Следете не

Lifestyle

Според Саманта Џонс ова се 10-те клучни животни совети

Avatar

Објавено пред

на

Познатата Саманта, „кралица на добрите времиња и луд живот“, актерката Ким Катрал е родена на 21 август 1956 година. Познатата актерка зад себе има богат живот и богата кариера. Таа се стекна со многу искуство и живееше низ разни животни лекции кои отворено ги споделуваше во своите интервјуа низ годините.

Таа зад себе има повеќе од 80 улоги, а секако најпознатата улога е Саманта Џонс, која нè израдува со нејзиното лудило, во мега-популарната серија „Сексот и градот“.

Како и феноменалниот лик што го играше, Ким е многу отворена личност и нема проблем да го каже точно она што мисли. Со текот на годините, таа го изрази тоа во многу искрени совети на мудрост, а ние решивме да издвоиме неколку од нив.

1. Бидете свој и ценете го тоа. Поминувајте во животот со свој ритам.

2. Тоа е ваше тело и ваш живот. Правете го она што сакате во него.

3. Во најголем дел од мојот живот, бев осамена. Фантастична, но осамена.

4. Отсекогаш мислев дека помалку е всушност повеќе.

5. Тоа е животот – следиш каде те води срцето. Барем тоа е она што јас го правам.

6. За три секунди знаете дали сакате да ја споделите иднината со некого – ќе биде тоа долг половина час ако не сте во право .

7. Поминав убаво во младоста и сè уште се чувствувам млада, но немам желба да изгледам како да имам 20 години.

8. Нема потреба да се чувствувате дека сте изгубиле на 40, 50 или 60 години. Одлично поминувам во втората половина од животот. Прашање е што вие ќе се одлучите дека сакате.

9. Цел живот сум била на диета, затоа што имам огромен апетит.

10. Во мојот живот и кариера сакам да го прифатам стареењето затоа што мислам дека тоа е она што е интересно.

Текст: Попара

Lifestyle

Првото издание на стрипот Супермен е продадено за рекордни 3,25 милиони долари

Avatar

Објавено пред

на

Реткиот акционен стрип во кој првпат се појави Супермен е продаден за рекордни 3,25 милиони долари, што го прави највредниот стрип во светот, пишува порталот screenrant.com.

На насловната страница е омилен суперхерој облечен во црвена наметка што го крева автомобилот над неговата глава. Тој е прв во серијалот стрипови Action Comics и се смета за „свет грал на собирачи на стрипови“.

Не е ни чудо што стрипот достигна толку висока цена затоа што ликот Супермен првпат се појави во ова прво издание на Акциониот стрип во мај 1938 година, кој се продаде за само 10 центи.

Стрипот ја носи приказната за потеклото на Супермен и се смета за почеток на жанрот суперхерој. Оваа приказна зборува за тоа како Супермен дојде на Земјата од друга планета и стана Clark Kent

Се проценува дека сè уште има помеѓу 50 и сто изданија од истата серија во светот, но тие се во многу полоша состојба.

Копија од овој стрип се најде меѓу старите филмски списанија од 30-тите години на минатиот век. Аукциската куќа Њујорк ComicConnect истакнува дека стрипот е во одлична состојба.

Новиот сопственик е „анонимен купувач“ кој е „релативен почетник во инвестирање во стрипови“.

Втората копија на истиот стрип е продадена во 2014 година за 3,2 милиони долари.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Колку не „чинат“ зависностите во животот

Avatar

Објавено пред

на

Интернет страницата „Treatment4addiction“ спроведе истражување и пресмета колку пушењето и конзумирањето алкохол и дрога просечно им одземаат на луѓето часови и години од животот.

Редовното конзумирање на два или повеќе алкохолни пијалоци дневно, според најновите резултати, на човекот му одзема дури 23 години од животот, а само два пијалока можат да го чинат 6,6 часови од животот.

Оваа статистика се однесува на лицата кои почнале редовно да пијат алкохол од 16 години и дневно просечно пијат по 2,14 пијалоци. Овие луѓе просечно живеат 55,6 години, додека лицата кои не конзумираат алкохол 23,1 години подолго.

Редовното пушење на кутија од 20 цигари дневно, одзема 10 години од животот, додека само една цигара го чини хроничниот пушач 14 минути.

Луѓето кои почнале да пушат на возраст од 17,8 години и во текот на денот испушат една кутија би можеле да живеат 68,7 години.

Зависниците од кокаин со секоја нова доза од дрогата гупат пет часа од животот, а со секојдневно конзумирање 34 години од животот и умираат во просек на 45 години.

Зависниците од метадон го скратуваат својот живот за 38 години и обично умираат на 41-годишна возраст.

Метамфетаминот ги чини зависниците дури 42 години од животот, а просечен зависник умира на 37 години, доколку почнал да ја користи оваа дрога на возраст од 19,7 години.

