Следете не

Забава

Спречување злодела со читање на мислите

Тајната на мисловниот процес се обидуваат да ја протолкуваат и умовите  од прочуениот Макс Планк институт.  Екипата во своите испитувања користела скенери со висока резолуција, за да се одреди линијата на активности која подоцна се претвара во јасни мисли и открива што лицето планира да направи.

Се смета дека ова е прв пат научниците да успеваат да читаат мисли на овој начин.
Употребата на скенер овозможува да се види види целиот мозок и прочитаат информации кои гледајќеи однадвор не е можно да се добијат.  “Тоа е како да барате ѕид со рачна лампа на кој ќе запишете информација” коментира Џон Дилан Хијназ од Макс Планк инстирутот за хумана и когнитивна наука во Германија, кој водел истражувања во соработка со колегите од Оксфордскиот и Лондонскиот  уневерзитет.

Во тек на испитувањето, научниците барале од доброволците да се одлучат како  ќе ги соберат или одземат двата броја кои потоа ке ги прикажат на екранот.  Пред да се појават броевите на екранот и овде во испитувањата исто така е користен скенер со техника на магнетна резонанца. Научниците, потоа употребиле програм кој регистрира суптилни разлики во мозокот врз чија основа може да се предвиди намерата на испитаникот со 70 % прецизност.

Испитувањата откриле трагови на активност во еден дел на мозокот кој се вика медијален префронтален кортекс. Повеќето неуробиолози со внимание ги прифаќаат овие резултатаи и сметаат дека сеуште не може да се зборува за читање мисли кај луѓе, но така брзо се напредува и многу брзо ќе може во извесна мера со сигурност да се одреди дали некој  измислува или навистина има намера да изврши некое злодело

Two human in x-ray vision with brain. 10 EPS file with transparency effects and overlapping colors.

Тие се надеваат дека во блиска иднина ќе успеат да развијат систем кој ќе ја анализира мозочната активност, откривајќи планирани злодела пред да бидат сторени.  Напредни верзии би можеле да читаат сложени мисли и да ги издвојат пред особата да стане свесна за тоа.

Научниците уверуваат дека техниката ќе оди понатаму  и ќе има можност да бидат испитани намерите, мислите, надежта и чувствата.  Нешто од ова ќе биде пожелно и ќе помогне во образованието и дијагностицирање но, треба да се размислува за етичките прашања—вели професорот Колин Блекјмор, неуробиолог и директор на Медикал Ричрс Каунсил. Со други зборови, овие техники стануваат стварни и затоа професорот Џон Дилан Хејниз од Макс План институтот укажува на тоа дека се потребни етички оквири за нивна употреба, како не би биле еден ден изненадени што се тие може да направат. “За неколку години тоа ќе дојде, а ние мора да бидеме спремни”, вели тој.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 5 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 15 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 15 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