Следете не

Случувања

Светските медиуми масовно пишуваат дека Ким Јонг Ун е мртов?

Avatar

Објавено пред

на

Северникорејскиот лидер Ким Џонг Ун, се шпекулира дека е мртов, според медиумите во Хонг Конг, додека едно јапонско списание известува дека водачот на Северна Кореја е во „вегетативна состојба“, откако бил подложен на операција на срцето.

Заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, тврди дека Ким е мртов, наведувајќи „многу цврст извор“. Нивниот пост на кинеската апликација за пораки „Веибо“ е широко споделена на социјалните медиуми, се вели во извештајот во „Интернационален бизнис тајмс“.

Другите непотврдени извештаи, припишани на високи партиски извори во Пекинг, соопштија дека операцијата за вметнување на стент тргнала наопаку, бидејќи на хирургот многу му се треселе рацете, пишува Њујорк Пост. Операцијата била извршена на почетокот на овој месец, а американските медиуми , по официјални непотврдените извештаи за смртта на Ким , веќе објавуваат написи за негов можен наследник.

На денешен ден

На денешен ден – 25 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква.

1723 година – Умре англискиот архитект Кристофер Врен, на чие дело се темели англиската класицистичка архитектура од 18 век. По пожарот во градот Лондон во 1666 година, кога изгореа околу 13 000 згради, тој направи урбанистички план за негово обновување и го реализираше своето најголемо дело, катедралата Свети Павле (1673-1710).

1815 година – по наредба на Сулејман Паша, убиен е Станоје Стаматовиќ, познат како Станоје Главаш, српски војвода од Првото српско востание, хајдук и борец против Турците. Тој беше предвиден за водач на Првото српско востание (1804), но Караѓорѓ Петровиќ беше избран по негова сугестија. Неговото херојство се пееше во народни песни, а Đура Јакчиќ напиша истоимена драма за него.

1873 година – Роден е италијанскиот оперски пејач Енрико Карузо, еден од најголемите тенори во историјата на операта. Тој беше особено ценет како изведувач во опери од Giузепе и iaакомо и како толкувач на италијанската канзона. Тој е еден од првите пејачи што снимил грамофонска плоча.

1885 година – Германија ги анектира Тангањика и Занзибар.

1888 година – Умре српскиот ботаничар и натуралист Јосиф Панчиќ, прв претседател на Српската кралска академија, професор и ректор на Големата школа во Белград. Тој опиша околу 80 досега непознати растителни и животински видови, откри ендемски реликтни четинари познати како „смрека на Панчиќ“ (Picea omorika) и објави околу 30 научни трудови. Тој ја основал и уредил Ботаничката градина во Белград.

1899 година – Умре основачот на британската новинска агенција Ројтерс, германскиот Евреин Пол Јулиус фон Ројтер, по кого е именувана најстарата агенција во светот.

1948 година – Принудувајќи го премиерот Едуард Бенеш да прифати оставка на комунистите во владата, комунистите ја презедоа власта во Чехословачка. Овој настан беше наречен „Февруарски удар“.

1954 година – Египетскиот претседател Мохамад Нагиб е принуден да поднесе оставка, а Гамал Абдел Насер, негов близок соработник во соборувањето на кралот Фарук во јули 1952 година, ја презеде функцијата премиер и претседател на Револуционерниот совет.

1956 година – На крајот на 20-от Конгрес на Комунистичката партија на СССР, Никита Хрушчов го прочита т.н. Таен труд во кој тој ги презентираше последиците од владеењето на Сталин и култот на личноста.

1964 година – Со победата над Сони Листон во Мајами, Касиус Клеј, од 1965 година, Мухамед Али (Касиус Клеј, Мухамед) стана првиот светски шампион во бокс во тешка категорија. Потоа тој успешно ја бранеше титулата девет пати по ред, а истата му беше одземена во 1967 година со судска пресуда поради одбивање да биде мобилизиран за војната во Виетнам.

1972 година – Советскиот вселенски брод Луна 20 се врати на Земјата со примероци од лунарна почва.

1983 година – Умре американскиот писател Тенеси Вилијамс, познат по своите психолошки драми засновани на техниката на лирска симболика („Стаклена менажерија“, „Трамвај наречен желба“, „Мачка на врел лимен покрив“).

1986 година – Филипинскиот диктатор Фердинанд Маркос поднесе оставка под притисок на бунтовни луѓе, военото раководство и со охрабрување на Соединетите држави, кои досега го поддржуваа неговото диктаторско владеење.

1991 година – Ирачки проектил Скад ја погоди касарната на американските маринци во близина на саудискиот град Дахран за време на Заливската војна. 28 војници беа убиени, а голем број беа ранети.

1993 година – Ким Јонг Сем (Јанг) ја презеде претседателската функција во Јужна Кореја како прв цивил на чело на азиската земја по 32 години.

1994 година – Еврејски доселеник, Барух Голдстајн, убил 43 муслимански верници со автоматска пушка и бомби во џамија во Хеброн, на окупираниот Западен брег, по што бил претепан до смрт на истото место.

2000 година – Меѓународниот комитет на Црвениот крст објави дека судбината на околу 3.000 луѓе од Косово кои исчезнаа за време на конфликтот меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци од 1998 до 1999 година, сè уште е непозната. и дека најмногу недостасуваат косовските Албанци.

