Следете не

Свет

Снимена е тепачка на автопат! Никој не можеше да поверува што се случи на крај! (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Дека тепачките не мора секогаш да завршуваат неславно, покажува ова хит видео што кружи на интернетот.

Имено, на видеото се гледа сериозна тепачка на двајца мажи на сред автопатот, за која сите мислеа дека ќе се претвори во пекол. Сепак, откако добро се истепаа, тие одеднаш влегоа во истиот автомобил како ништо да не се случило.

Изгледа дека само сакале да се ослободат од од стресот или кавгата едноставно да ја завршат со тепачка.

Popara.mk

Свет

Потврдено присуство на бразилскиот сој на Ковид-19 во Велика Британија, здравствените работници стравуваат за нов проблем

Avatar

Објавено пред

на

Агенцијата за јавно здравје на Англија (ПХЕ) денес објави дека е потврдено присуство на бразилскиот сој на Ковид-19 кај шест пациенти во Велика Британија, пренесува Гардијан.

Весникот наведува дека три случаи на инфекција со новиот вид П.1 биле откриени во Англија и три во Шкотска.

Новиот вид на Ковид-19, кој за прв пат беше потврден во Бразил, предизвикува поголема загриженост кај здравствените работници затоа што постојат стравувања дека постојните вакцини можат да бидат помалку ефикасни против него.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Се отцепи ледена област од Антарктикот, вкупната површина е поголема од Лондон

Avatar

Објавено пред

на

Ледената област на Дедо Мраз, поголема од поголемата област во Лондон се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол.

Вкупната површина на санта е 1.270 квадратни километри, а нејзината дебелина е 150 метри.

„Времето ќе покаже дали ова одвојување на ледениот брег во наредните денови или недели ќе предизвика дополнително расцепување на ледената покривка“, рече Адријан Лакман, професор по геологија на Универзитетот Свонси, пренесува Гардијан.

Прочитај повеќе...

Свет

Научниците тврдат дека вакцината „Фајзер“ значително го намалува пренесувањето на Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Само една доза вакцина „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи на инфекција со ковид 19, според новото истражување.

Според порталот New Scientist, научниците од Кембриџ ги анализирале податоците на илјадници здравствени работници заразени со коронавирусот и дошле до заклучок дека, со само една доза вакцина „Фајзер“, можноста за пренесување на инфекцијата може значително да се намали.

– „Тоа е драматично намалување на бројот на асимптоматски позитивни тестови кај здравствените работници кои примиле единствена доза вакцина Пагер“, рече Ник Џоунс од универзитетската болница во Кембриџ, кој е еден од докторите што ја водат студијата (што сè уште не било независно прегледано).

Тие споредиле податоци од асимптоматски здравствени работници кои биле вакцинирани и оние кои не биле, и заклучиле дека дури 80% од невакцинираните биле заразени со короната. Само 37% од нив биле позитивни во првите 12 дена по вакцинирањето, а 20% од нив по 12 или повеќе дена.

Од овие резултати, може да се заклучи дека ризикот од асимптоматска инфекција со коронавирус се намалува четири пати кога ќе поминат 12 или повеќе дена од вакцината, што е доста импресивно.

– „Ова е многу добра вест. Вакцината „Фајзер“ штити од Ковид-19, но исто така ја намалува можноста за пренесување на инфекцијата на други лица. Сепак, мора да бидеме свесни дека не обезбедува целосна заштита за секого“, рече Мајк Викс, од Универзитет во Кембриџ.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 2 март

1824 година – Роден е чешки композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана (Бедрич), чие дело е успешна синтеза на фолклорот...

МакедонијаПред 4 часа

Хороскоп за денес (02.03) вторник

ОВЕН Зафатениот Овен овој месец го очекува исполнување на целите со саканата личност. Ова значи дека овој месец ќе бидете...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Започнува сезоната на алергии, полен, реакции и инфекции, овие информации треба да ги знаат тие кои страдаат

Веќе влеговме во периодот на почеток од сезоната на алергии, што предизвикува многу тешкотии кај луѓето кои страдаат од тоа,...

МакедонијаПред 11 часа

Денес повеќе оздравени од новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 99 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 11 часа

Месечна временска прогноза – Снегот сеуште неизвесен, март месец може вистински да не изненади

Иако климатолошката пролет започна денеска, сепак сеуште сме календарски зима. Во продолжение следува месечната временска прогноза за овој месец: Според...

СпортПред 12 часа

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп...

МакедонијаПред 13 часа

А2 Кичево-Охрид утре со времен прекин поради најавено (минирање) на Пресека

Од АМСМ известуваат дека утре на ден 02.03.2021 (вторник) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, сообраќајот ќе...

МакедонијаПред 14 часа

РКЕ одлучи од вечерва горивата да поскапат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги пертходната недела донесе одлука со која се изврши зголемување на малопродажните цени на...

Временска прогнозаПред 19 часа

Од денес започнува климатолошката пролет, потоплиот дел од годината

Од денес и официјално започнува климатолошката пролет, што значи  дека полека но сигурно одиме кон топлиот дел од годината. До...

МакедонијаПред 19 часа

Денес на пладне Регулаторна ќе донесе одлука за новите цени на горивата

Денес на пладне Регулаторната комисија за енергетика ќе ја објави одлуката за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат...

НАЈЧИТАНИ