Следете не

Спорт

Што се случува? Сопственикот на Далас одбиј да ја пушта Америчката химна во NBA – па доби силна реакција!

Avatar

Објавено пред

на

Управата на НБА лигата издаде соопштение во кое ги обврзува сите клубови да ја пеат химната на Соединетите Американски Држави пред почетокот на игрите.

Ова е реакцијата на НБА лигата на одлуката на контроверзниот шеф на Далас Маверикс, Марк Кубан, кој смета дека употребата на химната е несоодветна бидејќи не секој чувствува дека оваа песна ги претставува.

Директорот за комуникации Мајк Бас објасни дека сите, без исклучок, ќе мора да го почитуваат овој американски симбол.

– „НБА е во процес на враќање на навивачите на трибините и сите екипи ќе мора да ја играат националната химна во согласност со долгорочната политика на лигата“, рече Бас.

Марк Кубан е еден од 200-те најбогати луѓе во Америка, според списокот на „Форбс“, и тој беше голем противник на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

ФОТО: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

 

Спорт

Новиот претседател на Барса – Лапорта има план, Меси на продажба и нов тренер..

Avatar

Објавено пред

на

Новиот претседател на Барселона Лапорта по убедливата победа на изборите, започнува тешка борба, поради фактот што Каталонскиот гигант е во тешка финансиска и резултатска ситуација, но прва задача на Лапорта ќе биде еден играч.

Секако, тоа е Лионел Меси чиј договор истекува на лето, а тој го најави заминувањето пред неколку месеци. Меси гласаше на изборите, а аналитичарите сметаат дека Лапорта бил негов избор.

„Гледајќи како Лионел доаѓа со неговиот син да гласа на изборите … Беше прекрасно и тоа е доказ за тоа колку се грижи за клубот. Ако Јохан Кројф беше тука, ќе му кажеше да остане. Сето тоа зависи од него, и Можам “Ветувам дека ќе добие предлог за нов договор. Парите не се најважната работа. Willе му се јавам и ќе направам се што може за да остане со нас. Ако некој друг победи на изборите, Меси сигурно ќе заминеше“, кажа Лапорта по победата.

Еден од најголемите предизвици за новиот претседател е да најде пари за нови играчи, но и нови договори за Серхио Роберт и Осман Дембеле, кои наскоро ќе влезат во последната година од нивните договори.

Шпанските медиуми шпекулираат дека дел од парите може да се добијат со продажба на Филип Кутин и Самуел Умтити.

Не се очекуваат големи трансфери на Барселона во следниот преоден рок, пореално е да се донесат играчи кои би можеле да дојдат без обештетување.

Мадридска „Марка“ наведува дека тоа може да бидат Серхио Агуеро и Ерик Гарсија од Манчестер Сити, Giorgорџино Вајналдум од Ливерпул и Лион Мемфис Депај, чиј трансфер пропадна минатото лето.

Во Шпанија се убедени дека Лапорта ќе го смени и тренерот. Роналд Куман би можел да добие отказ на крајот од сезоната, а Лапорта наводно размислува да го донесе Микел Артета од Арсенал.

Сепак, пред оваа одлука, Лапорта ќе почека до крајот на сезоната за да види дали Куман ќе донесе некои трофеи на Камп Ноу.

ФОТО: en.as.com

Прочитај повеќе...

Спорт

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Avatar

Објавено пред

на

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на UFC 259 изминатава ноќ.

И покрај тоа што не беше борбата со најмногу активности, Ракиќ беше во можност да го задржи Сантос на крајот на неговите удари и удари скоро цела битка во трите круга, што доведе до едногласна одлука донесена од судиите. Резултатите гласат 30-27, 29-28 и 29-28 за Ракиќ, кој ја освои втората вкупно втора победа во низа.

„Напорно работев за овој ден. Нема шанси да ја изгубам оваа борба “, рече Ракиќ потоа. „Планот на играта беше да се задржи растојанието, да се стигне до него со долгите удари. Знаеме дека Тијаго е чекан. Планот на играта беше да се задржи растојанието и да се издвои. „Ја сакам мојата шанса да добијам титула. Ова е трет поранешен предизвикувач на титулата за мене и ги победив сите “.

Лесните тешки категории ја почитуваа моќта што секој од нив може да ја искористи, бидејќи ниту Ракиќ или Сантос не беа во можност да се посветат на комбинациите во првиот круг. Ракиќ успеа со неколку удари од далечина, бидејќи ја искористи својата висина и достигнување за да го задржи Сантос на растојание, додека го спречи Бразилецот да ја испушти својата разорна моќ.

Поранешниот кандидат за титулата едноставно не ја покажуваше својата агресија на ударите, додека поминуваше многу време на задната нога. Додека Сантос беше дефинитивно пробен, Ракиќ сепак беше претпазлив да не се вклучи во огнена борба со неговиот тежок противник.

Како што борбата се префрли во последната рунда, Сантос конечно започна да се буди по насилството на неговите тренери и тој започна да го обележува Ракиќ со неколку тешки удари. Ракиќ заврши добра работа да не апсорбира премногу штета, но неговиот резултат исто така опаѓаше откако во голем дел го контролираше темпото во текот на првите 10 минути.

ФОТО: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Кичевчанецот Николоски е државен шампион за 2020 во мотоспорт – категорија „Ендуро Е2 класа“

Avatar

Објавено пред

на

Денес со почитување на мерките од пандемијата Ковид-19 се одржа манифестација за прогласување на шампиони во мотоспорт за изминатата 2020 година. На наше задоволство, пријателот Синиша Николоски се закити со првото место во Ендуро класа „Е2“ и сосема заслужено е државен шампион.

На кратко додаде дека пред се, се заблагодарува на неговиот клуб „Мото Велес“ како и до претседателот Сашко Ванов и нашиот портал кој редовно ги следи натпреварувањата.
Честитки, за уште поголеми успеси на домашен и меѓународен терен!
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Од вечерва бензините поскапуваат, додека цената на дизелот останува непроменета

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната...

СпортПред 4 часа

Новиот претседател на Барса – Лапорта има план, Меси на продажба и нов тренер..

Новиот претседател на Барселона Лапорта по убедливата победа на изборите, започнува тешка борба, поради фактот што Каталонскиот гигант е во...

Временска прогнозаПред 4 часа

Најава за студен бран кој од утре, особено од среда ќе донесе врнежи од дожд на секаде – Ова се деталите за временската прогноза..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од...

МакедонијаПред 4 часа

По повод 8-ми март, ЛУКОИЛ бензинските станици денес доделуваат гратис кафе за понежниот пол

Реномираниот бренд во нафтената индустрија ЛУКОИЛ Македонија денес по повод меѓународниот ден на жената 8-ми март реши на своите модерни...

МакедонијаПред 6 часа

Комисијата предлага: Воведување полициски час од 22 до 5 часот во цела држава

Министерстeрот за здравство Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска предложи воведување на полициски час од 22...

ТехнологијаПред 16 часа

„Seagate“ откри комплетен план за производство на хард дискови од 50 и 100 терабајти

Откриен е комплетен план, еве што можете да очекувате во блиска и далечна иднина. Seagate планира да лансира хард диск...

LifestyleПред 16 часа

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден – 8 март

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград. 1879 година...

ЗанимливостиПред 16 часа

Поради вродена заштита научниците открија кој не страда од опасната болест „рак“

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е обично типична за животните....

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп (8 март) понеделник

ОВЕН Бројни обврски се пред вас, но вие сте подготвени за нив. Амбициозни сте и многу сте посветени на работата....

НАЈЧИТАНИ