Следете не

Живот и стил

Кичевчанецот Спасен Сиљаноски заедно со поглаварот Господин Господин Стефан ја пееше „Бегајте грци НЕ ВЕ САКАМЕ“

Avatar

Објавено пред

на

Многумина од вас сигурно се запрашале од каде му е тој патриотизам и љубов кон нашата татковина, па да појасниме за тие што незнаат, нашиот кичевчанец Спасен Сиљаноски, млад човек со спортски дух исполнет со патриотизам и врвен професионалец во својата дејност е внук на народниот херој чие име и го носи – „Спасен Сиљаноски“ кој во втората светска војна бил убиен од балистите.

Запаметено ќе остане интервјуто за порталот Шило Магазин каде на кратко изјави: Кога е во прашање Македонија го давам мојот живот и животот на мојата жена и деца…

Вчера Спасен се „пофали“ на Фејсбук дека заедно со Поглаварот на Македонската црква Архиепископот Стефан и нашиот најголем патриот Агатангел, заеднички ја испеале песната „Бегајте грци НЕ ВЕ САКАМЕ“

Оригиналната верзија на песната е оваа:

Не пропуштајте да ги преслушате и неговите хитови:

Живот и стил

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Avatar

Објавено пред

на

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност да ја врти главата како сака и без која главата не би стоела гордо исправена.

„Не ме сакаш!”

Признајте дека и вие викате така! Секогаш кога жената сака да го убеди мажот да направи нешто, оди со најподмолниот можен начин а тоа е набивање грижа на совест. Таа е несакана, отфрлена и запоставена жртва на која ѝ треба љубов! И некако магично, во тој момент како доказ за љубовта на мажот спрема неа ќе послужи неговата согласност да ги исполни сите нејзини каприци.

„Се плашиш!”

Ова е веќе добро познатата обратна психологија. Малку посуптилен начин на убедување бидејќи не е толку нападен како претходниот и е на повисоко ниво. Тука жената воопшто не се обидува да глуми жртва, но глуми дека се помирила со одлуката на мажот која е против нејзина волја. Во оваа ситуација жената е најсмирена на целиот свет, има индиферентен израз на лицето и со тивок тон на гласот вели: „Во ред е, знаев дека нема да го направиш тоа. Нормално е да се плашиш, не мораш да направиш ништо, сè е во ред.” Е, па не е! Ништо не е во ред. Тогаш вие почнувате да се чувствувате како да сте ја разочарале. Егото ви проработува и се заинатувате дека ќе направите сè што е потребно за да ја докажете вашата сила и бестрашност!

„Да бев маж, јас ќе го направев тоа!”

Ова важи за жени кои сакаат да доминираат, но сепак живеат според некои општоприфатени норми и ги негуваат традиционалните одлики што им се придаваат на жените. Со овие зборови тие го чепкаат машкото его и ја доведуваат до прашање машкоста. А тоа не доаѓа предвид! Во овој момент мажот си помислува: „Зар една обична жена да биде похрабра и посилна? Не му текнува дека станува збор за една обична хипотеза која воопшто не е остварлива во реалноста.

„Рече дека ќе го направиш тоа!”

Ако навистина сте ветиле дека ќе направите нешто или барем сте спомнале , верувајте дека жената никогаш нема да го заборави тоа. Ќе го запечати во оној предел од мозокот наречен „памти за секој случај” и ќе го извлече токму во оној момент кога најмалку сте очекувале. Неверојатно е тоа како жените не можат да се сетат како да сменат гума, но кога станува збор за паметење на најмалите ситници им нема рамен! Тие знаат точно кога сте го кажале тоа, кои зборови сте ги употребиле и која била интонацијата.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

(ВИДЕО) На изглед обичен камион, но внатре ќе ве изненади

Avatar

Објавено пред

на

Интересно видео ни пристигна од необичен камион..

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Кармин кој во светот се продава на секои 8 секунди

Avatar

Објавено пред

на

Исто како во модата така и во светот на убавината, постојат класици кои добро го потврдија своето место, така што успешно се спротивставуваат на сите сезонски промени и на трендовите. Еден од водечките beauty класици е дефинитивно црвениот кармин, кој со само неколку потези целосно го трансформира и наједноставниот изглед, а еден таков кармин за многу кратко време стана многу баран и во светот се продава на секои 8 секунди.

Кога станува збор за класична и елегантна шминка, црвениот кармин е дефинитивно најдобриот избор, а негова предност е што дефинитивно им одговара на сите. Совршен е за трансформации, но и за разубавување на едноличниот, класичен outfit.

Кога станува збор за црвените кармини, Givenchi Le Rouge Deep Velvet во моментов е најпродаваниот, моментално светски фаворит меѓу црвените и кармини. Покрај својата атрактивна боја, овој кармин им е омилен на дамите поради неговата луксузна амбалажа со антилопска црвена кожа.

Целата колекција има 6 нијанси, од кои најпродаваните е речиси невозможно да се најдат, а тоа е нијансата 37 Rouge Graine.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 1 час

Редовен Хороскоп (19.10) Сабота

ОВЕН Иако сакате да ја промените работата, имате впечаток дека сѐ уште не сте сосема подготвени на тој чекор. Не...

КичевоПред 3 часа

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва во Кичево беше успешно реализиран хуманитарен концерт наменет за доизградба на црквата „Св.Атанасиј“ од с.Миокази

Денес, петок 18.10.2019 успешно се реализираше хуманитарен концерт чии финансиски средства од продадените карти директно се наменети за доизградба на...

КичевоПред 7 часа

Кичевчани спремно е се за одржување на Хуманитарен концерт, повелете

Спремно е се за реализација на Хуманитарниот концерт за доизградба на светиот храм во с.Миокази – Св.Атанасиј. Настанот ќе го...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) На ракија проба да јава коњ, но некако не му одеше…

Кутриот „малку“ се напил и не може сега ниту да се качи на коњот. Очигледно сега се му е недостижно:

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (18.10) Петок

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Живот и стилПред 1 ден

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност...

КичевоПред 1 ден

(ФОТО) Конечно се започна со „асфалтирање“ магистралниот пат на излез од Кичево

После речиси месец и половина возење како „по шини“ врз огромен број концентрирани честички „прашина“ денес механизацијата започна да го...

СпортПред 2 дена

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното...

БалканПред 2 дена

Малолетничка си го убила бебето – и помогнала мајка и

Уапсена е малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а во тоа и помогнала и нејзината мајка. Според неофицијални...

БалканПред 2 дена

Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што...

НАЈЧИТАНИ