Следете не

Случувања

Состојба со Коронавирусот во светот до денес

Објавено пред

на

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени  17.007.435 лица. Од нив починале 665.714, а оздравеле 10.534.752 лица.

– Бројот на потврдени случаи во Бугарија е зголемен за 250, а вкупниот број заразени во таа држава достигна 10.871, од кои 4.750 се активни. Починале уште осум лица заразени со вирусот, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата е 355. Во моментов 699 лица се хоспитализирани, а 40 од нив се на интензивна нега. Инфицирани се 638 членови на медицинскиот персонал.

– Во Словенија, во последните 24 часа, од 919 примероци тестирани за вирусот, 14 беа позитивни, колку и претходниот ден, кога беа тестирани 874 примероци. Од почетокот на епидемијата, во Словенија се евидентирани 2.115 случаи на инфекција со коронавирус, од кои 237 во моментов се активни. Хоспитализирани се 21 пациент, од кои четворица се на интензивна нега. Нема нови смртни случаи, а 117 лица починаа од коронавируспт од почетокот на пандемијата во Словенија.

– Во Унгарија, потврдени се уште девет случаи на коронавирус во последните 24 часа, а вкупниот број случаи од почетокот на пандемијата е 4.465. Нема нови смртни случаи. Вкупно 596 луѓе починале од почетокот на пандемијата.

– Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија се зголеми за 684, на 206.926, според денешните податоци на Институт за инфективни болести Роберт Кох. Пријавениот број на смртни случаи е зголемен за шест на 9.128.

– Кина соопшти за 101 нови случаи, што е највисоко за неколку недели. Северозападната провинција Ксинџијанг има 89 новозаразени, потврдени се осум случаи на инфекција во северо-источната провинција Лиаонинг, а еден во Пекинг. Нови три случаи на коронавирус се потврдени кај кинески граѓани кои се вратиле од странство. Бројот на заразени со вирусот во Кина сега е 84.060, а од почетокот на пандемијата починале 4.634 лица.

– Во Бразил, вирусот е потврден кај 40.816 лица во последните 24 часа, додека други 921 пациенти починале. Вкупниот број на заразени со вирусот во Бразил во моментов е 2.442.375. Како резултат на Ковид-19 во оваа земја, 88.539 луѓе починале од почетокот на пандемијата.

– Во Мексико, во претходните 24 часа, тестовите за вирусот дадоа позитивен резултат во 7.208 случаи, додека други 854 лица починаа како резултат на инфекцијата. Таа земја во моментов има 402.697 потврдени случаи на инфекција, а Ковид-19 е причина за смрт во 44.876 случаи од почетокот на пандемијата.

– Во Индија, бројот на заразени со вирусот надмина 1,5 милиони, според Министерството за здравство. Во таа држава имаше заразени еден милион на 17 јули, шест месеци откако беше откриен првиот случај на коронавирус на 30 јануари. За само 12 дена, потврдени се уште половина милион случаи . Имено, Индија денеска има 1.531.669 заразени со коронавирус и е трета во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил. Ковид-19 уби 34.119 луѓе во Индија од почетокот на пандемијата.

– Во САД во последните 24 часа се пријавени 61.000 нови случаи на Ковид-19 и 1.244 смртни случаи. Досега се потврдени 4.351.997 случаи на заразени и 149.256 смртни случаи во САД.

– Во Албанија и во последното деноноќие регистрана е троцифена бројка на новозаразени. Од направените 502 теста, позитивен резултат е добиен кај 108 лица, со што вкупната бројка се зголеми на 5.105 заразени. Во исто време битката со опасниот вирус ја добиле 41 или вкупно до сега 2.830 лица, додека ја изгубиле две лица односно 150 досега. Активни на болеста се 2.125 од кои 125 се хоспитализирани во Инфективната клиника и во болницата Ковид2, од нив 24 се во тешка здравствена состојба.

– Во Косово вчера се регистрирани 194 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на заразени од појавата на епидемијата достигна до 7.846. Од нив починале 196 заразени, во изминатите 24 часа се евидентирани и 138 излекувани. Вкупната бројка на лица кои претходно биле дијагностификувани со Ковид-19 и ја совладале болеста изнесува 3.069. Активни носители на вирусот во земјата се 3.383 лица. Вчера се извршени 449, а од почетокот на пандемијата, вкупно 35.570 тестирања.

