Следете не

Магазин

Топ 3 најдобри бесплатни апликации за тастатура за Android

Објавено пред

на

Секој уред со Android доаѓа со веќе инсталирана апликација за тастатура, но дали ќе биде добра или лоша зависи од производителот. За среќа, во оваа категорија имаме голем избор на апликации кои ќе ги задоволат сите наши потреби.

Повеќето апликации за тастатура се со висок квалитет и се разликуваат во однос на функционалноста и деловниот модел. Некои се фокусираат на едноставноста, додека други се обидуваат да му дадат на корисникот што е можно повеќе опции, додека други посветуваат најмногу внимание на прилагодување на изгледот. Што се однесува до бизнис моделите, имаме потполно бесплатни апликации за тастатура, но и оние кои ги чуваат своите најдобри опции заклучени зад претплата.

Во оваа листа ќе ви ги претставиме, според нас, топ 3-те најдобри бесплатни апликации за тастатура за Android.

Gboard

Gboard е бесплатна апликација за Android и iOS за тастатурата на Google. Оваа апликација е претходно инсталирана на многу модели на телефони, но ако не е инсталирана на вашиот уред, можете да ја преземете од Play Store.

Gboard е едноставна апликација за тастатура и тоа е нејзината најголема предност. Тоа не значи дека овде нема да најдете некои од понапредните функции што ги гледаме во другите апликации за тастатура, туку дека фокусот при развојот беше да се направи тастатурата што е можно пофункционална, која ќе ја извршува својата основна функција совршено и без грешка. Оваа апликација целосно успева во тоа.

Изгледот е минималистички, а дополнителните опции, како што се додавање емотикони, GIF, снимање глас и други, се на врвот на тастатурата. Gboard поддржува теми, но изборот е прилично слаб, иако ни се допаднаа сите достапни теми. Ако сакате да експериментирате со изгледот и често да го менувате, оваа апликација за тастатура не е најдобрата опција за вас.

Опцијата што особено ни се допадна беше можноста за автоматско преведување на текст. Имено, Gboard користи Google Translate за превод и има опција со која можете да го поставите јазикот од кој и јазикот на кој преведувате. За сето ова, се што треба да направите е да напишете на тастатурата, а текстот што ќе го внесете автоматски ќе биде преведен на јазикот по ваш избор. Можете исто така да пребарувате на Google директно од апликацијата.

Она што е веројатно најдобро за оваа апликација е фактот што е целосно бесплатна и без реклами. Ако ви треба апликација за тастатура која совршено ќе ја извршува својата примарна функција, а притоа е целосно бесплатна, тешко дека ќе најдете подобра опција од Gboard.

Платформа:
Андроид и iOS

Преземете го Gboard за Android.
Преземете го Gboard за iOS.

SwiftKey Keyboard

SwiftKey Keyboard е бесплатна апликација за Android и iOS за тастатури на Microsoft. Иако не можеме да кажеме дека ова е една од оние апликации за тастатура што се обидува да поттикне што е можно повеќе опции, она што ќе го најдете овде е сосема доволно за повеќето корисници.

Она што ја издвојува тастатурата SwiftKey е опцијата што автоматски ќе ги коригира погрешно напишаните зборови. Денес ќе биде тешко да се најде апликација за тастатура која не ја содржи оваа опција, но овде функционира совршено. Апликацијата исто така ќе се обиде да предвиди што сакате да напишете и ќе ви понуди три збора за избор, а тоа функционира со значителен успех, дури и за македонскиот јазик, иако оваа опција работи подобро на англиски јазик.

Можете да го приспособите изгледот на тастатурата SwiftKey и тука имаме голем избор на теми, многу повеќе отколку со Gboard. Покрај промената на темата, можно е и промена на бојата на позадината, како и големината на фонтот. Исто така, апликацијата содржи голем избор на емотикони и GIF, а содржи и удобна опција за пребарување, така што наоѓањето на она што го барате е брзо и лесно.

Тастатурата SwiftKey дефинитивно содржи повеќе опции од Gboard и сите опции функционираат совршено. Причината поради која го ставивме на второ место е фактот што основната функција, односно самата тастатура е за нијанса подобра со Gboard. Сепак, разликата не е толку голема и ако сакате повеќе опции, ова е дефинитивно апликацијата за вас.

