Следете не

Гејминг

Гејмери: Дали Steam пропаѓа во сенката на Epic Store ?

Во екот на Video Game Awards, продавницата нападна со сета парeа и ги импресионира и гејмерите и развојните студија. Гејмерите со бесплатни игри, а девелоперите со значително помало плаќање на придонеси.

Продавницата не е ни две недели активна, а Steam веќе губи на фронтот со ексклузивноста. Многу игри, или целосно се повлекуваат од Steam, или пак ги одложуваат нивните официјални датуми за излегување на таа платформа.

Па така, Satisfactory целосно се повлече од Steam и ја поништи официјалната страна од платформата на Valve. Tимот зад играта, Coffee Stain Studios, се изјаснија дека играта нема да излезе на Steam. Според нив, единственото место на кое ќе можете да ја купите играта е Epic Store.

Genesis Aplha One реши да оди во сличен правец. Тeam17 не ја поништи Steam страната, но објасни дека нивната игра нема да излезе на Steam, барем не на 29.јануари. Во јануари, признаа тие, играта ќе излезе само на Epic Store.

Развојното студио Double Damage, пак, вети дека нивната игра Rebel Galaxy Outlaw ќе се продава во првите 12 месеци од излегувањето само на Epic Store. За понатаму, ќе размислат кога и на кои фронтови ќе ја пласираат нивната игра. Тие отворено си признаа дека нема логика да одат со Steam, затоа што тие (Valve) земаат цели 30 проценти од продажбите, а Epic само 12%.

Ова се чини дека е само почетокот на Epic ексклузивноста и Steam допрва ќе се губи во сенката на новосоздадената продавница.

Играта Ashen е достапна на Epic, а на Steam само стои дека датумот на излегување е непознат. Hades, играта на крајно талентираните Supergiant Games е достапна на Epic, но не е достапна на ниедно друго место. Уште поинтересно, игрите Outer Wilds и Maneater си имаат Steam страни, но развојните студија веќе објаснија дека овие игри нема шанси да се појават на Steam и дека ќе ги има само на Epic Store.

it.mk

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 8 часа

ТРАГЕДИЈА ВО КУМАНОВО: Еден полицаец загина, друг се бори за живот, повредени и други лица

Полицаец загина, а друг со тешки повреди е пренесен на клиника по хорор сцена која синоќа се случила во Куманово,...

МакедонијаПред 10 часа

7-ми Мај неработен ден за сите

Доаѓањето на Папата кое е историски настан на 7-ми мај Вторник всушност ќе значи и неработен ден македонските граѓани. Владата...

ЗабаваПред 11 час

На денешен ден.. (21.04)

753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал градот Рим. 1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес Кабрал пристигнал до брегот на Бразил и го...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 19 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 20 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 22 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 23 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 1 ден

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 2 дена

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

Популарни

Close