Временска прогноза

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално е можна појава на НЕВРЕМЕ проследено со пообилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и појава на град. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 36 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи, засиленветер и услови за локална појава на град. Максималната температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Потоа во следните денови под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса од југ времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец и истиот повремено ќе засилува. Температурите ќе бележат тенденција на понатамошен пораст, а особено топло ќе биде од средината на оваа седмица кога температурите ќе се искачуваат во интервалот дури од 34 до 43 степени.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе изнесува коефициент некаде помеѓу 10 и 11.

Пишува: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 21 јуни

Објавено пред

на

1377 година – Умре англискиот крал Едвард Трети. Станал крал во 1327 година, наследувајќи го својот татко Едвард Втори. Поради неговите претензии за францускиот престол, започна стогодишната војна.

1527 година – Умре италијанскиот политичар и писател Николо Макијавели, автор на „Владетелот“, во кој тој тврди дека владетелот не треба да бира средства за да постигне цел, од која подоцна бил изведен поимот „макијавелизам“.

1791 година – Францускиот крал Луј XVI и кралицата Марија Антоанета стигнаа до Варен во обид да избегаат од земјата, каде што беа откриени и уапсени.

1813 година – Во битката кај Виторија, британската армија, предводена од војводата од Велингтон, ги победи силите на братот на Наполеон, Јосиф, кралот на Шпанија. Со тоа заврши француското владеење во Шпанија.

1852 година – Умре германскиот педагог Фридрих Фробел, кој ја основаше првата градинка во 1840 година.

1881 година – Принцот Милан Обреновиќ со сребрен будак го означи почетокот на изградбата на првата пруга во Србија, Белград – Ниш. Првиот патнички воз за Ниш ја напушти железничката станица во Белград на 3 септември 1884 година.

1905 година – Роден е францускиот писател и егзистенцијалистички филозоф Jeanан Пол Сартр. Доби Нобелова награда за литература во 1964 година („Гадење“, „Wallид“, „Битие и ништо“, „Зад затворени врати“, „Валкани раце“).

1908 година – почина рускиот композитор и диригент Николај Андреевич Римски-Корсаков, член на композиторската група „Голема петорка“ („Шехерезада“, „Шпанско каприцио“). Тој го напиша популарниот прирачник „Принципи на оркестрација“.

1919 година – По наредба на адмиралот Ројтерс, екипажот на германската морнарица потона повеќето од своите бродови (над 70) кои, по капитулацијата на Германија во Првата светска војна, беа во британската поморска база Скепе Флоу, во Шкотска.

1933 година – Роден е францускиот писател Франсоа Кварез, позната како Франсоасан Саган. Таа се прослави со својот прв роман „Добар ден на тага“, отпечатен во милиони примероци.

1942. година – Германскиот северноафрикански корпус на фелдмаршалот Ервин Ромел го зазеде либискиот град Тобрук во Втората светска војна и зароби 25.000 британски војници.

1945 година – Јапонските трупи на островот Окинава, последната јапонска линија на одбрана во Втората светска војна, им се предадоа на Американците. 1948 година – Колумбија Рекордс го произведува првиот успешен винил пластичен долг тек.

1963 година – кардинал Giовани Батиста стана папа Павле Шести по смртта на папата Јован XXIII.

1963 година – Францускиот претседател Шарл де Гол ги повлече поморските сили од НАТО. Следејќи ја политиката на независност, Франција го напушти Воениот комитет на НАТО во 1966 година.

1969.- Умре американската тенисерка Морин Коноли, по име Мала Мо. Во 1953 година, таа беше прва во историјата која ги освои сите четири грен слем турнири.

1970 година – Умре Ахмед Сукарно, првиот претседател на Индонезија (1945-67) откако се стекна со независност од Холандија и еден од лидерите на Движењето на неврзаните.

1970 година – Во финалето на Светското првенство, Бразил ја совлада Италија со 4-1 во Мексико Сити и стана првиот трикратен освојувач на трофејот Juил Римет.

1971 година – Меѓународниот суд на правдата во Хаг донесе одлука дека владата на Јужна Африка во Југозападна Африка (Намибија) е нелегална.