Платформа:
Андроид и iOS

Преземете ја тастатурата SwiftKey за Android.
Преземете ја тастатурата SwiftKey за iOS.

Chrooma

Chrooma е бесплатна апликација за тастатура за Android, а она што ја издвојува е изгледот. Ако сакате да го промените изгледот на вашата тастатура, тешко дека ќе најдете подобро од ова.

Chrooma го носи прилагодувањето на следното ниво со користење на одредена боја за секоја апликација што одговара на дизајнот на таа апликација. Кога ќе го стартувате Twitter, тастатурата ќе биде сина, зелена за Spotify, жолта за Google Keep и така натаму за секоја апликација. Ако не ви се допаѓа бојата што апликацијата ја избра за апликација, можете да ја промените.

Chrooma вклучува и Ноќен режим, кој ќе ги затемни боите на тастатурата. Оваа опција можете да ја вклучите и исклучите „рачно“ или да поставите да се случува автоматски во зависност од времето од денот.

Од другите опции, немаме толку многу избори овде, иако достапните функционираат совршено. Ова е тастатура која се фокусира на изгледот, а не на опциите. Токму ова е најголемиот недостаток на Chrome, многу опции за прилагодување на изгледот се заклучени зад премиум (платената) верзија. Опциите како прилагодување на големината на тастатурата и буквите, како и промена на фонтот мораа да бидат достапни во бесплатната верзија, но тука треба да платите за нив.

Меѓутоа, доколку сакате детално да го приспособите изгледот на вашата тастатура, за секоја апликација посебно, ова е солидна опција. Добрата вест е дека доколку одлучите да ја купите премиум верзијата, доволно е да платите еднаш и апликацијата ќе ја имате засекогаш.

Платформа:
Андроид

Преземете го Chrome за Android.

Хороскоп

Хороскоп за сабота (21 мај)

Објавено пред

на

ОВЕН
Долгиот период на неколкунеделна медитација на Овните заврши денеска. Тоа значи дека треба повторно да се поврзете со реалниот свет! Веќе денес би можеле да го имате првиот тест за тоа како вие, новите и подобрени, дејствувате во моментот. Бидете подготвени и очекувајте големи промени, ѕвездите се на ваша страна колку и да изгледа поинаку.

БИК
Нешто поврзано со недостигот на самодоверба кај Бикот е при крај. Веќе некое време не сте подготвени да бидете во центарот на работите, веројатно затоа што не се чувствувате доволно подготвени. Сега немате изговори! Подготвени или не, тргнете напред, нема друг начин да ги направите работите на вистински начин освен тоа.

БЛИЗНАЦИ
Близнаци, можно е во последните недели да излезете со некои одговори поврзани со вашата кариера. Можеби ќе имате и појасна слика за вашата иднина воопшто. Престанете да размислувате и живејте го животот. Подготвени сте за тоа, имаше многу двоумење и размислување, сега треба да бидете активни и да дејствувате во насока во која сакате да се развиваат работите.

РАК
Последните неколку недели Ракот добро влијаеше на вашиот внатрешен мир. Се прашувавте дали можете дополнително да се вклучите во животот и да покажете што сè можете да направите. Најверојатно сте имале мешавина од успеси и неуспеси, но генерално, сте напредувале. Веројатно сте забележале колку можете да направите за себе, но зарем тоа не е случај со сите?

ЛАВ
Денес е идеален ден за Лавот да се посвети на прашањата кои ве мачеа изминативе неколку недели. Обрнете посебно внимание на работите поврзани со вашата емоционална состојба. Доколку моментално сте во врска која не ве задоволува, не плашете се да ја прекинете. Само бидете храбри, не отстапувајте, застанете цврсто и не се откажувајте.

ДЕВИЦА
Дисциплинираната постапка е најдобриот начин да го започнете денешниот добар ден. Останете фокусирани на вашиот, можеби тежок, пат. Запомнете – постои разлика помеѓу дисциплина и преоптоварување со детали. Одредени луѓе секогаш ќе ве загрижуваат, но не дозволувајте нивните негативни енергии да го попречат вашиот напредок, драги Девици.

