Следете не

Свет

Студент загина на протестите во Хонг Конг

Avatar

Објавено пред

на

Студент од Универзитетот во Хонг Конг, Чау Тс-Лок, кој падна од гаража откако полицијата фрли солзавец за време на судирите со антивладините демонстранти, почина рано утрово.

Болничката управа соопшти дека 22-годишниот студент им подлегнал на повредите, но не наведе дополнителни детали.

Демонстрантите бараат правда за загинатиот студент и обвинија неколку полициски службеници, нарекувајќи ги „убијци“.

– Неговата смрт е потсетник дека не можеме да се откажеме, изјави еден од демонстрантите за локална телевизија.

Култура

Лајонсгејт го најави и „Џон Вик 5“

Avatar

Објавено пред

на

Додека „Џон Вик 4“ е сè уште во претпродукција, филмската компанија Лајонсгејт го најави и петтиот дел од серијалот.

Приказната за немилосрдниот одмаздник има милиони обожаватели низ цел свет, а трите досегашни филма, сите имаат оценки над 7,4 / 10 на ИМДБ. Заработката од кино-влезници пак, вкупно изнесува 600 милиони долари.

Насловната улога и во четвртиот дел, како и во претходните, ќе ја има Кијану Ривс.

Премиерата на „Џон Вик 4“ е закажана за 21 мај 2021 година.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Не мораш да бидеш суперхерој за да направиш нешто добро

Avatar

Објавено пред

на

Добрите дела не ги прават само големите, богатите луѓе, тие можат да се направат било каде, на улица, дома, со познати или непознати личности.

Она посебно чувство кое ти буди емоции да заплачеш е непроценливо. Направи мало добро дело кое ќе ти донесе задоволство, исполнување, чувство кое не може да се мери со ништо друго.

Прочитај повеќе...

Свет

(ФОТО) Лука посвоил девојче со Даунов синдром: „Од првиот момент знаев дека ќе биде моја ќерка“

Avatar

Објавено пред

на

Лука Трапанезе има 41 година, а пред 18 месеци во неговиот живот влегла малата Алба која му ја исполнила животната желба да биде родител.

Тој е Италијанец, хомосексуалец, католик, нема партнер и отсекогаш сонувал да биде татко. За прв пат ја прегрнал Алба во јули 2017. година.

На почетокот сакал да посвои дете со поранешниот партнер, но раскинале по 11 месеци и планот пропаднал. Законот не му дозволувал како самец да посвои дете, но за среќа е променет во 2017. година и Лука веднаш се регистрирал како кандидат за посвојување на дете.

„Ми рекоа дека можам да посвојам болно дете, хендикепирано или дете со пореметување во однесувањето. Децата кои другите семејства ги одбиваат“, истакнува Лука.

Заедно со поранешниот парнер основале хуманитарна организација за хендикепирани лица. Организирал курсеви по готвење и одење на театарски претстави. Поради сето тоа, бил сигурен дека ќе може да се грижи за детето со посебни потреби.

Во јули 2017. година го добил долгоочекуваниот повик. Девојчето се вика Алба и има Даунов Синдром, а било одбиено од повеќе од 20 семејства.

„Не можев да ја скријам радоста. Веднаш се сложив“, раскажува Лука.

Оттогаш тие двајца се неразделни. Малата Алба има цврст карактер и знае да биде тврдоглава, но тој ужива во улогата на татко.

„Таа сака да си игра по цел ден, да јаде и да танцува. Сака да биде меѓу луѓе па честопати одиме во парк или во музеј“, додал среќниот татко.

За својот живот со Алба, Лука ја напишал книгата „Родена за тебе“ (Nata per te).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ВидеоПред 5 часа

(ВИДЕО) Сте се запрашале што има внатре во медузите?

Природата и инстинктите се чудесна работа. Затоа што досега сигурно не сте имале можност да видите што се крие под...

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (13.11) Среда

ОВЕН Може да очекувате дека ќе добиете нови идеи кои ќе ви бидат многу значајни за започнување на бизнис. Ви...

ВидеоПред 7 часа

(ВИДЕО) Турски фармер ставил озвучување 1.800€ во својот трактор и сега е главна атракција на нивата

Кога Мурат Карлеоглу (30), земјоделец од турската провиниција Ајдин, се враќа од нивата, цело село знае за тоа. Имено, тој...

ВидеоПред 9 часа

(ВИДЕО) 7 најчуди градови во светот, за кои не сте слушнале дека постојат

Во светот има навистина чудни места, кои не сте ни знаеле дека постојат, а не би ви паднало ни на...

МузикаПред 11 час

(ВИДЕО) „Километри“ од нашиот кичевчанец Лозано е украле, а пеачот се такмичел на фестивал!

Косовскиот пејач Кораб Шаќири ја украл музиката од песната „Километри“, еден од најголемите хитови на популарниот пејач Влатко Лозаноски – Лозано. Шаќири со песната на...

МагазинПред 13 часа

Фчерашни: За што се караа во законодавниот дом, ќе дознаете во најновата епизода

Во новата епизода ќе дознаеме и кој го налути Номче уредникот и зошто!? Што успеа да сними Менде гибнатиот и...

Временска прогнозаПред 16 часа

Облачно време со врнежи, дожд ќе има до четврток

Времето во Република Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (12.11) Вторник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

КичевоПред 2 дена

Старица од Кичево сред бел ден била нападната од куче-скитник и се здобила со повреди

Вчера на ден 10.11.2019 во 15:00 часот во Полициската станица Кичево, К.Х.(76) од Охрид пријавила дека во близина на градските...

МагазинПред 2 дена

Идеја за ручек: Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек. Состојки: Четири слатки компири со средна големина Сол и бибер Цимет, јогурт, путер,...

НАЈЧИТАНИ