Следете не

Социјални мрежи

„ТикТок“ од денес го блокира пристапот за деца под 13 годишна возраст

Објавено пред

на

Кинеска платформа за објавување видеа денес го блокираше пристапот до децата под 13 години на апликацијата „ТикТок“ и ќе користи вештачка интелигенција за да ја потврди возраста на корисникот, по неодамнешната смрт на 10-годишно девојче од Палермо кое изврши самоубиство обесено во „мрак“. (несвестица) како предизвик.

Италијанското тело за надзор ќе ја процени ефективноста на мерките објавени од „ТикТок“, објави АНСА.

Смртта на девојчето на 21 јануари беше проследена со случајот на 48-годишна жена од Сиракуза, Сицилија, која беше испрашувана за наводно поттикнување самоубиство објавувајќи видео на ТикТок на кое се гледа како маж и жена навиваат селотејп околу устата нос.уште еднаш предизвик за затемнување

Истражителите, во меѓувреме, ја проширија истрагата за смртта на една девојка од Палермо, поставувајќи прашања на Фејсбук и Инстаграм за тоа како е можно да се отворат сметки на нивните платформи.

Фејсбук соопшти дека целосно ќе соработува со истражителите, а што се однесува до влијателната ТикТокерка од Сиракуза, полицијата откри дека објавила повеќе снимки, со чија помош достигнале 730.000 следбеници од различна возраст.

Тие следат околу 20 опасни предизвици, вклучително и вдишување на кремот низ носот, затворање на очите со клешти и приредување на кршење на раката со тенџере за готвење.

Сите предизвици ги изведуваше жена од Сиракуза, а сите нејзини видеа беа отстранети.

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со нова функција за префрлање ваши податоци до друг телефон во „offline“ метод без интернет

Објавено пред

на

Можете да ги префрлите вашите податоци на WhatsApp од еден телефон на друг без резервна копија од Google Drive.

WhatsApp додаде нова функција за шифрирана резервна копија. Оваа функција обезбедува можност да направите резервна копија од вашите податоци на WhatsApp и да ги префрлите на друг телефон преку офлајн метод. Потребно е само апликација како RAR.

Методот работи со правење резервна копија од датотеките, пакување на сите податоци во една папка, а потоа пренесување на таа папка на друг телефон. Секако, најголемата предност на оваа функција е тоа што можете да префрлувате податоци без да користите Интернет.

Извор: Индијан експрес

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Facebook Messenger најави нови функции

Објавено пред

на

Можете да започнете групни разговори помеѓу контактите на Messenger и Instagram, а исто така доаѓаат и анкети кои ќе ви помогнат да одлучите за заеднички теми.

Според објавата, сепак ќе имате контрола врз тоа кој може да ве контактира, како и кој ќе биде на списокот на разговори, кој мора да испрати барање, кој воопшто не може да ве контактира.

Бидејќи групните разговори во пандемија станаа неизбежни, тие добиваат друга функција – индикатори за пишување за секое лице во групата.

Доаѓаат нови теми за Messenger, од кои се издвојува онаа за љубителите на астрологијата.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Telegram вели дека додаде 70 милиони нови корисници за време на прекинот на Facebook

Објавено пред

на

Апликацијата за инстант пораки Telegram регистрираше 70 милиони нови корисници за време на затемнувањето на Facebook во понеделникот, рече нејзиниот руски основач, додека луѓето ширум светот се собираа на шифрираниот сервис.

„Дневната стапка на раст на Telegram ја надмина нормата, и поздравивме над 70 милиони бегалци од други платформи за еден ден“, напиша Павел Дуров на својот Telegram канал.

Според апликацијата Sensor Tower, компанија за разузнавање апликации, апликацијата скокна 55 места во понеделникот, на врвот на американската табела за преземање на iPhone.

Извор: The Guardian

Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 16 минути

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 6 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 6 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 9 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 11 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 11 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 11 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

СпортПред 11 часа

Австралиската држава Викторија ја отфрли можноста невакцинираните тенисери да играат на АО

Австралиската држава Викторија, чиј главен град Мелбурн е домаќин на тенискиот грен слем турнир Австралија Опен, денеска ја отфрли можноста...

КултураПред 11 часа

ТВ серијата на Apple зборува за хакирање на мозокот

Ѕвездата на филмот „Parasite“ ќе се појави во новата серија „Dr. Brain“, која ќе дебитира ширум светот на Apple TV...

МакедонијаПред 11 часа

Нови мерки во Македонија: Од 15.11. во локали само со 2 дози вакцина

Од 15 ноември влез во угостителските објекти во Македонија ќе можат само за лица кои примиле две дози вакцина против...

НАЈЧИТАНИ