Следете не

Магазин

Spotify тестира снимање на реакции на корисниците на плејлисти

Објавено пред

на

Spotify направи тест експериментирајќи со аудио реакции за музички плејлисти. Компанијата го потврди тестот и рече дека секогаш бара начини да го подобри корисничкото искуство на својата платформа и редовно тестира карактеристики за кои верува дека ќе им донесат вредност на слушателите и креаторите.

Аудио реакциите се попопуларни на социјалните мрежи

Во моментов, Spotify спроведува ограничен тест за создавање аудио во апликација. Корисничкиот ангажман е суштински дел од онлајн искуството за многу услуги, охрабрувајќи ги корисниците да станат дел од разговорот откако ќе прочитаат статија или ќе гледаат видео. И во последниве години, функциите за реакција како дуетите на TikTok станаа основни за понудата на услугата. Тестот на Spotify се чини дека е обид да се донесат слични социјални елементи во музичките плејлисти.

Во споредба со барањето од корисниците да снимаат целосни подкасти во апликацијата Spotify, едноставните аудио реакции веројатно имаат многу повеќе смисла. Корисниците почнаа да поставуваат високи стандарди кога станува збор за подкасти. Spotify често експериментира со нови функции кои добиваат ограничени изданија за јавноста, но никогаш не се официјално лансирани. Во последниве месеци, видовме дека платформата тестира сè, од откритие во стилот на TikTok до галерии NFT за музичари.

Извор: The Verge

Магазин

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Објавено пред

на

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики.

Многу корисници на Google Photos известуваат дека нивните стари фотографии се оштетени

Неколку поплаки забележани од 9to5Google покажуваат дека луѓето што се движат низ нивните Google Photos од пред неколку години забележуваат оштетени слики. Во некои случаи, се чини дека оштетените фотографии имаат дамки од вода. Луѓето исто така пријавуваат масивни промени во боите, пукнатини и други проблеми со фотографиите. Проблемот очигледно се појавува во Google Photos за Android, iOS и веб. Според засегнатите корисници, фотографиите остануваат оштетени дури и по преземањето. Сепак, проблемот не влијае на оригиналните копии на сликите. Бидејќи уредените слики се она што се појавува во апликацијата Google Photos, тоа е досадно за оние кои сакаат да ги гледаат или преземаат своите стари фотографии.

Google сè уште не објави дека е свесен за проблемот. Во меѓувреме, можете да проверите дали и вие гледате оштетени слики во „Google Photos“.

Извор: Androidauthority

Прочитај повеќе...

Магазин

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост.

WhatsApp објави детали за „критична“ безбедносна ранливост во верзијата на апликацијата Android, која може да му дозволи на напаѓачот да инсталира малициозен софтвер на паметниот телефон на жртвата за време на разговор.

Опасноста од овој пропуст, категоризиран како CVE-2022-36934, се пресметува на скалата на WhatsApp со 9,8 од 10, а се активира кога апликацијата се обидува да изврши процес на пресметување, но нема доволно простор во меморијата, што резултира во „преплавени“ податоци и препишување делови од системската меморија со потенцијално злонамерен код, пишува TechCrunch.

Компанијата за безбедност на интернет, Malwarebytes, по техничка анализа, тврди дека бубачката е во дел од WhatsApp наречен „Video Call Handler“, кој кога ќе се активира, му овозможува на напаѓачот да ја преземе контролата врз апликацијата на жртвата.

Портпаролот на WhatsApp Џошуа Бракман изјави за TechCrunch дека грешките ги откриле експерти од Мета и дека компанијата не забележала „докази за нивна злоупотреба“.

WhatsApp, исто така, објави детали за уште една ранливост (CVE-2022-27492), која има оцена за закана од 7,8 од 10 и им овозможува на хакерите да извршат злонамерен код на iOS уредот на жртвата откако ќе испратат злонамерна видео датотека. За да го зарази паметниот телефон на жртвата, напаѓачот треба да испрати видео датотека до WhatsApp и да го убеди да ја стартува.

Двете пропусти се закрпени во најновата верзија на WhatsApp, а на корисниците им се советува да ја надградат програмата што е можно поскоро. Најновата верзија на WhatsApp е v2.22.16.12.

Прочитај повеќе...

Магазин

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Објавено пред

на

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија беше претставена во февруари годинава), пред нас се првите неофицијални фотографии од два модели од претстојната линија на уреди. И, како што објави Wccftech, изворот е многу сигурен.

Свежи рендери

За почеток, на фотографиите подолу можете да видите рендери за „Plus“ верзијата на претстојните мобилни телефони Samsung Galaxy S23. На прв поглед, различниот дизајн на камерите во однос на овогодинешниот актуелен модел веднаш паѓа во очи. Секако, мислиме на S22 Plus, додека сличноста со Samsung Galaxy S22 Ultra е повеќе од очигледна, па се чини дека Samsung решил да го прифати дизајнот на поединечни сензори на камерата.

Значи, веќе не постои еден модул во кој се сместени сите три камери, туку има поединечни сензори кои се издигнуваат од задната страна на телефонот. Што се однесува до стандардниот мобилен телефон Samsung Galaxy S23, дизајнот е идентичен со верзијата „Plus“, барем колку што можеме да видиме од приложените фотографии. На предната страна, старата приказна, голем екран со заоблени агли и камера „дупчалка“ во средината. Конечно, фотографиите пред нас се во две основни и, слободно можеме да кажеме, не претерано инспиративни бои – црно-бела.

Други спецификации

Екраните на овие два телефони, според сите сметки, ќе останат исти дијагонали како и овогодинешните претставници – 6,1 инчи за Samsung Galaxy S23 и 6,6 инчи за Samsung Galaxy S23 Plus. Дополнително, познато е и дека брзината на жично полнење на батериите на овие два телефони ќе има брзина од 25 W, а капацитетот се претпоставува дека е 3.900 mAh. Засега сè уште не е сигурно дали процесорот на овие мобилни телефони ќе биде Qualcomm или Exynos, но претходно се појавија информации дека би можеле да го видиме Snapdragon 8 Gen 2 во сите уреди од серијата Galaxy S23 оваа година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 минути

„Астон Мартин“ на Џејмс Бонд продаден за над 3 милиони евра: Најголемата аукција на предмети од филмовите за агентот 007

Од костими до авиони, погледнете што се нуди Аукциската куќа Кристи ја одбележа 60-годишнината од првиот филм за Џејмс Бонд...

Магазин8 минути

Забележавте чудни грешки на старите слики на Google Photos? Вие не сте единствените

Корисниците на Google Photos кои се сеќаваат нашле чудни грешки на нивните стари слики. Многу корисници на Google Photos известуваат...

Магазин10 минути

Ажурирајте го WhatsApp за Android и iOS сега

WhatsApp ја објави најновата закрпа за популарната апликација на Android, која ги обезбедува уредите од многу опасна ранливост. WhatsApp објави...

Магазин11 минути

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

Скопје19 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза19 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево20 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин20 часа

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

НАЈЧИТАНИ