Следете не

Здравје и убавина

Со оваа палета на храна и нејзино консумирање значително ќе го намалите стресот

Avatar

Објавено пред

на

Ако често сте под стрес, наместо да посегнувате кон храни кои ќе му наштетат на вашето здравје и вашата линија, искористете ја храната во своја полза и направете го попаметниот избор. Еве која палета на храна ќе ви помогне да го намалите нивото на стрес:

Млеко

Освен витамини Б12 и Б2, млекото содржи и многу антиоксиданси кои ги уништуваат слободните радикали што се асоцираат со стресот.

Млекото и млечните продукти релаксираат и даваат енергија. Тие се богати со протеини и калциум и го подобруваат здравјето на коските и мускулите. Калциумот може да делува како лек за анксиозност и помага за враќање на смиреноста, а исто така ја намалува и напнатоста во мускулите.

Боровинки

Во никој случај не ги избегнувајте боровинките ако сакате да водите здрав живот. Тие се богати со витамин Ц, кој што му помага на телото да се справи со стресот.

Боровинките содржат и многу растителни влакна кои го регулираат нивото на крвен притисок и ги ублажуваат грчевите и запекот што се појавуваат како резултат на стрес.

Бадеми

Вкусните бадеми се одличен сојузник во борбата против стресот. Тие содржат витамин Б2, витамин Е, магнезиум и цинк. Магнезиумот и витаминот Б2 го поттикнуваат создавањето на серотонин (хормонот на среќата), кој што го регулира расположението и го намалува стресот.

Познато е дека цинкот ги ублажува негативните ефекти на стресот, додека витаминот Е е супер антиоксиданс кој ги уништува слободните радикали поврзани со стресот и срцевите болести.

Авокадо

Авокадото е еден од најдобрите начини да го намалите крвниот притисок, затоа што содржи многу калиум. Всушност, половина авокадо содржи повеќе калиум, отколку една банана.

Во авокадото има и витамин Е и монозаситени масти, кои што одлично ќе се вклопат во вашите обиди да го намалите стресот.

Портокал

Стресот го намалува нивото на витамин Ц во телото, витамин кој што не се создава во организмот и кој што треба да го внесете преку исхраната. Витаминот Ц го подобрува имунитетот и го прави телото поотпорно во периоди на стрес. Исто така, побрзо го враќа во нормала нивото на хормонот на стресот – кортизол.

Риба

Лососот и другите мрсни риби, како харинга и скуша, се богати со омега-3 масни киселини, кои помагаат да се одржува нивото на кортизол и адреналин.

Омега-3 масните киселини се познати и по тоа што заштитуваат од срцеви заболувања.

Спанаќ

Спанаќот е одличен извор на магнезиум, а токму овој минерал го намалува нивото на стрес и го одржува телото во релаксирана состојба.

Овес

Како што веќе знаеме, консумирањето на јаглехидрати го помага создавањето на серотонин и кога јаглехидратите се апсорбираат бавно, нивото на серотонин е стабилно, додека Овесот е богат со растителни влакна, кои го забавуваат испуштањето на јаглехидратите. Токму тоа води до подолготрајно производство на серотонин.

Здравје и убавина

Пченка и Ѓумбир ги чистат белите дробови

Avatar

Објавено пред

на

Дали сте роб на цигарите и никако не можете да ги оставите и покрај тоа што неподносливо кашлате? Во тој случај почесто конзумирајте намирници и напитоци кои можат да ги прочистат вашите бели дробови и да ви овозможат полесно да дишете.

Пушачите кои се „дават“ во својата кашлица можат да си помогнат и да ги исчистат своите бели дробови со некои од овие намирници, чај од ѓумбир, борови иглички или коприва, пченка, портокал, кромид и лук.

Можат да ви помогнат чаевите, пред се од свеж ѓумбир, но и од борови иглички или коприва, која исто така можете да ја јадете и како салата. Јадете риба и јагнешко месо, бидејќи содржат моќен антиоксидант селен. Конзумирајте јајца и житарици.

Пченката е полна со бета-криптоксантин, кој докажано ги штити белите дробови од карцином, бидејќи дејствува како моќен антиоксидант. Ако сте во можност набавете ја онаа пченка која е органски одгледувана. Слично дејство имаат и портокалите.

Кромидот и лукот поради својот состав имаат антиканцерогено дејство. Истражувањата покажале дека кај лицата заболени од карцином, кои редовно ги конзумираат кромидот и лукот, е спречена појавата на нови туморски клетки. Нормално, непријатниот здив е неизбежен, но сетете се и на мирисот од цигарите во вашата уста и на вашата облека, и прифатете го мирисот на овие намирници исто како што сте го прифатиле чадот од цигарите.

Извор: Денар

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Јадењето „Кикирики“ го намалуваат ризикот од срцев и мозочен удар – покажуваат истражувањата

Avatar

Објавено пред

на

Истражувањата покажуваат дека кикириките го смалуваат ризикот од срцев и мозочен удар, поради што стручњаците советуваат дека треба да се внесат во прехраната, но во умерени количини.