ВАГА
Ваги, доколку имате поплаки за љубовниот живот, ова е ден за решавање на вашите проблеми. Ништо освен самата вистина нема да се толерира. Може да очекувате конфликт со другите, било да е тоа партнер, семејство или пријател на оваа тема. Внимателно измерете ги вашите зборови бидејќи ќе мора да ги поткрепите со акција.

ШКОРПИЈА
Шкорпии, размислувате да ја промените кариерата или да патувате на другиот крај на светот? Можеби само сакате да ги нацртате завесите и да останете сами во топлината на вашиот дом. Низа помали инциденти на работа би можеле да ги извлечат најлудите идеи од вас. Веројатно се чувствувате како да треба да ја промените вашата рутина, затоа сменете ја пред да ве убие досадата.

СТРЕЛЕЦ
Денес луѓето Стрелец веројатно ќе бидат иритирачки. Ќе ви се чини дека никој не е доволно добар и не знае што сака. Веројатно ќе треба да направите некој ред во општиот хаос. Ако е семејно прашање, продолжи, но ако е работа, размисли дали сакаш да бидеш локален шериф, тоа е задача што понекогаш не ја мразиш толку.

ЈАРЕЦ
Можеби Јарците ќе почувствуваат тежок воздух околу вас кога ќе се разбудите. За жал, можно е ова чувство да ве одржи до крајот на денот. Сепак, ова е идеално време да разговарате за се што ве мачи. Не се срамете да ги мачите другите со вашите проблеми. Ако не го направите тоа, веројатно ќе бидете жртва на нечија пукнатина.

ВОДОЛИЈА
Расположението како Водолија денес носи незаборавни средби. Веројатно ќе бидете многу сомнителни и внимателни кон луѓето кои на почетокот ја зголемуваат вашата интимност. Тогаш одеднаш ќе сфатите дека оваа личност е некој сосема поинаков и многу интересен. На крајот ќе ги видите сите квалитети кои се пред вашите очи. Искористете го тоа!

РИБИ
Повеќе од порано, Рибите чувствуваат дека е време да ги преземат работите во свои раце. Доста ви е од животот во надеж и одложување на среќата за утре. Вашата решителност денес ќе биде толку силна што ќе се изненадите и себеси. Ќе го редефинирате пристапот и ќе се фокусирате на конкретни работи во следните неколку дена. Биди храбар!

Прочитај повеќе...

Магазин

Meta сè повеќе отстранува насилна содржина

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Meta речиси двојно ја зголеми количината на насилни содржини што ги отстранува од Фејсбук. Во текот на првиот квартал од 2022 година, компанијата отстрани 21,7 милиони објави на несоодветна содржина поради прекршување на правилата за насилство и поттикнување насилство. Ова е значително поголем пораст во споредба со претходниот квартал во кој беа отстранети 12,4 милиони објави.

Проактивна технологија за откривање

Исто така, бришењето несоодветна содржина беше во пораст во првиот квартал и на Инстаграм, но малку. Компанијата отстрани 2,7 милиони објави поради кршење на правилата за насилство, во споредба со 2,6 милиони во последниот квартал од 2021 година.

Компанијата сподели нови техники како дел од својот квартален извештај за примена на стандардите на заедницата. Во извештајот, Meta го припишува зголемувањето на отстранувањето на „ширење на технологијата за проактивна детекција“. Повеќе од 98 отсто од објавите биле отстранети пред корисниците да ги пријават, соопшти компанијата.

Извештајот доаѓа додека Meta се соочува со испрашување по неодамнешното масовно пукање во Бафало, Њујорк. Снимките од пукањето кружат во живо на Фејсбук и на други платформи. Една копија, објавена на Фејсбук, била споделена повеќе од 46.000 пати пред да биде отстранета, повеќе од девет часа по првичното објавување, според извештаите на Вашингтон пост.

Како и со претходните масовни пукања, како што е Крајстчерч, можноста луѓето брзо да преземаат и да прават нови копии од снимката ја користи Meta за тестирање за спроведување на својата политика.

„Еден од предизвиците што ги гледаме преку настани како овој е дека луѓето создаваат нова содржина, нови верзии, нови надворешни врски за да се обидат да ја избегнат нашата политика за спроведување“, рече Гај Розен, потпретседател за интегритет на Meta.

„Како и во секој инцидент, ние ќе продолжиме да учиме да ги усовршуваме нашите процеси, да ги усовршуваме нашите системи за да бидеме сигурни дека можеме побрзо да откриеме и отстраниме политики што ги прекршуваат правилата“.

