Следете не

Занимливости

„Станица Стража“ вработува! Потребни се касиери или касиерки кои ќе бидат со редовен работен однос

Avatar

Објавено пред

на

„Станица Стража“ реномираниот бренд кој неодамна започна со работа, често посетуван од многу посетители, познат по најубавото кафе и летен и свеж амбиент позициониран на превој „Стража“ поради проширување на својата дејност има потреба од 3 касиери или касиерки кои ќе бидат во редовен работен однос, платен превоз, редовна плата и одлични услови за работа.

Сите заинтересирани кои сакаат да се приклучат кон успешниот тим може да контактираат на тел бр. 076/355-400, 075/788-322 или директно во локалот.

Бидете дел!

Со почит.

„Станица Стража“

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Забава

Netflix конечно одговорија на барањата од клиентите

Avatar

Објавено пред

на

Netflix исполнува желби…

Може да биде фрустрирачки случајно да притиснете копче и да запрете серија или да премотате назад додека го гледате на вашиот телефон, особено додека гледате нешто на Netflix. За среќа, Netflix испорачува нова функција за уредите со Android кои ќе се обидат да ја спречат.

Новата опција им овозможува на корисниците на „Андроид“ да избегнуваат случајни допири при користење на апликацијата за услуга за стриминг на Netflix. Класичното „заклучување на екранот“ конечно се најде на долниот лев дел од екранот и можете да го притиснете откако ќе пуштите филм или серија. Покрај заклучувањето на екранот, го оневозможувате копчето за репродукција на видео или паузирање сè додека не ја притиснете повторно таа опција. На тој начин, конечно додека го гледате Netflix, случајно нема да го запрете видеото или да го исклучите преводот.

Оваа функција исто така може да се покаже како многу корисна ако имате мали деца кои постојано чепкаат нешто на екранот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Првата руска вселенска станица другата година на Месечината

Avatar

Објавено пред

на

Слетувањето на првата автоматска станица во историјата на модерната Русија на Месечината е планирано за средината на октомври 2021 година, објави руската државна вселенска агенција Роскосмос.

– Во зависност од датумот на лансирање, ќе се определиме за една од двете опции на летот – за 4,5 или 5,5 дена. Се претпоставува дека подготвителните операции во орбитата на Месечината ќе трае околу пет дена. Значи, летот до Месечината ќе трае десет дена – се наведува во веб-страницата Роскосмоза.

Последната советска меѓупланетарна автоматска станица беше Луна 24, лансирана во 1976 година. Ова ќе биде прв пат модерната Русија да испраќа вселенско летало на Месечината.

Планирано е Луна 25 да слета во близина на јужниот пол на планетата на Земјата. По слетувањето на Месечината, станицата Луна 25 ќе спроведе научни истражувања за својствата и составот на поларната почва и ќе ја истражува поларната егзосфера на Месечината. Вселенските летала порано не слетале во поларниот регион на Месечината. Сите советски и американски мисии, како и авиони на други земји, слетаа на умерени ширини или во екваторот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Можете ли да го решите тестот од Харвард од 1869 година? (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Универзитетот Харвард е познат многу години во светот, со Кембриџ и Оксфорд, како еден од најпрестижните и со највисок квалитет во образованието. Некои од најголемите умови на денешницата беа студенти на Харвард. Покрај беспрекорните оценки од средно училиште, постои посебен и многу внимателно направен тест на Харвард. Судејќи според еден канал Јутјуб, уште во 1869 година, оваа задача за алгебра се најде и на овој приемниот испит.

Обидете се да ја решите задачата што можете да ја видите во видеото:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 20 часа

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

МакедонијаПред 1 ден

Промена на сообраќаен режим: Од утре во следните шест до девет месеци ќе се изведуваат градежни работи Куманово – с. Страцин

Виадукт трејд известува дека на ден 25.05.2020 ќе се започне со изведување на градежни активности при рехабилитација на дел од...

КичевоПред 1 ден

Честитки по повод „Рамазан Бајрам“ од нашите партнери: „Бакарди“ , „РиД Електроника – Тотал ТВ“ , „АТВА Маркети“ и „Акорд Радио“

Преку нашиот медиум, нашите официјални соработници и партнери „Bacardi Lounge Bar“ , „Total TV – РиД Електроника“, „ATVA Marketi“ и...

КичевоПред 1 ден

Ќе се најде решение? Во Кичево и с.Бачишта нападнати од кучиња скитници

На 23.05.2020 година,  во полициската станица Кичево, А.Б.(23) од кичевското село Бачишта, пријави дека во атарот на селото бил нападнат...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) Монструозно лизгање на земјиште уловено на камери

Сè е забелеажно со камера, а глетката дефинитивно ќе ве остави без здив… © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана. Пешачењето...

МакедонијаПред 1 ден

Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан за прв пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

Временска прогнозаПред 2 дена

Толку од сонцето, од денес на пладне пороен дожд и засилен ветер, слично ќе биде до среда

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи....

НАЈЧИТАНИ