Следете не

Здравје и убавина

Спасете си го срцето: 4 лажици од овој лек и кажете им збогум на затнатите артерии и високиот притисок!

Avatar

Објавено пред

на

Доколку често се разболувате од настинки или имате кардиоваскуларни проблеми, потребно е нешто да направите за да го подобрите вашето здравје и да ја зголемите општата здравствена состојба на вашиот организам.

Во продолжение прочитајте го рецептот за приготвување на мешавината од три моќни состојки кои кога ќе се спојат заедно делуваат магично, што не е случај ако се консумираат одвоено.

Формулата потекнува од Германија и веќе ја користат голем број луѓе ширум светот!

Лекот содржи три состојки: лук, лимон и ѓумбир.

Потребни состојки:

2 литри дестилирана вода

4 органски лимони со кора

4 главици лук

4 см корен од ѓумбир

Постапка:

Добро измијте го лимонот и исечете го на парчиња. Исчистете го лукот и излупете го ѓумбирот.

Сите состојки добро сомелете ги во блендер и миксајте се додека да добиете хомогена смеса.

Добиената мешавина ставете ја на оган и постапено додавајте вода и мешајте додека да започне да врие. Во тој момент тргнете од оган и оставете да излади.

Процедете ја мешавината и складирајте во стаклени шишиња или тегли. Се чува во фрижидер.

Употреба:

Пред употреба протресете го шишето!

Пијте по една ракиена чашка два часа пред вечера, на гладен стомак.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

УТРИНСКА ДИЕТА СО БАНАНА – јадете банани за појадок и стопете ги вишокот килограми

Avatar

Објавено пред

на

Основно правило на диета за банана е да се јаде сурови банани за појадок со чаша до две млака вода.

Јапонската утринска диета за банани е креација на Сумико и Хитоши Ватанабе кои имаат позадина во фармацевтското и медицинското образование. Тие наидоа на диетата сосема случајно, а откако ја објавија, стана вистински хит.

Основно правило на диетата е да се јаде банани за појадок со чаша вода на собна температура. Другите оброци на ден треба да бидат здрави, лесни и регулирани, но не постојат посебни правила за тоа што и колку да се јаде. Оригиналната диета за банани треба да се спроведува 7 или 12 дена.

Бананите инаку се познати по нивниот позитивен ефект врз регулирањето на варењето на храната бидејќи содржат неразградливи влакна и нерастворлив скроб. Ова влијае на зголемената работа на цревата и го стимулира варењето на храната.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

До рамен стомак за само 7 дена

Avatar

Објавено пред

на

Да се разбериме, ние не ветуваме дека за само 7 дена ќе ги имате мускулите и стомачните, за што сте сонувале. Но, овие трикови ќе ви помогнат да се „разнесете“, поточно, да се ослободите од тоа непријатно чувство на надуеност. И вашиот малку заоблен стомак сигурно ќе задиша, па ќе можете да уживате во лесни летни купаќи без никакви проблеми. И еве што треба да направите.

Заборавете на солта
Океј, не е како да мора да елиминирате сол од вашата диета, но не јадете премногу солена храна. Поради големата количина сол во организмот, водата се задржува во вашето тело, па затоа сте повеќе подуени отколку што треба да бидете …

Малку полесно со јаглехидрати
Се согласуваме со изјавата дека на организмот му се потребни сите намирници со цел сè да функционира нормално. Сепак, барем некое време, откажете се јаглехидрати. Тестенините и лебот влијаат врз формирањето на масните наслаги на желудникот, па заменете ги со храна богата со протеини. И резултатите нема да изостанат.

Намалете го пиењето на млеко
Ако сакате да пиете барем половина литар млеко, немојте да се изненадите што сте подуени и имате бензин. Не пијте млеко, вашиот избор нека биде јогурт или неколку парчиња тврдо сирење.

Луто и зачинето не е најдобриот избор
Иако некои лути зачини се погодни за слабеење, многу зачинета храна, исто така, предизвикува зголемено лачење на киселина во стомакот и предизвикуваат иритација, што нема да ви помогне да изгубите маснотии. Наместо тоа, одберете свежи зачини кои имаат поблаг вкус.

Кафе, шеќер…
Ако сакате да ги намалите маснотиите во стомакот, заборавете на кафе, алкохол и преработена храна. Овие намирници не помагаат да се стопи маснотиите, но ја потенцираат нивната акумулација и задржување во организмот.

Не секое овошје е добро
Конзумирањето на овошје е дефинитивно препорачливо, но и покрај тоа што тие се здрави плодови, избегнувајте јаболка или круши. Тие имаат повеќе фруктоза во нив, така што стомакот им е потежок за варење. Јадете цитрус и бобинки.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Имате астма? Намалете ја телесната тежина!

Avatar

Објавено пред

на

Дебелите возрасни кои губат вишок килограми ги намалуваат своите симптоми на астма, објавија канадските научници.

Истражувачите од Универзитетот во Отава додаваат дека дебелите луѓе инаку имаат 1,5 пати поголем ризик од астма, пишува порталот Плива.

Секое зголемување на индексот на телесна маса за 3 поени е поврзано со просек од 35 проценти поголем ризик за астма.

Инаку, индексот на телесна маса е телесната маса изразена во килограми и квадратот од висината изразен во метри, каде идеалниот индекс на телесна маса е помал од 25.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Пороен дожд и грмежи скоро секаде во пладневните часови

Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп (15.08) сабота

ОВЕН Ве очекуваат некои деловни промени кои на почеток нема да ви се допаднат. Ново познанство е пред вас кое...

МакедонијаПред 13 часа

8 новозаболени од Кичево, вкупно 160 денес на државно ниво

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово...

КултураПред 15 часа

Денес започнуваат Богородичните пости, еве што не треба да се јаде за време на постите

„За разлика од она што повеќето мислат и чувствуваат, периодот на духовната напрегнатост, Богородичниот пост, е време на радост, затоа...

МакедонијаПред 15 часа

Сообраќај во прекин на регионалниот пат с.Галичник – Маврово поради изведување градежни работи, детали..

ЈП Македонија Пат подружница Скопје почнувајќи од 14.08.2020 год.ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 с.Галичник – Маврово. Асфалтирањето...

СветПред 16 часа

Рекордни 282 новозаразени лица во Австрија

Во Австрија во последните 24 часа евидентиран е нов рекорден број новозаразени со коронавирус, кој сега достигна дури 282. Од...

СветПред 16 часа

На фрлените маски им се потребни до 450 години за да се распаднат

За еднократна употреба лична заштитна опрема (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување на пластика, предупредуваат експертите. Се...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден (14.08)

Историски настани (14 август) 1248 год. Започна изградбата на катедралата во Келн. 1385 год. Со победата на битката кај Алjубарота,...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (14.08) петок

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе...

НАЈЧИТАНИ