Тоа е пократок животен век за 41,9 години од просекот на здравите луѓе.

Хероинот одзема дури 41 година од животот, а просечен зависник умира на 38-годишна возраст.

Извор: Еcigarettereviewed.com
ФОТО: Lindsay Fox

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Avatar

Објавено пред

на

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност на мажите и жените. Сакајте ги, почитувајте ги и честитајте им го денешниот ден на вашите најмили со некои од овие пораки со кои ќе им го покажете вашето внимание:

 

● Многумина ќе ти посакаат брдо убави нешта, но ретко кој ќе се потруди тоа да ти го исполни! Јас ќе ти посакам само онолку колку што ти е потребно за да бидеш среќна… Среќен 8ми март!

● Во твојот мобилен телефон залутала порака каква овие денови сигурно не си видела….. а таа гласи: Среќен 8ми март!

● Да се биде жена е ужасно тешка задача, ако се има во предвид дека истата опфаќа константно соочување со мажите… Но, ти благодарам што си моја жена! Среќен ти 8ми март!

● Нека овој ден биде само твој, нека сонцето само за тебе сјае, не затоа што си жена, туку затоа што си единствена, поинаква од сите… Среќен 8ми март!

● Ти испраќам ѕвезда со најубав сјај, ти испраќам среќа без крај, ти испраќам сон исполнет со љубов и најубавите желби за денешниот ден! Среќен 8ми март!

● Твојата љубов е како искра која што го осветлува мојот свет! Најсакана, сакам да ме водиш низ целиот мој живот! Среќен 8ми март!

● Оваа порака ја пренесува сета мојата среќа и доброто расположение! Барем на момент уживај во чувството дека некој постојано мисли на тебе! Среќен 8ми март!

● Те сакам што си најубава бајка и што си родена да бидеш токму моја мајка… Среќен 8ми март!

● Нека среќата ти стане стварност, а здравјето нека биде трајност, нека љубовта твоето срце го грее и секоја исполнета желба нека ти се насмее! Среќен 8ми март!

● Те сакам затоа што си мојот живот и токму тебе ти го должам целиот мој успех, не само на овој ден, туку и на секој друг, за нас посебен! Среќен 8ми март!

● Ова е убава порака, пишувана со убави букви во еден убав ден и истата е испратена во најубавата минута, а може да ја добие само најубавата личност на овој свет! Среќен ти 8ми март убавино!

● Чувствувај се посебно, единствено, најпрекрасно… Ова е твојот ден! Среќен ти 8ми март!

● Ти благодарам што нашиот дом го правиш најпрекрасното место за живеење во светот! Среќен 8ми март моја најсакана!

● Мојот свет е прекрасен поради тебе и посакувам секој ден од остатокот од животот да го поминам сакајќи те! Среќен 8ми март!

● Да бидеш полна како брод, да ги фрлаш сите мажи на под! Ти си риба, тие се шкарт – Среќен ти 8ми март!

● И на крајот онаа наједноставната, а за многумина и најдрага: Среќен 8ми март!

● Што и да се случува, една жена никогаш нема да биде заборавена и вечно ќе живее во моите срце и душа. Среќен празник, мамо!

● Нека овој ден ти биде посебен, сонцето постојано да те грее, не затоа што си жена, туку затоа што си единствена и поразлична од другите! Среќен 8-ми март!

● Нека секој следен ден ти биде подобар, сите желби остварени, и не заборавај на сонцето дури и тогаш кога истура дожд. Среќен празник!

● Те сакам затоа што си најдобра, полна со разбирање и издржливост. Горда сум што си ми мајка. Среќен 8-ми март, мамо!

● Ти испраќам ѕвезда со најубав сјај, многу среќа и бакнежи исполнети со љубов. Најубави желби за овој ден, среќен празник!

● Секоја добрина која ја даруваш нека ти се врати во поголема мера, нека љубовта биде твоја водилка низ животот и уживај не само денес, туку и секој нареден ден. Среќен 8-ми март!

● Сѐ додека Земјата се врти, јас ќе те сакам. Сѐ додека сјаат ѕвездите, јас ќе внимавам на тебе, а секое наредно утро ќе ти покажувам колку повеќе ми значиш! Среќен празник!

● Среќен празник на најубавата, најуспешната и најинтелигентната жена. Секогаш стреми се кон иднината и нека те пратат само убави моменти!

● Уживај во сознанието дека ги имаш најблиските до себе и чувството дека некому си му целиот свет. Секогаш имај на ум дека некој те сака и внимава на тебе. Среќен 8-ми март!

● Исполни ги годините со живот, а не животот со години. Запамети дека ти си достојна за внимание секој ден, а не само еден ден во годината. Уживај во својот живот, среќен празник!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 10 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 11 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 13 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 14 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 16 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 19 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 22 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