Следете не

Свет

Скоро 2500 зарезени во Турција, Ковид-19 зема се поголем замав

Avatar

Објавено пред

на

Бројот на починати од последиците од коронавирусот во Турција се искачи на 15 и сега изнесува 59, изјави министерот за здравство, Фахретин Коча.

Тој на Твитер објави дека бројот на инфицирани лица од Ковид-19 се зголемил за 561, што значи дека вкупно 2.433 лица се заразени со новиот коронавирус.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

Состојба во светот со Коронавирусот до 13:00 часот

Avatar

Објавено пред

на

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.529.439 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 89.416, а оздравеле 337.164 луѓе.

– Два дома за нега на стари и изнемоштени лица во Будимпешта се погодени од коронавирусот. Во едниот има преку 100 заразени

– Во Шпанија има пад на дневниот број на смртни случаи во однос на вчера – 683 наспроти вчерашните 767.

– Во Швајцарија во изминатите 24 часа починаа 14 лица, а се заразија 124

– Во Австрија во изминатите 24 часа починаа 22 лица, заразени се 69.

– Индонезија – во еден ден 40 смртни случаи и повеќе од 300 новозаразени. Тоа е најголем пораст на починати од почетокот на епидеммијата во таа држава.

– Во изминатите 24 часа во Романија починаа девет луѓе, а во Полска, Ќешка и Украина – петмина

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Рекорден број на заразени од Коронавирус во Русија, дури 1,175 за еден ден

Avatar

Објавено пред

на

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Русија се зголеми за 1.175 во текот на изминатите 24 часа на 8.672 во 81 од 85 региони на федерацијата. Ова денеска го соопшти рускиот оперативен штаб за борба против заразата.

Тоа е рекорден број нови случаи на ден во Руската Федерација.

– Во изминатите 24 часа оздравеа 86 лица. Вкупно закрепнати има 580 лица. Пет пациенти починаа во изминатиот ден и 63 за целиот период во Русија, се вели во соопштението.

Во Москва се регистрирани нови 660 заразени со новиот коронавирус, со што во главниот град на Русија сега има 5.841 инфицирани.

Извор: Независен

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Коронавирус до 10:00 часот во светски рамки

Avatar

Објавено пред

на

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.018.082 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 53.251, а оздравеле 213.218 луѓе.

– Принцот Чарлс ќе отвори болница во Најтингел, која ќе може да прими до 4.000 пациенти кои се заразени со новиот коронавирус, објавија британските медиуми.

– Само во една црква во САД се заразиле со коронавирус 71 лице. Станува збор за округот Сакраменто, во Калифорнија, едно од најголемите жаришта на заразата вои САД.

– Германците предупредуваат дека училишната настава од далечина, која е воведена поради ширењето на Ковид-19, не е добра на долгорочен план. Тие наведуваат дека тоа не е стандарден модел, кој го применува школството, и се повикуваат на истражувања, според кои таквиот вид на настава овозможува само една четвртина од усвоеното знаење.

– Шпанскиот град Захара де ла Сиера е изолиран од светот и нема ниту еден случај на заразен со коронавирус.

– Во Кина потврден 31 нов случај на зараза со коронавирус и четири смртни случаи. Сега вкупниот број изнесува 81.620 заразени, 3.322 починати, а 76.571 се излекувани и пуштени од болница.

– Јапонците бараат прогласување вонредна состојба поради пандемијата на Ковид-19, а премиерот Шинѕо Абе одбива да го направи тоа.

– Кинескиот град Вухан им испрати официјално предупредување на граѓаните да не излегуваат од домовите доколку немаат потреба.

– Во Киргистан прв смртен случај од новиот коронавирус. Во земјата досега се потврдени 130 заразени лица.

– Две нови жртви на коронавирусот за само еден ден во Бугарија, со што нивниот број достигна 12. Во земјата има 477 заразени случаи.

– Со наредба на црногорското Министерство за здравство ублажени се мерките за ограничено движење, односно на граѓаните им е овозможено и движење за време на викенд до 13 часот, со стриктно придржување кон сите останати мерки.

– Гугл објави извештаи од 131 држава околу тоа дали се намалиле посетите на продавници, паркови и други места за собирање минатиот месец, откако многу влади наложија да се остане дома со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

– Кина ги советува странските дипломати да не доаѓаат во Пекинг. Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти дека има заразени со Ковид-19 меѓу странските дипломати и ги советува да не доаѓаат во кинескиот главен град додека трае здравствената криза.

Извор: 24вести.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 5 часа

Денес ќе биде сончево и топло, викендов дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој ќе засилува на североистокот...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (10.04) петок

ОВЕН За сите личности родени во овој знак кои се занимаваат со приватен бизнис денешниот ден е многу поволен кога...

БалканПред 14 часа

Тежок вирус се шири по балканот преку „Power Point“ презентација, доколку добиете ваков e-mail не отворајте!

Од блиски извори на наши луѓе кои живеат во соседна Србија добивме информација дека се шири тежок вирус преку „Power ...

КичевоПред 16 часа

(ФОТО) Среде природа убава Пресвета Богородица си издигнала прекрасен дом – манастирот „Пречиста – Кичевска“, посветен на светото Благовештение

Среде природните убавини на планината Цоцан во близина на Кичево, Пресвета Богородица си издигнала прекрасен дом – манастирот „Пречиста –...

МакедонијаПред 17 часа

Денес 46 нови случаи на Ковид-19 во Македонија бројката се искачи на вкупно 663 лица

46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица. Новопотврдените случаи се...

СветПред 18 часа

Состојба во светот со Коронавирусот до 13:00 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.529.439 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 89.416, а...

БалканПред 1 ден

Синот на српскиот претседател Александар Вучиќ позитивен на Коронавирус, итно пренесен на инфективна клиника

Синот на српскиот претседател Александар Вучиќ, Данило Вучиќ, е заразен со коронавирус и заради клиничката слика е хоспитализиран на Инфективната...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Зошто не е здраво да се храниме во доцните часови

Поголем дел од нас тешко си го замислуваат крајот на работниот ден без вечера. Понекогаш ќе се сетиме колку е...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (09.04) четврток

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

МакедонијаПред 1 ден

Нова мерка поради Коронавирусот: Во авотмобил строго по три лица со заштитни маски

Повеќе од тројца патници, вклучително и возачот не смеат да се возат во ист автомобил, е едно од огрaничувањата за...

НАЈЧИТАНИ