Следете не

Социјални мрежи

Социјалната мрежа „Facebook“ ги заострува политиките во однос на лажните вести за вакцините против Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Популарната социјална мрежа „Фејсбук“ повторно ги менува своите политики, така што компанијата објави неколку мерки за борба против дезинформациите за вакцините, вклучително и отежнување за наоѓање сметки кои ги обесхрабруваат луѓето да се вакцинираат преку пребарувања на Инстаграм, кој е во сопственост на ФБ.

Според CNN, Фејсбук во понеделникот објави дека ги проширува своите напори да ги отстрани лажните тврдења на својата платформа и Инстаграм за вирусот корона, вакцините против ковид 19 и, генерално за вакцините за време на пандемијата.

Компанијата исто така најави дека ќе започне да објавува линкови до локалните здравствени веб-страници во својот „Информативен центар„ Ковид-19 “за да им помогне на корисниците да утврдат дали се квалификуваат за вакцината и како можат да ја направат.

Објавувањето на ФБ доаѓа еден ден откако „CNN Бизнис“ објави дека Инстаграм продолжува да покажува видливи „анти-ваксер“ сметки во резултатите од пребарувањето, додека Фејсбук-групите што се против вакцините сè уште се лесни.

Наодите предизвикаа загриженост кај американските експерти за јавно здравје, имајќи предвид дека Соединетите држави се наоѓаат во средина на најголемата имплементација на имунизација како дел од мерките за сузбивање на пандемијата на коронавирусите, пренесува американската телевизиска мрежа.

ФОТО: BBC

Магазин

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Avatar

Објавено пред

на

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што ги експлоатира децата. Едната е pop-up порака што тој планира да ја прикаже во апликациите на Фејсбук до луѓето кои користат изрази за пребарување поврзани со истражување на деца. Детално ќе ги објасни последиците од гледањето на таквата содржина и ќе обезбеди информации за тоа како да добиете помош од организации.

Ажурирани упатства за безбедност на децата

Втората мерка се фокусира на „не злонамерно споделување“ на вирусна, meme детска експлоататорска содржина. Луѓето кои го споделуваат овој материјал ќе видат безбедносно предупредување за штетата што може да ја предизвика објавата. Предупредувањето вклучува порака дека содржината ги крши правилата на Facebook заедно со правните последици од споделувањето таков материјал. Facebook ќе ја отстрани содржината и ќе ја пријави до Националниот центар за исчезнати и злоупотребени деца и ќе избрише сметки што промовираат ваков материјал.

Facebook ги ажурираше упатствата за безбедност на децата на друго место. Покрај тоа, компанијата го ажурираше менито за известување во неколку области на Facebook и Instagram. Корисниците можат да ја изберат опцијата наречена „вклучува дете“ во делот Голотија и сексуални активности. Фејсбук вели дека материјалот доставен на овој начин ќе има приоритет на рецензентите на содржините. Исто така, го усвои API за безбедност на содржината на Google за да открие кога објавите може да содржат експлоатација на деца и да им се даде приоритет на прегледувачите. Компанијата долго време користеше разни системи за откривање за да се искорени содржината што ја искористуваат децата и да се најдат потенцијално несоодветни активности со деца.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Avatar

Објавено пред

на

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди и интелегентниот софтвер „down detector“ кој примил многу пораки дека апликациите не работат.

На оваа платформа корисниците во коментарите напишаа дека проблемот е во работата на апликациите во различни делови на светот, па затоа се јавуваа од Тунис, Велика Британија, САД, Португалија и така натаму.

Тешкотии во работата имаше и во Македонија но и во соседството – Србија, но се чини дека сега сè е во ред и проблемите се надминати, знаејќи дека фејсбук е сопственик на двете социјални мрежи.

Некои гласини кружат дека Постојат некои индикации, како што пренесуваат странските медиуми, дека причината за привремен прекин на работата е спојување на овие две функции во една, односно дека во иднина корисниците ќе можат да читаат пораки од Instagram во Messenger и обратно, затоа што веќе некои корисници кои имале проблем со испраќање пораки се известени за ова спојување.

Сепак, Фејсбук сè уште не се огласи официјално.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Поради граѓанска непослушност Азијската држава привремено ја забрани социјалната мрежа „Фејсбук“

Avatar

Објавено пред

на

Иако беше доста популарен во Мјанмар, Фејсбук беше забранет од новите воени власти, бидејќи преку таа мрежа следеле повици за граѓанска непослушност …

Новата воена влада во Мјанмар го блокираше пристапот до социјалната мрежа Фејсбук во време кога отпорот на граѓаните поради воениот удар во таа земја расте поради повиците за граѓанска непослушност, со цел да протестираат против соборувањето на избраната влада и премиерот Аунг Сан Су Чи.

Соборената влада честопати ја користеше таа социјална мрежа за да комуницира со јавноста, пренесува АП.

Корисниците на Интернет соопштија дека прекините со работа на мрежата започнале уште во средата вечерта, а мобилниот оператор Теленор Мјанмар потврди дека мобилните оператори и провајдерите на Интернет во Мјанмар добиле упатства од Министерството за комуникации за привремено блокирање на Фејсбук.

Теленор Мјанмар, кој е дел од норвешката група „Теленор“, додаде дека ќе се придржува до овие упатства, иако се загрижени дека наредбата ги крши човековите права.

Како што беше претходно најавено, мала група демонстранти излегоа на улиците во Мандалај, вториот по големина град во Мјанмар, во знак на протест против воениот удар, што се случи во понеделникот, а тоа се првите улични демонстрации од кога армијата ја презеде власта.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 8 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 9 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 9 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 9 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 10 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 10 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

СветПред 10 часа

Тим на научници најавуваат Ковид-19 вакцина во вид на спреј

Неколку научни тимови низ целиот свет работат на развој на вакцина за коронавирус, која би се давала назално во форма...

СкопјеПред 16 часа

Скопје: Денес и утре прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните места на живеење

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 04.03.2021 година – четврток и утре 05.03.2021 петок, ЕВН Скопје ќе работи...

СлучувањаПред 20 часа

(ВИДЕО) Од низата снимки кои се појавија од земјторесот во Грција, на оваа се гледа морничавиот момент, бутикот се помести од своето земјиште

На социјалните мрежи се појавија и фотографии од срамнети куќи, цркви и други градби, но на новаа снимка најубаво се...

НАЈЧИТАНИ