Следете не

Социјални мрежи

Најголема закана за Фејсбук е новата социјална мрежа TikTok

Кинеската апликација TikTok е преземена повеќе од милијарда пати на паметните телефони
Кога станува збор за бројот на корисници, Фејсбук е недопирлив, па и покрај сите проблеми кои ја следат оваа мрежа и компанијата во текот на изминатата година, повеќе од две милијарди луѓе од целиот свет секој месец на Фејсбук проверуваат вести, објавуваат статуси, фотографии, комуницираат со други луѓе, итн.

Мрежата на Закерберг не може да ја загрозат ниту Twitter и Snapchat (иако Snapchat е важен поради големиот број на млади корисници), Pinterest има свој начин на работа и не се обидува да се натпреварува со Facebook, Google со Google + одамна се помири со поразот и подигна бело знаме на овој пазар, а малкумина денес се сеќаваат на мрежата Vero која беше актуелна одреден период. Instagram, кој има повеќе од една милијарда корисници, не треба ниту да се споменува бидејќи е мрежа во сопственост на Фејсбук.

Но, на исток се појави нов конкурент кој може да ги загрози Фејсбук и Инстаграм во иднина – мрежата TikTok. Станува збор за социјална мрежа и видео платформа која е сè повеќе популарна, има сè повеќе корисници и привлекува сè поголем број на познати личности, односно инфлуенсери. Во TikTok, корисниците објавуваат кратки видеа, им додаваат ефекти, филтри и слично и особено е популарна кај помладата популација.

Според информациите на компанијата која се занимава со анализа на податоци Sensor Tower, TikTok има повеќе од една милијарда превземања, од кои само минатата година е преземена повеќе од 660 милиони пати. И покрај тоа што не е позната како Фејсбук, TikTok е гигант на пазарот на социјалните мрежи, особено во Азија, со проценета пазарна вредност на компанијата ByteDance (која е основач на TiкToк) од дури 75 милијарди долари.

Треба да се напомене дека оваа бројка од една милијарда преземања се однесува и на верзијата TikTok lite, како и за регионалните верзии на апликацијата, но не и на бројот на симнувања на Андроид во Кина (името на оваа мрежа во Кина е Douyin). Исто така, бројот на превземања не се однесува и на бројот на корисници, затоа што дел од луѓето ја преземаат апликацијата на телефон, ја пробуваат и повеќе не ја користат или ја бришат.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 2 часа

Глупави нешта (part II) – ВИДЕО

ЗабаваПред 7 часа

Трите најпаметни хороскопски знаци: Еден е толку интелигентен што нема шанси да го измамите

Да се биде паметен не е станува збор за интелегенција. Едноставно, некои луѓе знаат како најдобро да ги употребат своите...

Временска прогнозаПред 13 часа

Мај месец динамичен и нестабилен, температури до 30°, но и дожд и грмежи!

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме...

КичевоПред 17 часа

Нашиот храм Св.Петар и Павле организира Велигденски натпревар во повеќе категории

Им се соопштува на сите православни христијани дека 110 повод славењето на големиот христијански празник ВЕЛИГДЕН црквата Свети Апостоли ПЕТАР...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 19.04 (Петок)

Овен Ако имате желба да ја смените работата, денеска ќе добиете можност за тоа. Бидете храбри и прифатете го предизвикот....

СветПред 21 час

Во Кина на аеродром на „рендген“ во куферите најдоа дете на скенер (ВИДЕО)

На железничките станици во Кина, слично како на аеродромите, патните торби од патниците се проверуваат со рендген снимка. Токму оваа...

ЗабаваПред 22 часа

Дедово сам си го зема бастунот кога му паѓа, но со финта и тоа пред женска! (ВИДЕО)

Кој би очекувал ваква сцена на еден изнемоштен дедо, гледајте до крај! . Geplaatst door Imam Lud Da Sam Papir...

ЗабаваПред 22 часа

Србин во Саудиска Арабија – „Немој sleep, we played ко курац, not good мајсторе“ (ВИДЕО)

Говорот на српскиот ракометен тренер Бошко Јоловиќ на полувремето од натпреварот на младинците во Саудиска Арабија стана вирален хит на...

ЗдравјеПред 23 часа

3 кафиња во денот ќе ве оддалечат од болести, дознајте повеќе.

Ако одлучите да престанете да пиете кафе тоа може да доведе до сериозни промени во вашето тело. Еве како вашето...

ЗабаваПред 2 дена

Дневен Хороскоп | 18.04 Четврток

Овен Не сте задоволни со моменталната работа, но не сакате да се откажете од сигурноста која ја имате. Добро би...

Популарни

Close