Следете не

Временска прогноза

Сончево со умерена облачност, можен е краток дожд и грмежи кон нашите краишта

Објавено пред

на

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Од претпладне, особено на запад ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ретки грмежи, соопшти УХМР.

Попладне повремен дожд ќе има и понекаде на северот и североистокот, а до крајот на денот врнежите ќе престанат. Ќе дува умерен северен ветер, особено долж Повардарието. УВ- индексот ќе биде 6.

Утринските температури ќе се движат од 9 до 19, а дневната максимална од 26 до 33 степени.

Од утре следува период на претежно суво време со засилен северен ветер, особено долж Повардарието.

Временска прогноза

Период на топло време и надпросечни температури, според нумеричките модели дождот се подалеку од нашиот регион..

Објавено пред

на

Топлотен бран од југ и значително повисоки температури од просечните ќе ја одбележи новата седмица која што ни претстои. Температурите во текот на оваа седмица, повремено ќе бидат дури и за околу десет степени повисоки од нормалните за овој период од годината.

Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност, што значи дека ГОЛЕМАТА СУША продолжува и во текот на оваа седмица. Ќе дува и слаб до умерен ветер, претежно од северен правец.

Минималните температури во текот на следните денови ќе се спуштаат во интервалот од 7 до 16 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени. Во скопскиот регион, во текот на следните денови температурите исто така ќе бидат над просекот и ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 33 степени.

Со оглед на тоа дека и понатаму продолжуваат вистинските летни температури, следните денови и со ЗГОЛЕМЕН ИНТЕНЗИТЕТ – ви препорачуваме МАКСИМАЛНО да ги искористете за прошетки, и секако за одмори (кој може да земе од своето работно место) и плажирање во нашите прекрасни езера.

УВ индексот и понатаму ќе има УМЕРЕНО ВИСОКА вредност (коефициент 6).

Пишува: Славчо Попоски / Метеоаларм
Фото: Pixabay

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски најавува температурен шок со температури до 35°C

Објавено пред

на

Во следните часови, облачноста од запад и југозапад ќе се зголемува и особено во јужните и југозападните предели ќе има услови за краткотраен локален слаб дожд.

Што се однесува до времето за новата недела која што ни започнува од понеделник, како што најавиме нашата територија ќе биде зафатена од ЗНАЧИТЕЛНО ПОТОПЛА воздушна маса од југ, и истата ќе услови ЗНАЧИТЕЛЕН ПОРАСТ на температурите на воздухот.

Времето ќе биде сончево, повремено со мала до умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат до околу 35 степени.

За време на овој топол бран и период, во Скопје и околината максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 31 степен.

НАПОМЕНА: Температурите на воздухот кој се очекуваат од понеделник па натаму, ќе бидат НАД ПОВЕЌЕ ГОДИШНИОТ просек. Што значи дека ќе биде натпросечно топло. Барем одсега гледано, позначителен пад на температурите на воздухот се очекува дури од следниот викенд.

УВ ИНДЕКСОТ во следните денови ќе има умерено висока вредност (коефициент 6)

/Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Викендов се предвидуваат касно-летни температури, додека во некои средини ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд

Објавено пред

на

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Попладне во западните предели ќе има мали услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

Максималната температура ќе се искачува во интервалот од 21 до 28 степени, додека во Скопје максималната температура ќе се искачи до околу 26 степени.

Потоа за време на викендот времето кај нас ќе биде сончево и топло со умерена, локално и повремено и позначителна облачност. Ќе има услови и за ретка појава на локален краткотраен дожд и ретки грмежи, особено во попладневните часови.

И за време на викендот ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе бидат релативно високи (КАСНО ЛЕТНИ) и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 31 степен.

Одсега гледано, УШТЕ ПОТОПЛО ќе биде следната седмица, кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 26 до 33 степени.

Хост: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 59 минути

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 5 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 21 час

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 21 час

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 1 ден

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

БалканПред 1 ден

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на...

МагазинПред 1 ден

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја...

МагазинПред 1 ден

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во...

НАЈЧИТАНИ