Следете не

Свет

Состојба со Коронавирусот во светот до денес

Објавено пред

на

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени  17.007.435 лица. Од нив починале 665.714, а оздравеле 10.534.752 лица.

– Бројот на потврдени случаи во Бугарија е зголемен за 250, а вкупниот број заразени во таа држава достигна 10.871, од кои 4.750 се активни. Починале уште осум лица заразени со вирусот, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата е 355. Во моментов 699 лица се хоспитализирани, а 40 од нив се на интензивна нега. Инфицирани се 638 членови на медицинскиот персонал.

– Во Словенија, во последните 24 часа, од 919 примероци тестирани за вирусот, 14 беа позитивни, колку и претходниот ден, кога беа тестирани 874 примероци. Од почетокот на епидемијата, во Словенија се евидентирани 2.115 случаи на инфекција со коронавирус, од кои 237 во моментов се активни. Хоспитализирани се 21 пациент, од кои четворица се на интензивна нега. Нема нови смртни случаи, а 117 лица починаа од коронавируспт од почетокот на пандемијата во Словенија.

– Во Унгарија, потврдени се уште девет случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број случаи од почетокот на пандемијата е 4.465. Нема нови смртни случаи. Вкупно 596 луѓе починале од почетокот на пандемијата.

– Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 684, на 206.926, според денешните податоци на Институт за инфективни болести Роберт Кох. Пријавениот број на смртни случаи е зголемен за шест на 9.128.

– Кина соопшти за 101 нови случаи, што е највисоко за неколку недели. Северозападната провинција Ксинџијанг има 89 новозаразени, потврдени се осум случаи на инфекција во северо-источната провинција Лиаонинг, а еден во Пекинг. Нови три случаи на коронавирус се потврдени кај кинески граѓани кои се вратиле од странство. Бројот на заразени со вирусот во Кина сега е 84.060, а од почетокот на пандемијата починале 4.634 лица.

– Во Бразил, вирусот е потврден кај 40.816 лица во последните 24 часа, додека други 921 пациенти починале. Вкупниот број на заразени со вирусот во Бразил во моментов е 2.442.375. Како резултат на Ковид-19 во оваа земја, 88.539 луѓе починале од почетокот на пандемијата.

– Во Мексико, во претходните 24 часа, тестовите за вирусот дадоа позитивен резултат во 7.208 случаи, додека други 854 лица починаа како резултат на инфекцијата. Таа земја во моментов има 402.697 потврдени случаи на инфекција, а Ковид-19 е причина за смрт во 44.876 случаи од почетокот на пандемијата.

– Во Индија, бројот на заразени со вирусот надмина 1,5 милиони, според Министерството за здравство. Во таа држава имаше заразени еден милион на 17 јули, шест месеци откако беше откриен првиот случај на коронавирус на 30 јануари. За само 12 дена, потврдени се уште половина милион случаи . Имено, Индија денеска има 1.531.669 заразени со коронавирус и е трета во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил. Ковид-19 уби 34.119 луѓе во Индија од почетокот на пандемијата.

– Во САД во последните 24 часа се пријавени 61.000 нови случаи на Ковид-19 и 1.244 смртни случаи. Досега се потврдени 4.351.997 случаи на заразени и 149.256 смртни случаи во САД.

– Во Албанија и во последното деноноќие регистрана е троцифена бројка на новозаразени. Од направените 502 теста, позитивен резултат е добиен кај 108 лица, со што вкупната бројка се зголеми на 5.105 заразени. Во исто време битката со опасниот вирус ја добиле 41 или вкупно до сега 2.830 лица, додека ја изгубиле две лица односно 150 досега. Активни на болеста се 2.125 од кои 125 се хоспитализирани во Инфективната клиника и во болницата Ковид2, од нив 24 се во тешка здравствена состојба.

