Следете не

Магазин

Топ 3 најдобри бесплатни апликации за тастатура за Android

Објавено пред

на

Секој уред со Android доаѓа со веќе инсталирана апликација за тастатура, но дали ќе биде добра или лоша зависи од производителот. За среќа, во оваа категорија имаме голем избор на апликации кои ќе ги задоволат сите наши потреби.

Повеќето апликации за тастатура се со висок квалитет и се разликуваат во однос на функционалноста и деловниот модел. Некои се фокусираат на едноставноста, додека други се обидуваат да му дадат на корисникот што е можно повеќе опции, додека други посветуваат најмногу внимание на прилагодување на изгледот. Што се однесува до бизнис моделите, имаме потполно бесплатни апликации за тастатура, но и оние кои ги чуваат своите најдобри опции заклучени зад претплата.

Во оваа листа ќе ви ги претставиме, според нас, топ 3-те најдобри бесплатни апликации за тастатура за Android.

Gboard

Gboard е бесплатна апликација за Android и iOS за тастатурата на Google. Оваа апликација е претходно инсталирана на многу модели на телефони, но ако не е инсталирана на вашиот уред, можете да ја преземете од Play Store.

Gboard е едноставна апликација за тастатура и тоа е нејзината најголема предност. Тоа не значи дека овде нема да најдете некои од понапредните функции што ги гледаме во другите апликации за тастатура, туку дека фокусот при развојот беше да се направи тастатурата што е можно пофункционална, која ќе ја извршува својата основна функција совршено и без грешка. Оваа апликација целосно успева во тоа.

Изгледот е минималистички, а дополнителните опции, како што се додавање емотикони, GIF, снимање глас и други, се на врвот на тастатурата. Gboard поддржува теми, но изборот е прилично слаб, иако ни се допаднаа сите достапни теми. Ако сакате да експериментирате со изгледот и често да го менувате, оваа апликација за тастатура не е најдобрата опција за вас.

Опцијата што особено ни се допадна беше можноста за автоматско преведување на текст. Имено, Gboard користи Google Translate за превод и има опција со која можете да го поставите јазикот од кој и јазикот на кој преведувате. За сето ова, се што треба да направите е да напишете на тастатурата, а текстот што ќе го внесете автоматски ќе биде преведен на јазикот по ваш избор. Можете исто така да пребарувате на Google директно од апликацијата.

Она што е веројатно најдобро за оваа апликација е фактот што е целосно бесплатна и без реклами. Ако ви треба апликација за тастатура која совршено ќе ја извршува својата примарна функција, а притоа е целосно бесплатна, тешко дека ќе најдете подобра опција од Gboard.

Платформа:
Андроид и iOS

Преземете го Gboard за Android.
Преземете го Gboard за iOS.

SwiftKey Keyboard

SwiftKey Keyboard е бесплатна апликација за Android и iOS за тастатури на Microsoft. Иако не можеме да кажеме дека ова е една од оние апликации за тастатура што се обидува да поттикне што е можно повеќе опции, она што ќе го најдете овде е сосема доволно за повеќето корисници.

Она што ја издвојува тастатурата SwiftKey е опцијата што автоматски ќе ги коригира погрешно напишаните зборови. Денес ќе биде тешко да се најде апликација за тастатура која не ја содржи оваа опција, но овде функционира совршено. Апликацијата исто така ќе се обиде да предвиди што сакате да напишете и ќе ви понуди три збора за избор, а тоа функционира со значителен успех, дури и за македонскиот јазик, иако оваа опција работи подобро на англиски јазик.

Можете да го приспособите изгледот на тастатурата SwiftKey и тука имаме голем избор на теми, многу повеќе отколку со Gboard. Покрај промената на темата, можно е и промена на бојата на позадината, како и големината на фонтот. Исто така, апликацијата содржи голем избор на емотикони и GIF, а содржи и удобна опција за пребарување, така што наоѓањето на она што го барате е брзо и лесно.

Тастатурата SwiftKey дефинитивно содржи повеќе опции од Gboard и сите опции функционираат совршено. Причината поради која го ставивме на второ место е фактот што основната функција, односно самата тастатура е за нијанса подобра со Gboard. Сепак, разликата не е толку голема и ако сакате повеќе опции, ова е дефинитивно апликацијата за вас.

Платформа:
Андроид и iOS

Преземете ја тастатурата SwiftKey за Android.
Преземете ја тастатурата SwiftKey за iOS.

