Следете не

Без категорија

Топ 10 автомобили за кои не беше лесно да се следат чекорите на претходникот

Објавено пред

на

10.) Ford Police Interceptor Sedan

Ако не и апсолутната доминација на Холивуд во филмскиот свет, Краун Викторија би била само легенда позната во САД. Иако во Европа речиси ништо, во Америка тоа е автомобил на сите занаети. Може да се каже дека ова е американскиот Pandan Skoda Octavia – омилен избор на полицајци, таксисти и други јавни служби – и Octavia е идеален избор за официјален автомобил. Верувам дека Американците секогаш ќе ја изгубат брзината кога ќе ја видат круната Викторија, кога рефлективно ќе успориме кога ќе ја видиме страницата Шок Октавиус, бидејќи кој знае кој е зад воланот. Crown Victory ја заврши својата кариера во 2011 година, а Форд бараше нов швајцарски автомобилски нож. Наследникот на Crown Vicotrians е полицискиот пресретнувач на седан базиран на шестата генерација на Ford Taurus, и судејќи според неговите корисници, овој автомобил е наследно наследен од постар брат.

9.) Mazda RX-8

Mazda RX-8 е спортски автомобил со мотор Wankel, кој навивачите на RX-7 ретко пропуштаат. Како приказната за моторот Ванкел кој е познат, но тажен, ова е приказната за Mazda RX-8. Некои го сметаат за совршен наследник на RX-7, а за другите тоа не е ни близу.

8.) Porsche 928

Порше во 70-тите години стравуваше дека интересот за легендарниот 911 ќе се намали, па решија да го заменат стариот автомобил со нешто посовремено. Како наследник на 911, 928 не помина добро. Тој беше поскап, помалку сигурен и помалку спортски автомобил. За среќа, во Порше сфатиле дека не можеле да го заменат 911 со 928, па продолжиле да произведуваат 911 (52 години и сè уште трае), а 928 е “само” 18 години.

7.) Honda CR-Z

Хонда CR-X беше голем хит, а јапонците се обидоа да воскреснат нов модел со слични дизајн линии и ја раѓаа идејата CR-Z. Проблемот беше во тоа што CR-Z немаше никаква врска со CR-X, “она што” CR-X се чинеше дека е многу привлечен и посакуван автомобил.

6.) VW Golf GTi Mk2

Golf GTi Mk1 или “детето” беше хечбек што сите го сакаа, бидејќи тоа беше олицетворение на брз автомобил и практичност. И кога ќе погледнеме од денешна перспектива, инженерите на ВВ не можеа лесно да направат нешто што може да го надмине или да биде исто толку добро како легенда. Сепак, успеале. Golf GTi Mk 2 е толку добар автомобил што ни е здодевно веќе да го гледаме, па некој на кратко ќе си рече – УМРИ бе ти еднаш! 🙂

5.) Ford GT

Форд GT40 е икона на автомобил со класичен дизајн, одлични перформанси и тркачки наследство. Во 2005 година Форд некако успеа да ги заживее сите овие квалитети, но повеќе.

4.) BMW E60 M5

E60 M5 е фантастичен автомобил со фантастични перформанси и достоен противник на Mercedes E63 и Audi S6 во своето време. Но, што е со неговиот претходник – Е39?

3.) McLaren P1

Мекларен Ф1 е автомобил што самите богови го измислиле. Тој автомобил не само што постави репер во автомобилската индустрија, туку ја погоди табелата за автомобилите на иднината. Кога Мекларен се врати во светот на масовно производство со популарниот MP4-12C, не беше долго пред да сфатат дека им е потребен достоен натпреварувач во глобалната трка. Овој натпреварувач е P1

2.) BMW E36 M3

М3 од 90-тите е најмалку посакуваниот М3. Е36 репутацијата не помогна дури и на наследникот на E30 M3, еден од најдобрите спортски автомобили на сите времиња. Далеку од фактот дека E36 M3 е лош автомобил, но за жал сенката што ја фрли големиот брат беше преголема.

1.) Ferrari F50

 

Најголемата маана во Ferrari F50 е она што следеше по F40. Како Ферари некогаш мисли за надминување на F40? Некои се пожалија дека изгледот не беше толку агресивен како F40, а другите се пожалија на моќ што не беше до задача како V8 twin турбо од F40. Сепак, има ретко кој се жалеше на V12 моторот со педигре на Формула 1.

Благодарение на Драган СтанкоскиRePRO JOE“ за издадената помош во врска со оваа статија.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 6 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 46 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 55 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 24 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