднаш се прифати и се подаде огромна поддршка од страна на жителите на Србјани и Кичево и истите активно се вклучија во изградбата.

За нашиот портал тие изјавија дека за скоро време ќе биде осветен Крстот, по што најавија голема манифестација по тој повод. Исто така истакнаа дека тука не застануваат, ова е само почеток , па затоа ги повикуваат сите граѓани од Кичево без разлика на верска и национална припадност, доколку имаат желба активно да се вклучат во работата за да го разубават Храмот кој го краси Србјани, да ги контактират членовите на Црковното настојателство или било кој Православен жител на Србјани за понатамошни информации.

Секоја чест добри луѓе!

Прочитај повеќе...

Кичево

Од денес започнува со работа „Check Burger“, место каде ги има највкусните бургери во Кичево и пошироко

Објавено пред

на

Ново во градот! Официјално ви го претставуваме „Check Burger“, место каде од денес ќе можете да ги вкусите неодоливите и до сега најуникатните бургери. Тајната на успехот е во квалитетните и секогаш свежи состојки кои ќе ви овозможат максимално да уживате во секое парче храна.

Објектот е лоциран во близина на кичевската „Македонска Пошта“ на ул. „Александар Македонски“ и истиот ќе нуди бесплатна достава на храна преку јавување на нивниот тел 079/222-446 – до вашата дестинација во рамките на градот Кичево.

Check Burger

Check Burger

Од денес завршува потрагата по највкусна брза храна, бидејќи овој тим навистина знае да го долови вкусот на оргинален, но и поинаков бургер!

* Локалот во недела ќе започнува со работа од 15:00 часот, истото време и доставата ќе биде активна, односно до 23:00 часот

* Во прилог и главното мени:

–  „Check Burger“ ве очекува!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има...

СпортПред 4 часа

Алиоски: Точно знаеме што да подобриме, најважно е да веруваме во себе и во тимот, одиме на победа!

Македонската А репрезентација на 17. јуни ја очекува вториот натпревар од Европското првенство. Украина е селекцијата на која ќе им...

На денешен денПред 5 часа

На денешен ден – 16 јуни

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (16 јуни) среда

ОВЕН Можно е да ве преплавуваат негативни мисли, ќе бидете особено нетрпеливи овие два дена. Вашата ароганција може да ве...

ЗанимливостиПред 15 часа

Студија тврди дека пронајдени биле „вселенски печурки“ на Марс

Една неодамнешна студија тврди дека пронашла докази за форми на живот слични на габи на површината на Марс. „Вселенските печурки“...

МакедонијаПред 18 часа

Ковид-19 денес: 29 нови случаи, 9 од Скопје, 5 од Кичево..

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 29 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се...

КичевоПред 19 часа

Бакарди: Потребни се работници со искуство за претстојната сезона

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

АвтомобилиПред 22 часа

Црни кутии во автомобилите во ЕУ од 2022 година: Ќе снима брзина, време на сопирање и други параметри

Сепак, тоа нема да ги замени форензичарите, затоа што секогаш ќе биде потребен човечки фактор за читање на податоците. Како...

МагазинПред 22 часа

Microsoft го објави датумот на крај на Windows 10

Популарниот оперативен систем ќе престане да постои по животниот циклус од точно 10 години Microsoft штотуку објави датум за завршување...

LifestyleПред 23 часа

Бангладеш: Откриено како да се претвори пластиката во ванила

Научниците во Бангладеш откриле начин како да се претвори употребената пластична амбалажа во арома на ванила, користејќи генетски модифицирани бактерии....

НАЈЧИТАНИ