Следете не

Технологија

Топ 3 ефтини мобилни телефони

Објавено пред

на

Како што врвните телефони поскапуваат, така расте и борбата на пазарот на поевтините.
Entry level i mid range уредите за ниво се подобруваат, затоа нема причина да не штедите. Честопати, разликата помеѓу најскапите и сите други модели се сведува главно на подобри камери или работи како поголем екран и поквалитетна кутија.

Сепак, се поставува следното прашање: Дали просечниот корисник може да ги забележи сите овие финети? Главно не.

Повеќето луѓе го користат телефонот за секојдневни, „обични“ работи и не им треба специфична функција што ја имаат само главните модели. Ако не сте подготвени да потрошите 1.000 евра или повеќе за нов уред, порталот Андроид Централ избра неколку добри ефтини мобилни телефони (најскапиот на оваа листа чини околу 350 евра, што може да се граничи со класата од среден опсег).

1. Motorola G8 Power

„Power“ во името на телефонот се залага за својата најдобра карактеристика – батерија од 5000 mAh која трае и трае. Покрај солидниот дизајн и повеќе од солидни одлики за парите (Snapdragon 665, 4 GB RAM и сл.), Moto G8 Power е одличен избор.

2. Samsung Galaxy A71

Најголемата предност на моделот Галакси А71 се камерите. Со пристојно долго траење на батеријата, како и AMOLED екран, ова е еден од моделите на кои вреди да се обрне внимание. Што се однесува до камерата – има четири: 64MP главен, 12MP широк агол, 5MP макро и 5MP портрет.

3. Nokia 5.3

Nokia произведува солидни мобилни телефони кои не чинат многу, а овој модел е само еден од тие. Од дизајнот, преку Android One (кој ветува ажурирања до 2022 година), сè до чипсетот (Snapdragon 665), тој е фин модел за скромна цена, наменет за корисници што не бараат многу.

Мобилни уреди

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Објавено пред

на

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање „Pro Max“ со „Ultra“. Ова се шпекулации според Марк Гурман, кој исто така очекува iPhone 15 да дојде со некои големи промени, вклучително и USB-C.

Името Pro Max првпат се појави со iPhone 11 во 2019 година, а додавањето на брендот Ultra во линијата на iPhone не би било толку изненадувачки. Apple веќе лансираше нов Watch Ultra со името претходно овој месец и го додаде името на својот процесор M1 Ultra. Apple, исто така, воведе мала промена во шемата за именување со iPhone 14, враќајќи го навидум непостоечкото име „Plus“ на iPhone 14 Plus.

iPhone 14 сè уште не е стар ниту еден месец, но други гласини за iPhone 15 веќе почнаа да лебдат наоколу. Аналитичарот на синџирот на снабдување Рос Јанг предвидува дека новиот Dynamic Island би можел да биде стандарден за сите модели на iPhone 15 – не само за моделите Pro и Pro Max (или Ultra). Се шпекулира дека iPhone 15 ќе има USB-C наместо приклучокот Lightning на Apple. Гурман вели дека компанијата веќе започнала со тестирање на новата функција пред имплементацијата на законодавството на ЕУ кое ќе бара сите нови телефони да имаат USB-C порти до есента 2024 година.

Со излегувањето на iPhone 14 од патот, Apple е подготвен да ја заокружи годината со мноштво нови Mac компјутери, вклучувајќи ги надградените M2 и M2 Pro Mac Mini, M2 Pro и M2 Mac 14-инчниот и 16-инчниот MacBook Pro. и М2 11-инчен и 12,9-инчен iPad Pro. Компанијата можеби нема ни да одржи воведен говор следниот месец за да ги објави овие уреди како што претходно се очекуваше. Гурман верува дека Apple би можел да ги објави своите производи во многу помалку возбудливи формати, вклучувајќи соопштенија за печатот, ажурирања на веб-страници и брифинзи за медиумите.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Дали неодамна сте користеле телефон или компјутер на пријател за да се најавите на вашиот профил на Instagram и сте заборавиле да се одјавите?

Чекор по чекор водич за тоа како да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram

Instagram ги зајакна своите безбедносни карактеристики и процедурите за најавување за да ја заштити вашата сметка од хакери. Тоа ви овозможува да извршите безбедносен преглед, да овозможите фази на верификација, да ја видите вашата активност за најавување, па дури и да ја избришете. Активноста за најавување на Instagram е функција која ги наведува сите гаџети што претходно биле користени за пристап до вашата сметка на Instagram за различни датуми и локации. Дополнително, го следи секој пат кога вие или друг познат или непознат корисник се најавувате на вашата сметка на Instagram, па дури и нуди опција за одјавување во случај на сомнителна активност. Еве чекор-по-чекор водич за тоа како можете да ја проверите и избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен и компјутер:

Секогаш можете да ја следите активноста за најавување и да го отповикате секој неовластен пристап директно од вашиот мобилен уред за да понудите највисоко ниво на заштита од хакирање на сметката на Instagram. Еве како да го направите тоа:

Чекор 1: Отворете ја апликацијата Instagram на вашиот уред

Чекор 2: допрете го вашиот профил во долниот десен агол

Чекор 3: Следно, допрете на трите хоризонтални линии во горниот десен агол

Чекор 4: Сега изберете ја опцијата Settings

Чекор 5: Потоа изберете ја опцијата Security од списокот

Чекор 6: Допрете на опцијата Login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација. Лентата за пребарување на врвот на Settings може да се користи и за брзо лоцирање на активноста за најавување на Settings. Ова ќе ве однесе директно до саканиот избор.