Chrooma

Chrooma е бесплатна апликација за тастатура за Android, а она што ја издвојува е изгледот. Ако сакате да го промените изгледот на вашата тастатура, тешко дека ќе најдете подобро од ова.

Chrooma го носи прилагодувањето на следното ниво со користење на одредена боја за секоја апликација што одговара на дизајнот на таа апликација. Кога ќе го стартувате Twitter, тастатурата ќе биде сина, зелена за Spotify, жолта за Google Keep и така натаму за секоја апликација. Ако не ви се допаѓа бојата што апликацијата ја избра за апликација, можете да ја промените.

Chrooma вклучува и Ноќен режим, кој ќе ги затемни боите на тастатурата. Оваа опција можете да ја вклучите и исклучите „рачно“ или да поставите да се случува автоматски во зависност од времето од денот.

Од другите опции, немаме толку многу избори овде, иако достапните функционираат совршено. Ова е тастатура која се фокусира на изгледот, а не на опциите. Токму ова е најголемиот недостаток на Chrome, многу опции за прилагодување на изгледот се заклучени зад премиум (платената) верзија. Опциите како прилагодување на големината на тастатурата и буквите, како и промена на фонтот мораа да бидат достапни во бесплатната верзија, но тука треба да платите за нив.

Меѓутоа, доколку сакате детално да го приспособите изгледот на вашата тастатура, за секоја апликација посебно, ова е солидна опција. Добрата вест е дека доколку одлучите да ја купите премиум верзијата, доволно е да платите еднаш и апликацијата ќе ја имате засекогаш.

Платформа:
Андроид

Преземете го Chrome за Android.

Хороскоп

Дневен хороскоп за среда (30 ноември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе, повеќе сакате на обврските да им се посветите сами. Доколку сте планирале некој сериозен разговор со саканата личност, подобро да го одложите. Чувајте се од повреди.

БИК

Можно е да не ви е лесно да донесете нови деловни одлуки и да ве кочат некои дилеми денес. Доколку имате партнер, ве очекува поволен ден во кој ќе го поправите односот меѓу вас. Ви се враќаат хроничните тегоби.

БЛИЗНАЦИ

Можно е денес да имате некоја помала штета кога станува збор за работата. Поведете сметка за своите обврски. Можно е подолг период да сте биле осамени и тоа повеќе да не ви одговара. Избегнувајте алкохол.

РАК

Најдобро е да земете слободен ден денес и да не се занимавате премногу со деловните обврски за да не дојде до штета. Внимавајте да не претерате со љубомора која може да почне да ве преоптеретува. Посетете доктор.

ЛАВ

Ќе бидетегенерално опуштени и подготвени да се посветите на работата на еден смирен и зрел начин. Имате добар однос со саканата личност и среќни сте кога сте заедно. Се чувствувате многу добро.

ДЕВИЦА

Максимално сте ангажирани и работата ви е на прво место. Немате веќе никакви недоумици кога станува збор за емоциите, знаете кого сакате покрај себе и во кого сте заљубени. Ви одговара поинтензивна активност.

ВАГА

Можни се значајни финансиски пресврти во наредниот период. Ве очекува подобрување на ситуацијата. Овој ден не е премногу поволен за љубов. Можно е да не ви биде лесно да остварите успех на љубовно поле. Зголемен апетит.

ШКОРПИЈА

На некој начин сте оптеретени со грижи и проблеми. Пред вас е период во кој нема да биде лесно сѐ да разрешите. Новото познанство кое ве очекува може да внесе повеќе среќа и возбуда. Можна е силна главоболка.

СТРЕЛЕЦ

Може да очекувате поволни околности во текот на денешниот ден на деловно поле и среќата да биде на ваша страна. Ви се допаѓа личност која неодамна сте ја запознале и полека смислувате начин да и се приближите. Можна е несоница.

ЈАРЕЦ

Ќе бидете многу напнати и нервозни што може негативно да влијае врз вас на деловно поле. Кога станува збор за љубовта, пред вас е фаза во која може да имате некои поголеми дилеми и недоумици. Проблеми со циркулација.

ВОДОЛИЈА

Деловната ситуација не ви е стабилна и тешко се помирувате со тоа. Ве очекува неповолен период за промени. Ќе се оддалечите од саканата личност. Се плашите да не дојде до раскинување на врската. Проблеми со грбот.