Кикириките би можеле да станат важно оружје во борбата против срцевиот удар, покажуваат резултатите од едно последно истражување. Грицкањето кикирики или јадењето масло од кикирики најмалку пет пати неделно може дури да го преполови ризикот од срцев удар. Откриено е дека кикириките го намалуваат холестеролот, спречуваат воспаленија и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето.

Во период од 22 години, научниците од Харвард набљудувале 6 илјади жени со дијабетес тип 2, кој го зголемува ризикот за срцев и мозочен удар. Овие жени имале посебен режим на исхрана, а секои две до четири години пополнувале прашалници за начинот на исхраната.

Кога научниците ги споредија резултатите, открија дека жените кои јаделе кикирики биле позаштитени од срцев и мозочен удар. Вистинското изненадување е што ризикот е намален за дури 44 проценти.

„Исклучително корисно е во исхраната да се користат и кикириките, бидејќи го намалуваат холестеролот и му помагаат на здравјето. Секако, треба да се конзумираат во умерени количини – секој ден по малку и никако со претерување, бидејќи секое претерување е штетно по организмот“, изјави Елен Мејсон, еден од научниците кои го спроведуваа истражувањето.

Извор: Денар
Фото: Shutterstock

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Прејадувањето на јајца за време на празниците е честа појава, еве колку е дозволено најмногу за вашиот организам

Avatar

Објавено пред

на

Прејадувањето за време на празниците е честа појава. Треба ли да бидат повнимателни оние што имаа пост до вчера, но и што е со неизбежните јајца за Велигден?

Позната нутриционистка додава дека „надвор од сè“ малку од празничната трпеза честопати не е најдобро решение.

– Оброкот главно се состои од предјадења, главно јадење и десерт. Главното јадење често е најздраво, а најкритично е мезето. Салати полни со мајонез. Една до две лажици не боли – истакна нутриционистот.

Како што објаснува поентата на здравата исхрана, не е да се откаже од сè, туку да се ограничат количините.

– Руска салата, две лажици и да застанеме тука – истакнува Срејиќ Ферлуга.

Што се однесува до Велигден, денот кога има јајца на целата трпеза, таа советуваше која количина е дозволена.

– Две варени јајца за здрави луѓе, но може да јадете и белки. Да речеме 4 белки. Секако, масата е полна со холестерол, затоа нема потреба да се претерува – вели таа.

Постот е една специфична ситуација, луѓето кои постеле подолго време копнееле по месо и друга, а постои можност кога ќе почнат да јадат да претераат.

– Совет е да не претерувате, да воведувате едно по едно. Затоа, бидете умерени и имајте на ум зошто е лошо да се прејадете – рече таа.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Дневен Хороскоп (7 мај) петок

ОВЕН Разговарајте со оние луѓе кои имаат искуство во нешто поврзано со инвестиции, медицина или право. Информациите што ги собирате...

МакедонијаПред 7 часа

Денешниот биланс регистриран е со 324 нови случаи на Ковид-19, додека 26 лица починале како последица од пандемијата

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а...

КичевоПред 10 часа

Изгаснат пожар на нискостеблеста вегетација кон с.Трапчин Дол – кичевско

Вчера на ден 05.05.2021 среда во 11 часот во полициското одделение Зајас, пријавен е пожар во шумски појас во атарот...

LifestyleПред 10 часа

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship. Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15)...

СветПред 10 часа

ЕК: До октомври, три лекови против ковид-19

Европската комисија во средата ја објави стратегијата за развој на лекови против ковид-19 што предвидува одобрување на три лекови до...

ХроникаПред 11 часа

Уште еден музичар не успеа да ја изоди најважната битка, почивај во мир Гоце!

Денес не напушти уште еден член од музичкото и инструментално семејство, Гоце Талевски, еден од основачите на групата “Оскар” од...

СпортПред 12 часа

Репрезентација до 15 години: Пораз од Белорусија во првиот натпревар на меѓународниот турнир „Влатко Марковиќ“

Младата репрезентација на Македонија загуби од соодветната селекција на Белорусија во рамките на првиот меч од силниот меѓународен турнир за...

СпортПред 22 часа

Челзи и Манчестер Сити во големото финале, додека Хазард со неговото однесување ја разбрани јавноста од коментари

Фудбалерите на Челзи се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, а Еден Азар ги налути навивачите бидејќи се смееше...

На денешен денПред 23 часа

На денешен ден – 6 мај

1237 – Во манастирот Милешева се погребани моштите на Сава Немањиќ (Свети Сава), првиот српски архиепископ, кој почина на 27...

КултураПред 23 часа

Денеска се слави „Ѓурѓовден“, главен обичај за овој ден е плетење венец од билки, ова се останатите народни и традиционални верувања

Православните верници денес го прославаат светецот Георгиј Победоносец, познат како „Ѓурѓовден“, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што...

НАЈЧИТАНИ