1981 година – На општите избори во Франција со големо мнозинство победија социјалистите, кои станаа најсилната партија со 38 проценти од гласовите. Лидерот на социјалистите Франсоа Митеран стана претседател на Франција во мај истата година.

1990 година – Во Унгарија официјално беше повторно отворена берзата официјално затворена од комунистичките власти 42 години порано.

1990 година – Земјотрес во северен Иран уби 100.000 луѓе.

2000.- Во Белград умре Слободан Иниќ, публицист и политички научник, еден од основачите на Демократската партија.

2001 година – Умре американскиот блуз ветеран Johnон Ли Хукер, кој влијае врз генерациите на рок и фолк starsвезди со неговиот редок, хипнотички стил на свирење гитара.

2002 година – Поранешниот директор на Српската радиотелевизија (РТС), Драгоjуб Милановиќ, е осуден на 10 години затвор за убиство на 16 телевизиски работници во бомбардирањето на НАТО на 23 април 1999 година.

2003 година – Умре Леон Урис, американски бестселер на романот „Егзодус“, објавен во 1958 година.

2007 година – Центарот за истражување и документација (ИДЦ) во Сараево објави дека 97.207 лица биле убиени во војната во Босна и Херцеговина (1991-1995).

2012 година – За прв пат во модерната историја, Франција доби влада од која половина ја сочинуваат жени, во согласност со изборното ветување на францускиот претседател Франсоа Оланд за еднаквост меѓу мажите и жените на власт.

2016 година – Меѓународниот кривичен суд во Хаг (МКС) го осуди поранешниот конгоански потпретседател Jeanан-Пјер Бемба на 18 години затвор за убиство, силување и грабеж извршени од неговите трупи во Централноафриканската Република.

2017 година – Повеќе од 100 лица загинаа во судирите што избувнаа во градот Брија во Централноафриканската Република, само еден ден по потпишаниот мировен договор во Рим, кој предвидува итен прекин на огнот во Централноафриканската Република.

Прочитај повеќе...

Македонија

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани и „Car Club – Кичево“ денес се на хуманитарната изложба на автомобили за Виктор Петрески од Прилеп

Објавено пред

на

Денес 20.06.2021 година недела се одржа хуманитарна изложба на автомобили која имаше една единствена цел – дека собраните финансиски средства на влез ќе бидат директно наменети за лекување на младиот Виктор Петрески кој боледува од тешка болест.

Кичевчани секогаш сплотени даваат поддршка на ваквиот тип на хуманитарни настани, така и овој не беше исклучок!

Упатуваме благодарност до сите учесници и хуманитарци, воедно благодарност за поканата на „Car Club – Прилеп“ и топлиот пречек.

Во прилог галерија од настанот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 9 минути

Од денес топлиот бран од северните предели на Африка ќе продира кон нашите простори

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локална појава...

СпортПред 8 часа

Мрме: Последниот меч во репрезентативниот дрес на Гранде Пандев е дополнителен мотив

Игор Ангеловски, селекторот на македонскиот национален тим, на официјалната прес-конференција во Амстердам му се заблагодари на Горан Пандев, и нагласи...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден – 21 јуни

1377 година – Умре англискиот крал Едвард Трети. Станал крал во 1327 година, наследувајќи го својот татко Едвард Втори. Поради...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 јуни) понеделник

ОВЕН Нови можности за подобрување на вашата кариера се на повидок. Ви претстои добар период на финансиски и бизнис план....

МакедонијаПред 15 часа

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани и „Car Club – Кичево“ денес се на хуманитарната изложба на автомобили за Виктор Петрески од Прилеп

Денес 20.06.2021 година недела се одржа хуманитарна изложба на автомобили која имаше една единствена цел – дека собраните финансиски средства...

Временска прогнозаПред 19 часа

Доаѓа топлотен бран со висок УВ, но и проследен со локална нестабилност

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен...

АвтомобилиПред 19 часа

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во...

КултураПред 1 ден

Денес е Духовден, празник на Светиот дух

Денес е Духовден – Празник на Светиот дух. Овој христијански празник се празнува три дена, а првиот ден од празникот...

СветПред 1 ден

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 20 јуни

1459 година – Турците го зазедоа утврдениот град Смедерево, последното упориште на српската средновековна држава, која формално ја изгуби својата...

НАЈЧИТАНИ