Следете не

Технологија

Sony Xperia PRO е конечно достапен во претпродажба

Објавено пред

на

Sony го претстави телефонот Xperia PRO во февруари минатата година, заедно со моделот Xperia 1 II. По скоро една година, компанијата објави дека Xperia PRO е достапен за претпродажба во САД, со цена од 2.500 долари.

Sony Xperia PRO е скоро сличен во спецификациите со моделот Xperia 1 II, но има мрежи 5G mmWave и 5G Sub-6 за побрз пренос на податоци, антена од 360 степени што поефикасно фаќа сигнали од 5G mmWave со високи фреквенции.

Спецификациите на телефонот вклучуваат 6,5-инчен (1644 x 3840p) 4K OLED HDR дисплеј, со заштита Corning Gorilla Glass 6 и сооднос од 21: 9 CinemaWide. Уредот се напојува со чип Qualcomm Snapdragon 865 7nm со графички процесор Adreno 650.

На располагање се 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија, што може да се прошири преку картичка microSD. Андроид 11 е задолжен за софтверска поддршка.

Sony Xperia PRO има модул со тројна камера на задната страна, кој се состои од сензор од 12MP + 12MP + 12MP, а има и предна камера од 8MP. Fingerprint сензорот се наоѓа на страната на рамката. Телефонот има и IP65 / IP68 отпорност на вода, Dolby Atmos, стерео звучници и 3,5 mm приклучок.

Сè се напојува од батерија од 4000mAh, со поддршка за 21W USB-PD брзо полнење и Qi безжично полнење.

Магазин

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Објавено пред

на

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да видиме момент.

Конечно, начин да се вратите преку стримовите во живо

Сепак, Twitch наскоро може да има решение за овој проблем, бидејќи моментално тестира ново копче за премотување назад кај некои корисници. Кога ќе го притиснете копчето, ќе ве врати две минути назад во преносот, вели Twitch. Оттаму, можете да прегледате што е емитувано досега, па дури и да гледате што сте пропуштиле со различни брзини, како што би правеле со било кој друг Twitch VOD (видео на барање). Ако го притиснете копчето за премотување назад, сепак ќе можете да видите што се случува во преносот во живо, благодарение на прозорецот слика во слика што ќе се појави над разговорот. Меѓутоа, ако стримерот нема овозможено VOD, нема да можете да го користите копчето за премотување назад.

Тестот на копчето за премотување назад ќе биде проширен на околу една четвртина од гледачите во наредните денови, според Twitch. Компанијата тестира и две други копчиња – копчето Remind Me ќе ви овозможи да добиете потсетник за претстојниот закажан пренос, велат од компанијата. Копчето Watch Trailer ќе ви овозможи да ја гледате трејлерот на каналот на стримерот (ако го има). Twitch ќе ги тестира овие „во текот на следниот месец“. Кога тестот ќе заврши, копчињата ќе се отстранат.

Извор: PcPress
Фото: Unsplash

 

Прочитај повеќе...

Магазин

Батериите од следната генерација би можеле да користат материјал добиен од дрво

Објавено пред

на

Тим научници пронашле начин како да користат необичен материјал во батериите на следната генерација: дрво. Тим од Универзитетот Браун развил дрвен материјал кој се користи во цврсти батерии, кои се побезбедни и помалку штетни за животната средина од сегашните батерии.

Литиум-јонските батерии од тековната генерација, како што се оние што се користат во телефони, компјутери и електронски возила, користат испарливи течности како електролити. Овие електролити спроведуваат литиумски јони помеѓу позитивните и негативните електроди на батеријата. Течните електролити добро ја вршат оваа работа, но тие се токсични и можат да бидат опасни. Ако батеријата е краток спој, на пример, течноста може да изгори и батеријата може да се запали. Ова обично не е проблем во секојдневната употреба, но доведе до отповикување на некои батерии кои биле погрешно произведени.

За да ги направат батериите побезбедни, истражувачите развиваат цврсти батерии, во кои цврстиот материјал се користи како електролит. Цврст, незапалив материјал би бил побезбеден за употреба и потенцијално помалку штетен за производната средина. Повеќето актуелни истражувања за цврсти електролити вклучуваат керамика, која многу добро спроведува јони, но која е кршлива и лесно може да пука или да се скрши.

Тимот на Браун разви материјал кој се користи како цврст електролит кој се состои од комбинација од бакарни и полимерни цевки направени од дрво и наречени целулозни нанофибрили. Полимерниот материјал развиен од истражувачите е исклучително тенок и флексибилен, како лист хартија, што го олеснува користењето во производството. Сепак, неговата јонска спроводливост е исто толку добра како и подебелите, покршливи материјали како керамиката.

„Литиумските јони се движат во овој органски цврст електролит преку механизмите што вообичаено ги наоѓаме во неорганската керамика, овозможувајќи рекордно висока јонска спроводливост“, рече во изјавата коавторот Јуе Чи, професор на Факултетот за инженерство на Браун. „Користењето материјали обезбедени од природата ќе го намали целокупното влијание на производството на батерии врз нашата животна средина.

Според Nature.com, истражувачите велат дека се надеваат дека развојот ќе помогне да се направат цврсти батерии широко достапни за да се подобри безбедноста во електрониката за широка потрошувачка.

Прочитај повеќе...