Meta сподели и ажурирана статистика за содржината што ја отстранува по грешка. За насилна содржина, компанијата соопшти дека на крајот вратила 756.000 објави на Фејсбук кои беа обжалени откако првично беа отстранети. Компанијата рече дека „работи на развивање робусни мерења околу грешките“, но не објасни што ќе мери освен враќање на содржината за која се жали.

Извор: Engadget

 

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok се подготвува за игри, вклучувајќи интерактивни мини игри за TikTok LIVE

Објавено пред

на

Фото: Pixabay

Имаше извештаи дека TikTok тестира игри како дел од својата апликација во Виетнам и тоа е увертира пред големиот пробив во сферата на игри.

Претставник на компанијата потврди за Ројтерс дека тестирањето на HTML5 мини-игри. „Секогаш бараме начини да ја зајакнеме нашата платформа и редовно да тестираме функции и интеграции кои се од вредност за нашата заедница.

Извори запознаени со плановите на TikTok укажуваат дека се планирани игри кои ќе содржат реклами и ќе бидат достапни од библиотеката ByteDance. Се наведува дека оваа опција би можела да го зголеми времето кое корисниците го поминуваат во апликацијата TikTok.

Минатата година, TikTok објави партнерство со Zynga (позната по играта FarmVille) за создавање на играта Disco Loco 3D. Тоа е HTML5 континуиран „runner“ кој може да работи во рамките на апликацијата. Сега извештаите сугерираат дека ова е само почеток на гејмерските амбиции на TikTok.

Покрај тоа, TikTok го тестира софтверот за стриминг на игри, со својата опција Live Studio за компјутер. На одредени креатори им е дозволено и да додадат поголема интерактивност, преку мини-апликации во видео клиповите.

Извор: techcrunch

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

По пенал рулет Македонија ЃП го освои фудбалскиот Куп на Македонија

Македонија Ѓорче Петров е освојувач на фудбалскиот Куп на Македонија откако по пеналите беше подобар од Силекс со 4-3. Во...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за сабота (21 мај)

ОВЕН Долгиот период на неколкунеделна медитација на Овните заврши денеска. Тоа значи дека треба повторно да се поврзете со реалниот...

Магазин9 часа

Meta сè повеќе отстранува насилна содржина

Meta речиси двојно ја зголеми количината на насилни содржини што ги отстранува од Фејсбук. Во текот на првиот квартал од...

Магазин9 часа

TikTok се подготвува за игри, вклучувајќи интерактивни мини игри за TikTok LIVE

Имаше извештаи дека TikTok тестира игри како дел од својата апликација во Виетнам и тоа е увертира пред големиот пробив...

Кичево15 часа

Удрен пешак од кичевско село, истиот се здобил со повреди констатирани во Медицински центар

На 19.05.2022 околу 15:50 часот во ОВР Кичево, пријавено е дека на регионалниот пат Кичево – Осломеј, кај крстосница од...

Магазин15 часа

Претставен OnePlus Nord 2T, првиот телефон со чипсет Dimensity 1300 (ФОТО)

OnePlus официјално го претстави најновиот телефон од средната класа Nord 2T. OnePlus Nord 2T е првиот мобилен телефон во светот...

Магазин16 часа

Apple ја промени својата одлука за работа од дома

Apple ја промени својата одлука за работа во канцеларија три дена во неделата. Apple, сепак, одобрува работа на далечина Во...

Временска прогноза16 часа

Шпанија се подготвува за температури од 42 степени

Температурите во делови од јужна Шпанија утре ќе надминат 42 степени, додека топлотниот бран со „вонреден интензитет“ ќе донесе правливо...

Автомобили16 часа

Mercedes од 1955 година стана најскапиот продаден автомобил во историјата

Mercedes-Benz потврди дека неодамна продал автомобил од својата музејска колекција во Германија од 1955 година. Mercedes-Benz SLR Coupe на приватен...

Спорт16 часа

Бостон убедлив против Мајами за 1:1 во финалето на Истокот (ВИДЕО)

Кошаркарите на Бостон синоќа го совладаа Мајами на гости со 127:102 и изедначија на 1:1 во финалето од плејофот на...

НАЈЧИТАНИ