РИБИ

Ве очекува можност за работа која ќе ви донесе напредок во кариерата. Посветете се на своите цели. Интересно познанство е пред вас. Може да очекувате позитивни околности на ова поле. Се чувствувате многу убаво.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„WhatsApp“ воведува нова функција за своите корисници која практично ќе служи како „нотес“ или потсетник

Објавено пред

на

WhatsApp воведе нова функција која ви овозможува да си испраќате пораки како потсетници и листи за купување, потврди Мета. Таа ќе се наоѓа под името „Message Yourself“, функцијата беше забележана од WaBetaInfo пред неколку недели како дел од бета-тестот, но ќе се појави за корисниците на iOS и Android на глобално ниво во наредните недели.

Кога ќе го добиете ажурирањето, ќе можете да се видите себеси на врвот на списокот со контакти кога креирате нови пораки. Откако ќе кликнете на тоа, ќе можете да си праќате белешки, потсетници, списоци за купување и се друго што можеби ќе треба да запомните.

Резултатот е известување, доколку е овозможено, кое може да помогне да се осигурате дека вашата брза порака до себе нема да биде игнорирана. Корисниците исто така можат да ги прикачат своите разговори „Порака сами“ на врвот на списокот со разговори за лесен пристап.

Досега можевте да си праќате пораки само со креирање група во која сте единствениот член или со користење на функцијата „click to chat“ во апликацијата, кои во најдобар случај се неелегантни решенија.

Ривалската платформа Signal веќе нуди функција наречена „Note to Self“ која прави слична работа.

Прочитај повеќе...

Магазин

Добредојде за новиот „Wallero“ неодоливо крцкав, кремаст со волшебен вкус на ванила и кокос

Објавено пред

на

Заедничко добредојде за најновиот продукт, неодоливото „Wallero“ чоколадо во вафел, полнет со млечен крем, крцкав, со волшебен вкус на ванила и кокос, сега достапен насекаде. Вкус кој веднаш ќе ги освои вашите симпатии и симпатиите на најмладите.

Карактеристично за овој производот на реномираната „Waltz“ е тоа што единствен увозник за Македонија на „Wallero“ се нашите пријатели од една од најуспешните магацинско-дистрибутивни центри за прехрамбени производи кичевската „Унион ЕМ ЕМ“, за која особено треба да бидеме горди, затоа што работат со полна пареа чесно, веродостојни на пазарот.

За сите информации и контакт за неодоливиот „Wallero“ и негова дистрибуција контактирајте на ☎️ 045/512-945 и 078/398-361 📲

Ние го купивме првото „Wallero“ во маркети „АТВА“, вие?

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Дневен хороскоп за среда (30 ноември)

ОВЕН Можно е сега да не ви одговара да се занимавате со работа во која се вклучени групи на луѓе,...

Социјални мрежи9 часа

„WhatsApp“ воведува нова функција за своите корисници која практично ќе служи како „нотес“ или потсетник

WhatsApp воведе нова функција која ви овозможува да си испраќате пораки како потсетници и листи за купување, потврди Мета. Таа...

Магазин10 часа

Добредојде за новиот „Wallero“ неодоливо крцкав, кремаст со волшебен вкус на ванила и кокос

Заедничко добредојде за најновиот продукт, неодоливото „Wallero“ чоколадо во вафел, полнет со млечен крем, крцкав, со волшебен вкус на ванила...

Временска прогноза12 часа

Од утре нов влажен бран кој носи снег и дожд, ова се последните метео вести

Како што беше најавено од наша страна, првиот снег за оваа сезона се спушти и на помала надморска височина, поточно...

Технологија14 часа

Apple има огромни проблеми со фабриката за iPhone во централна Кина

Насилниот револт на работниците во најголемата фабрика за iPhone во светот во централна Кина дополнително го попречува снабдувањето и нагласува...

Спорт15 часа

Судиска анализа за прва и втора македонска фудбалска лига, на мечевите од 16, односно 13-то коло

Судиска комисија вчера ги разгледа и ги истакна спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните...

Култура15 часа

Денес е Св. Апостол Матеј, вечно име на сите кои го слават овој празник

Матеј беше син на Алфеј, најпрво цариник (т.е. закупец и порезник или митар) и како таков него го виде Господ...

Здравје и убавина20 часа

Внимавајте од мувлата на храната, таквите намирници можат да бидат фатални по здравјето

Ако мувла зафатила само еден дел од вашата храна, најверојатно мислите дека е безбедно да го отстраните тој дел и...

На денешен ден1 ден

29 ноември – На денешен ден

1314.- Почина францускиот крал Филип IV фер (Филип ле Бел), кој во 1306 година ги протера Евреите од Франција и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

НАЈЧИТАНИ