– Во Косово вчера се регистрирани 194 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на заразени од појавата на епидемијата достигна до 7.846. Од нив починале 196 заразени, во изминатите 24 часа се евидентирани и 138 излекувани. Вкупната бројка на лица кои претходно биле дијагностификувани со Ковид-19 и ја совладале болеста изнесува 3.069. Активни носители на вирусот во земјата се 3.383 лица. Вчера се извршени 449, а од почетокот на пандемијата, вкупно 35.570 тестирања.

Свет

Полицијата во Сан Франциско може да гледа приватни камери за надзор во реално време

Објавено пред

на

Полицијата во Сан Франциско доби засилување во нивните овластувања за надзор оваа недела, откако градскиот одбор на надзорници гласаше да и дозволи на полицијата пристап до приватните камери за надзор во реално време.

Гласањето, кое помина со 7 спрема 4, одобри едногодишна пилот-програма која ќе и овозможи на полицијата да ги следи снимките од приватните камери низ градот со согласност на сопствениците на камерите. Полициската управа во Сан Франциско нема да има пристап до камерите 24/7, но ќе може да се приклучи на мрежата под одредени услови, како на пример додека истражува кривични дела, вклучително и прекршоци и имотни злосторства. SFPD, исто така, ќе може да пристапи до снимките од приватна камера за време на големи јавни настани, како што се протести, дури и ако не постои сомневање дека се случило кривично дело.

Групите за граѓански слободи, како што се EFF и ACLU, остро ја критикуваа новата мерка, за која тие тврдат дека ќе го зголеми надзорот на веќе маргинализираните групи во градот. Во блог пост, политичкиот аналитичар на ЕФФ, Метју Гуариља напиша дека широкиот опсег на злосторства што би можеле да предизвикаат активирање на камерата ќе овозможат целосен надзор речиси во секое време.

„Не правете грешка, прекршоци како што се вандализам или бегање се случуваат на речиси секоја улица во Сан Франциско секој ден – што значи дека оваа уредба во суштина и дава можност на SFPD да го стави целиот град под директен надзор на неодредено време“, напиша тој. Guariglia.

Сепак, градоначалникот на Сан Франциско, Лондон Брид, го објави новиот закон како неопходна мерка за зголемување на јавната безбедност во градот, кој се бори со зголемената стапка на криминал.

„Нашите жители и малите бизниси сакаат да се фокусираме на тоа да го направиме Сан Франциско безбеден за сите што живеат и работат во градот“, рече Брид во соопштението. „Ова е разумна политика што ја балансира потребата да им дадеме на нашите полицајци уште една алатка за справување со значајните предизвици за јавната безбедност и да ги повикаат на одговорност оние што го прекршуваат законот.

Друг несакан ефект на новата регулатива е тоа што богатите приватни лица се ефективно способни еднострано и без надзор да го зголемат капацитетот на полицискиот надзор. Како што е наведено во извештајот во Протоколот, ко-основачот на криптовалутата Ripple, Крис Ларсен, потрошил околу 4 милиони долари за инсталирање на повеќе од 1.000 безбедносни камери во Сан Франциско од 2012 година.

Ларсен, роден во Сан Франциско, рече дека технологијата „придонела за нееднаквоста и проблемите што ги гледаме денес во Сан Франциско“, но рече дека инвестирањето во шеми како иницијативата за приватен надзор ќе помогне да се подобри безбедноста на заедницата.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Свет

ФОТО Еруптираше подводен вулкан, НАСА фотографираше нов остров во Тихиот Океан

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Островче се појави во областа на островите Тонга во Тихиот Океан по ерупцијата на подводен вулкан, објави Си-Ен-Ен.

Малиот остров се појавил во југозападниот дел на Тихиот Океан каде има многу подводни вулкани.

Еден од тие вулкани еруптираше на 10 септември, исфрлајќи лава, пареа и пепел, се вели во соопштението на Земјината опсерваторија на НАСА.

Само единаесет часа откако вулканот почна да еруптира, нов остров се појави над површината на водата, според НАСА, која сними сателитски снимки од новоформираниот остров.