Видео

Астрономите пронајдоа навестувања за првата планета слична на Земјата надвор од нашата галаксија

Објавено пред

на

Досега се пронајдени речиси 5.000 егзопланети – светови кои орбитираат околу ѕвезди надвор од нашиот Сончев систем, но сите од нив се наоѓаат во галаксијата Млечен Пат. Астрономите пронајдоа знаци на првата планета слична на нашата која беше откриена надвор од нашата галаксија.

Можен планетарен сигнал откриен од рендгенскиот телескоп на НАСА „Chandra X-Ray“ се наоѓа во спиралната галаксија Mesje 51, која е оддалечена околу 28 милиони светлосни години од Млечниот Пат.

Овој нов резултат се заснова на набљудување на транзитот, кога поминувањето на планетата пред ѕвезда блокира дел од светлината на ѕвездата и дава карактеристичен пад на осветленоста што може да се открие со телескопи. Оваа техника веќе е искористена за пронаоѓање на илјадници егзопланети.

Д-р Розен ди Стефано и нејзините колеги барале карактеристични отстапувања во осветленоста на рендгенските зраци добиени од одреден тип на објект во кој таа е позабележителна.

Овие објекти обично содржат неутронска ѕвезда или црна дупка што го пренасочува гасот од блиското Сонце, односно од ѕвездите. Помалите и поголеми небесни честички и друг материјал во близина на неутронска ѕвезда или црна дупка се прегреваат и испуштаат сјај на бранови должини на Х-зраци.

Бидејќи областа што произведува толку светли рендгенски зраци е мала, планетата што минува пред неа би можела да ги блокира повеќето или сите рендгенски зраци, што го олеснува забележувањето на транзитот.

Членовите на тимот ја користеа оваа техника за да откријат кандидат за егзопланета во бинарен систем наречен M51-ULS-1.

„Методот што го развивме и го применивме е единствениот моментално применлив метод за откривање на планетарни системи во други галаксии“, изјави за Би-Би-Си д-р Ди Стефано од Центарот Харвард-Смитсонијан, оддел за астрофизика на Универзитетот Кембриџ во САД.

„Тоа е уникатен метод, специјално прилагоден за пронаоѓање планети околу бинарни системи со рендген на кое било растојание од кое можеме да ја измериме кривата на светлината“, објасни д-р Ди Стефано.
Иден лов на планети

Овој бинарен систем содржи црна дупка или неутронска ѕвезда која орбитира околу својата ѕвезда чија маса е околу 20 пати поголема од Сонцето. Неутронска ѕвезда е само јадрото на она што некогаш беше масивна ѕвезда.

Транзитот траеше околу три часа, при што емисијата на рендген беше намалена на нула. Врз основа на овие и други информации, астрономите проценуваат дека планетата што е кандидат за егзопланета би била приближно со големина на Сатурн и би орбитирала околу неутронска ѕвезда или црна дупка на приближно двојно поголема оддалеченост од Сатурн од Сонцето.

Д-р Ди Стефано истакнува дека техниките кои биле толку успешни во пронаоѓањето егзопланети на Млечниот Пат не се толку прецизни кога се применуваат на други галаксии. Ова е делумно затоа што долгите растојанија го намалуваат количеството светлина што доаѓа до телескопот, а исто така и затоа што многу објекти се тесни во мал простор (гледано од Земјата), што го отежнува разликувањето на поединечни ѕвезди.

Кога станува збор за рендгенските зраци, вели Ди Стефано, „можеби има само неколку десетици извори распространети низ галаксијата, за да можеме да ги разделиме“. Освен тоа, подмножеството од нив е толку големо што можеме да ги измериме нивните светлосни кривини“.

„Конечно, огромната емисија на Х-зраци доаѓа од мала област која може значително или (како во нашиот случај) целосно да биде блокирана од планетата што минува низ неа“, истакнува д-р Ди Стефано.

Истражувачкиот тим признава дека се потребни повеќе податоци за да се потврди нивното толкување.

Еден од предизвиците е што големата орбита на планетата кандидат покажува дека таа нема повторно да премине пред својот бинарен партнер околу 70 години, што ги сведува на минимум обидите да се направат последователни набљудувања во блиска иднина.

Друго можно објаснување што го разгледале астрономите е дека затемнувањето било предизвикано од облак од гас и прашина што поминал пред изворот на Х-зраци.

Сепак, тие сметаат дека тоа е малку веројатно, бидејќи карактеристиките на настанот не се совпаѓаат со својствата на гасниот облак.

Извор: RTS
Фото: Center for Astrophysics 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 5 минути

Кичево: Времен прекин на електрична енергија, Бул. „Ослободување“, П.С. Кичево, 11-ти септември, „Надпашино“…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 28.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

На денешен денПред 17 минути

На денешен ден: 28 октомври

1492.- Кристофор Коломбо ја открил Куба на своето прво патување преку Атлантикот и го прогласил за шпанско. 1628 – Кралските...

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 7 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 8 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 12 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 13 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

СпортПред 13 часа

Австралиската држава Викторија ја отфрли можноста невакцинираните тенисери да играат на АО

Австралиската држава Викторија, чиј главен град Мелбурн е домаќин на тенискиот грен слем турнир Австралија Опен, денеска ја отфрли можноста...

НАЈЧИТАНИ