Како да ја проверите активноста за најавување на Instagram на компјутер

Исто така, можете да ја следите вашата историја на најавување од десктоп верзијата на веб-страницата. Ова може да биде корисно и ако телефонот е изгубен или украден и треба веднаш да ги откажете сите активни најавувања за никој да не може да пристапи до апликацијата Instagram. Следете ги чекорите подолу за да го направите ова:

Чекор 1: Отворете instagram.com во кој било прелистувач и најавете се на вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на вашиот профил во горниот десен агол

Чекор 3: Сега изберете ја опцијата Settings од паѓачката листа

Чекор 4: Изберете ја опцијата login activity.

Сега можете да ги видите сите уреди каде што вашата сметка е најавена со датум и приближна локација.

Како да ја избришете активноста за најавување на Instagram на мобилен телефон

Чекор 1: Одете во опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Изберете го копчето „3 точки“ на секој уред поединечно, а потоа кликнете на опцијата Log out за да се одјавите или отстраните пристапот до сметката од тие уреди.

Кога ќе завршите, тие уреди нема да можат да пристапат до вашата сметка освен ако не се најавите повторно со истото корисничко име и лозинка.

Како да ја избришете активноста за најавување на Инстаграм на компјутер

Чекор 1: Изберете ја опцијата Login activity во поставките каде што можете да ги видите сите уреди каде што е најавена вашата сметка

Чекор 2: Кликнете на стрелката надолу на конкретниот уред од кој сакате да се одјавите од вашата сметка

Чекор 3: После тоа, едноставно кликнете на опцијата Log out за да завршите.

Извор: Bgr

Прочитај повеќе...

Магазин

Google ја исклучува својата услуга за игри Stadia

Објавено пред

на

Играчите ќе имаат пристап до нивните игри библиотеки до 18 јануари 2023 година.

Во текот на јули имаше тврдења дека Google нема да ја затвори услугата за стриминг на игри Stadia, но компанијата се откажува од овој проект по само три години од неговото постоење.

Од компанијата истакнуваат дека играчите ќе продолжат да имаат пристап до нивните игри и ќе можат да ги играат до 18 јануари 2023 година. После тоа, Stadia ќе се приклучи на долгата листа на услуги и производи што Google ги прекина.

Оние кои вложиле пари во Стадија ќе си ги вратат парите. „Ќе ги рефундираме сите набавки на хардвер на Stadia направени преку Google Store, како и сите набавки на игри и додатоци за игри купени во продавницата на Stadia“, рече Фил Харисон – потпретседател и генерален менаџер на услугата Stadia.

Продавницата на Stadia сега е затворена, а нови купувања веќе не се можни. Трансакциите во играта се исто така оневозможени. Google истакнува дека повеќето рефундации ќе се обработуваат автоматски, а корисниците нема да мора да го враќаат најголемиот дел од хардверот на Stadia.

Кога станува збор за причината за ваквата одлука, тоа не е изненадување. Google истакнува дека услугата не била толку популарна кај публиката како што очекувала компанијата. На ова му претходеше затворањето на внатрешните студија за развој на игри на Google на почетокот на минатата година.

Во март оваа година, Google официјално го објави Immersive Stream for Games, верзија на Stadia која може да биде лиценцирана од надворешни компании. Исто така, се чини дека технологијата Stadia ќе продолжи да живее во другите производи на Google, како што се YouTube, Google Play и услугите за зголемена реалност (AR).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден8 часа

2 октомври – На денешен ден

1187 – Арапскиот генерал и египетскиот султан Саладин го зазеле Ерусалим од христијаните, што во 1189 година ја предизвикало Третата...

Хороскоп10 часа

Дневен Хороскоп (2 октомври) – недела

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Мобилни уреди13 часа

Дали новиот iPhone 15 „Ultra“ може да го замени сегашниот бренд „Pro Max“ ?

Apple може да воведе нова шема за именување кога ќе го објави iPhone 15 следната година, заменувајќи го сегашното брендирање...

Кичево13 часа

ОВР Кичево: Поради „боево гаѓање“ во с.Осој времена забрана за движење во реонот према стрелиштето поради безбедност

Утре на 02.10.22 со цел безбедно изведување на боевото гаѓање на припадниците на МВР во рамките на нивните активности ќе...

Кичево17 часа

(ВИДЕО) Во Кичево стартува со работа иновативното Антибактериско чистење на вашиот клима уред. Нека вашиот дом биде здраво место за вас и вашите најмили!

Со секојдневна употреба на клима уредите во нивната внатрешност се таложи огромна количина на прав, алергени, микроорганизми од различна природа...

Скопје23 часа

128 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден, 20 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево1 ден

Страотна сообраќајка се случила утрово на кичевскиот бул.Ослободување

Страотна сообраќајка несреќа се случила после 5 часот утрово на кичевскиот бул.Ослободување. Имено според наши извори и извори од локалното...

Временска прогноза1 ден

Попоски препорачува претпазливост поради можна појава на невреме од обилен дожд, силен ветер и грмежи – ова се последните вести за времето

Со продорот на значително постуден воздух од север, кој ќе се судри со летната топла воздушна маса од југ над...

На денешен ден1 ден

1 октомври – На денешен ден

1684.- Починал францускиот писател Пјер Корнеј, поет со морална големина и патриотски и епски ентузијазам, еден од најзначајните претставници на...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (1 октомври)

ОВЕН Им делувате недоверливо на вашите соработници и барате нови информации со цел на време да ги разјасните вашите дилеми....

НАЈЧИТАНИ