Новородениот остров рапидно растел и неколку дена подоцна, на 14 септември, научниците од геолошкиот институт на Тонга процениле дека островот е 4.000 квадратни метри. Но, до 20 септември островот порасна на 24.000 квадратни метри, или околу 6 хектари.

Новиот остров се наоѓа на морската планина Home Reef во централниот дел на островите Тонга, југозападно од островот Лата.

Можеби не сакате да се приврзете премногу за мал остров: Островите создадени од подводните вулкани „често се краткотрајни“, вели НАСА. Но, понекогаш овие непостојани острови можат да постојат со години или дури со децении.

Вулканот Home Reef продолжува да исфрла лава, се вели во објавата на Фејсбук на Геолошкиот институт на Тонга. Вулканската активност претставува мал ризик за воздушниот сообраќај и жителите на Вавау и Хаапаи, две островски групи во централна Тонга.

„Не е забележана видлива пепел во последните 24 часа“, објави агенцијата на крајот на неделата. „На сите морнари им се препорачува да пловат на најмалку 4 километри од Home Reef до понатамошно известување“.

Прочитај повеќе...

Свет

Телескопот James Web даде невидена слика од Нептун и го откри вистинскиот сјај

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

Благодарение на вселенскиот телескоп James Webb, за прв пат можеме да видиме како изгледа планетата Нептун во инфрацрвениот спектар и мораме да признаеме, изгледа – блескаво.

Вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА ја сними планетата Нептун со неверојатни нови детали. Новата слика ги прикажува прстените на планетата, некои од нејзините природни сателити и топлинските појаси околу нејзината површина.

Додека Нептун изгледа сино во видливи бранови должини поради гасот метан во неговата атмосфера, истиот метан ја апсорбира инфрацрвената светлина забележана од JWST, така што планетата изгледа светло бела кога се гледа во инфрацрвени бранови должини. Најсветлите области се ледените облаци високо во атмосферата, кои ја рефлектираат сончевата светлина пред метанот да ја апсорбира.

На новата слика се прикажани и двата светли прстени на Нептун, како и двата побледи прстени. Прстените се полни со прашина, што ги прави потемни и потешки за гледање од светлите, ледени прстени како оние што ја опкружуваат планетата Сатурн.

Поминаа три децении откако последен пат ги видовме овие бледи, правливи прстени и ова е прв пат да ги видиме во инфрацрвена светлина, рече научникот од JWST, Хајди Хамел.

Последен и единствен пат кога ги видовме најслабите прстени на Нептун беше кога вселенското летало на НАСА Voyager 2 прелета покрај планетата во 1989 година.

Осум од месечините на Нептун се видливи на сликата како светлосни точки, а најсветлата е најголемата месечина на планетата, Тритон. Системот на природни сателити на Нептун е особено чуден. Тритон, на пример, орбитира за Нептун наназад, така што дополнителни набљудувања на JWST и на Нептун и на Тритон се планирани подоцна во годината.

Извор: New Scientist

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден8 часа

2 октомври – На денешен ден

1187 – Арапскиот генерал и египетскиот султан Саладин го зазеле Ерусалим од христијаните, што во 1189 година ја предизвикало Третата...

Хороскоп10 часа

Дневен Хороскоп (2 октомври) – недела

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Мобилни уреди13 часа

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање...

Кичево13 часа

ОВР Кичево: Поради „боево гаѓање“ во с.Осој времена забрана за движење во реонот према стрелиштето поради безбедност

Утре на 02.10.22 со цел безбедно изведување на боевото гаѓање на припадниците на МВР во рамките на нивните активности ќе...

Кичево17 часа

(ВИДЕО) Во Кичево стартува со работа иновативното Антибактериско чистење на вашиот клима уред. Нека вашиот дом биде здраво место за вас и вашите најмили!

Со секојдневна употреба на клима уредите во нивната внатрешност се таложи огромна количина на прав, алергени, микроорганизми од различна природа...

Скопје23 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево1 ден

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза1 ден

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден1 ден

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

НАЈЧИТАНИ