2001 година – Умре Сер Доналд Брадман, најпознатиот крикет во историјата на овој спорт и најпознат спортист во Австралија. Тој стана национална спортска икона во текот на 30-тите и 40-тите години на минатиот век, кога постави своевиден рекорд во тој спорт.

2003 година – Умре италијанскиот комичар и режисер Алберто Сорди, кој во својата 60-годишна кариера играше во околу 150 филмови.

2004 година – Умре Станислав Ринијак, првиот регистриран затвореник во нацистичкиот логор Аушвиц.

2004 година – Чешкиот парламент донесе одлука за испраќање на повеќе од 100 војници во Авганистан, што е прво активно вклучување на чешките вооружени сили по Втората светска војна.

2005 година – Почина Питер Бененсон, основач на организацијата за човекови права добитник на Нобелова награда Амнести Интернешнл.

2006 година – Во Newујорк почина најпознатиот етиопски поет Цегае Габре-Медин, чија песна „Гордо е што си Африка“ е химна на Африканската унија.

2012 година – Ерланд Јозефсон, омилениот актер на славниот шведски режисер Ингмар Бергман, почина на 89-годишна возраст. Глумеше во филмовите на Бергман „Сцени од брак од животот“, „Вресоци и шепотења“, „Есенска соната“, „Фани и Александар“, „Сарабанд“, „Носталгија“ и „Victртва“ на Андреј Тарковски и домашните филмови „Вариола Вера“ и „Миграција“. 2014 година – Во Мексико почина еден од најголемите шпански музичари на 20-от век и музика на фламенко, гитаристот Пако де Лусија (Франциско Санчез). Тој соработуваше со светски познати музичари, меѓу кои Чик Корија, Johnон Меклафлин, Лари Кориел, Ал Ди Меала и Брајан Адамс. Тој беше прославен со композицијата „Entre dos aguas“, а вистинско меѓународно признание го стекна со албумот „Петок навечер во Сан Франциско“. 2017 година – Холивудските актери се собраа ден пред Оскарите во Беверли Хилс да протестираат против имиграциската политика на американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитај повеќе...

Македонија

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 274
-Прилеп 79
-Кавадарци 55
-Тетово 39
-Куманово 34
-Охрид 29
-Гевгелија 26
-Неготино 25
-Велес 24
-Штип 20
-Гостивар 18
-Битола 16
-Струмица 13
-Кочани 12
-Струга и Крива Паланка по 11
-Богданци 6
-Крушево 5
-Ресен 4
-Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија по 3
-Кичево 2
-Берово 1

Починати се 13 лица, по 4 пациенти од Скопје (85г, 78г, 72г, 64г) и Куманово (70г, 63г, 57г, 50г) и по еден пациент од Тетово (66г), Прилеп (72г), Битола (71г), Велес (75г) и Пробиштип (83г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 215 оздравени пациенти од:
-Скопје 125
-Прилеп 19
-Кавадарци 13
-Струмица 9
-Велес 6
-Битола 5
-Тетово, Куманово и Неготино 4
-Гевгелија, Делчево, Демир Капија, Кичево и Радовиш по 3
-Гостивар, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар по 2
-Кочани, Крива Паланка и Виница по 1

Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

Avatar

Објавено пред

на

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е и кичевскиот железнички тунел под планината Буковиќ, долг 7062 м и ги поврзува Гостивар-Кичево во железничкиот патен сообраќај, позициониран помеѓу селата Падалиште и Зајас.

Тоа е најдолгиот тунел не само во Македонија туку и на Балканскиот Полуостров, од тоа што се знае изграден бил во 1960-тите години, но наши извори говорат дека 1970-та година бил изграден и за тоа време важел за извонреден инженерско-градежен подвиг.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ГејмингПред 2 часа

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 5 часа

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

МакедонијаПред 11 часа

Висока бројка и денес, 725 вкупно, додека починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

АвтомобилиПред 13 часа

Пад од 75% во продажната индустрија, каква е судбината на оваа марка на автомобили?

Минатата година беше многу тешка за автомобилската индустрија во Европа, но еден производител забележа драстично поголем пад од другите. Автомобилската...

КичевоПред 13 часа

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е...

СпортПред 15 часа

(ВИДЕО) Србинот Јокиќ со 41 поен го демолираше Портланд на гости, О’Нил со транслатор на српски му порача „Играш одлично“

Легендарниот кошаркар на НБА, Шекил О’Нил имаше само пофални зборови за српскиот центар Никола Јокиќ. Асот на Денвер доминираше на...

ТехнологијаПред 15 часа

Која е разликата помеѓу „Crack“ и „Keygen“ во компјутерската индустрија

Бидејќи во пиратските игри, многумина наидоа на поимите „Крак“ и „Кејген“ и не знаеја што е тоа и што е...

БалканПред 15 часа

Тлото во Хрватска не мирува, пред еден час нов посилен земјотрес кај Петриња со јачина од 4,1 степен според Рихтер

Централна Хрватска околу 11 часот повторно беше погодена од посилен земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала со...

НАЈЧИТАНИ