Следете не

Временска прогноза

Детална анализа: Викендов стабилно и суво, од Понеделник дожд и снег.

Avatar

Објавено пред

на

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека по котлините претпладне ќе има појава на магла и ќе се задржи постудено време. Преку денот времето ќе биде сончево особено на повисоко и со мала до умерена облачност поголема во западните делови. Ќе дува поизразен западен ветер во западните делови од земјата. Максималната температура ќе биде во интервал од 2 до 10 степени.

За време на викендов времето ќе биде стабилно и суво со значителен пораст на дневната температура. По котлините ќе има појава на магла и пониски дневни температури.

Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во понеделник кон крајот на денот, во текот на ноќта и во вторник претпладне.

Во вторник ќе дува умерен до засилен северозападен ветер што ќе услови повторно опаѓање на температурата, а овој ветер ќе дува и во среда.

Најстуден град во Макдонија утрово е Берово со измерени шест степени под нулата во 7 часот, а највисока снежна покривка од 19 сантиметри има на Попова Шапка, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Минусни температури (-4) утрово се измерени во Тетово, Битола, Прилеп, Скопје (мерна станица Петровец), Штип и Демир Капија, -3 степени во Крива Паланка и Гевгелија, -2 Скопје (мерна станица Зајчев рид) и Куманово и -1 степен во Виница. Во Дојран се измерени 0 степени, 3 во Крушево, 4 во Претор и 6 степени во Охрид.

Во Маврови Анови има седум сантиметри снег, во Берово 3 и во Крива Паланка два сантиметра снежна покривка.

Во котлините преку ноќта и утринава има појава на магла. На запад и особено на повисоко дува умерен западен ветер. На северот и на југозападот има зголемена облачност.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 7 часа

Хороскоп за денес (16 Јули) Вторник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

ЗабаваПред 10 часа

(ВИДЕО) МАЈСТОР: Возеше натоварен камион со трупци по речиси невозможна патека

Да бидете шофер треба постојано да сте внимателни и прибрани, но да бидете шофер на овој камион е нешто сосема...

ЖивотПред 14 часа

Ова се последните зборови на татко, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше (ВИДЕО)

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно срцепарателни. На видеото при...

МакедонијаПред 15 часа

Нема пониски цени, вечерва горивата поскапуваат и ова е новата цена!

Од ноќеска поскапуваат горивата на бензинските пумпи во Македонија. Ако мислите да патувате – наполнете си го резервоарот. Регулаторната Комисија...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Збирка на онака „селски нокаути“ од ракав, со фатални последици!

Сите сме биле сведоци на некакви си тепачки на улица, па затоа некој решил да собере се што е фатено...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен Хороскоп (15 Јули) Понеделник

ОВЕН Можеби ќе погрешите ако инсистирате на големи и драстични промени денес. Комуникацијата со саканата личност ќе се движи во...

МакедонијаПред 2 дена

Скопјани се степале на „Д Фест“ поради паркинг

„На 14.07.2019 во 01,15 часот во Стар Дојран во близина на плажата Свети Никола бил нарушен јавниот ред и мир...

КичевоПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Дождот не ги спречи кичевчани да уживаат на мега спектакуларниот концерт на Лозано!

Најголемата македонска ѕвезда пееше во својот град и направи концерт за паметење! И по енергичниот почеток, се нижеа неговите хитови...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (14 Јули) Недела

Овен Не е поволен викенд за работа бидејќи нема да може да ги остварите своите планови. Потрудете се тоа да...

НастаниПред 2 дена

(ФОТО) Лозано започнува мега концерт за паметење во својот град

Влатко Лозаноски вечерва го започнува својот прв солистички концерт со многу публика, но најзабележителни се најмладите фанови кои со нетрпение...

НАЈЧИТАНИ

Close