Следете не

Забава

Традиции, верувања, 2020-та била престапна, мислење?

Avatar

Објавено пред

на

Престапната година позната и како меѓусебна година или бисексуална година е календар што содржи дополнителен ден кој се додава за да се синхронизира со астрономската или сезонската година.

Затоа, според Грегоријанскиот календар, секоја престапна година има 366, наместо вообичаените 365 дена, така што февруари се продолжува на 29 дена.

Со векови, обидот да се синхронизираат календарите со должината на природната година било извор на збунетост, сè додека концептот за една година на транзиција не обезбедил начин за синхронизирање на времето.

„Се се сведува на фактот дека бројот на вртења на Земјата околу сопствената оска, или денови, не е еднаков или на кој било начин е поврзан со тоа колку време е потребно за Земјата да патува околу сонцето“, вели Џон Лоу, раководител на Националниот институт за стандарди време и фреквенција и технологија (NIST).

Сончева или тропска година е приближно 365 дена 5 часа 48 минути и 46 секунди, и ниту еден целодневен календар не може да одговара на тој број, а навидум игнорирањето на навидум мал дел од времето создава многу поголем проблем отколку што можеме да замислиме.

Докази за ова се наоѓаат во историјата – од диви движечки датуми до придружен социјален, земјоделски и религиозен хаос. Поради ова, поголемиот дел од современиот свет го усвои Грегоријанскиот календар и неговиот скок систем за да ги следи сезоните со денови и месеци.

Античко управување со времето

Обидите да се прилагодиме на нашиот природен распоред од самиот почеток не биле славни. Уште од сумерскиот календар создаден пред околу 5000 години, годината едноставно била поделена на 12 месеци, од кои секоја траел 30 дена.

Нивната 360 дневна година била скоро една недела пократка од нашето годишно патување со изгрејсонцето.

„Во времето на египетското усвојување на овој календар, тие биле свесни дека имаат проблем, но тие не додадоа денови, туку само ќе додадат уште пет дополнителни денови на крајот на годината за да слават“, објаснува Лоу за National Geographic.

Раните Египќани (околу 3100 година пред нашата ера) и други народи од Кина до Рим некогаш користеле лунарни календари за да следат време. Но, лунарните месеци во просек се 29,5 дена, што ја прави годината само околу 354 дена. Поради ова, лунарните друштва за време, брзо се оддалечуваа од синхронизацијата со годишните времиња, како резултат на 11-дневниот застој.

Римјаните постојано се обидувале да го изменат овој календар, нередовно додавајќи денови или месеци, но овие непристрасни напори само укажувале на потребата за реформи.

Година на конфузија

Кога Јулиус Цезар ги поминал среќните часови со Клеопатра, римскиот календар заминал од сезоните за околу три месеци. Во исто време, Египет имал 365-дневна година, и уште во третиот век пред нашата ера, тие воспоставиле алатка за систем на скок на секои четири години.

Цезар лесно го усвоил овој систем, но заради тоа тој морал да одреди една „година на збунетост“ за 445 дена. Тоа била 46 п.н.е. и служела за да се поправат претходните несогласувања. Римјаните одлучиле дека денот додаден на престапната година ќе биде точно 29-ти февруари.

Овој стандард беше усвоен ширум светот во 1582 година. Престапна година е секоја која може да се подели по четири, освен на крајот на новиот век, кога сите оние што можат да се поделат со 400 се скокачки години.

Темни пророштва

Според популарните верувања на престапната година, не треба да се започне со сериозен бизнис. Исто така за оваа година, суеверните веруваат дека не треба да стапат во брак затоа што тој ќе заврши неславно, барем така веруваат Грците.

Меѓутоа, ако одлучите да стапите во брак, тогаш би било препорачливо жената да му предложи брак на мажот. Само тогаш, според британската традиција, може да се замоли да го стори тоа затоа што, како родови норми, тие се превртени.

Не е препорачливо да се садат овошја во престапна година, бидејќи, според верувањата ќе дадат плод на секои 4 години. Притоа, ако се садат, треба да се сади во есен, а не во пролет.

А што е со родените на 29 февруари?

Во Ирска, правило е дека сите деца родени на 29 февруари добиваат подарок од 100 фунти. Веројатноста некој да се роди тој ден е 1 на 1000, а во моментов има 4 милиони луѓе родени ширум светот на 29 февруари.

За овие деца се верува дека се креативни, способни и честопати многу уникатни. Да се ​​родиш на 29 февруари значи да се биде обдарен со „шесто сетило“, а овие луѓе се сметаат за среќни и за нив се верува дека често поседуваат некои посебни таленти.

Гинисовата книга на рекорди го запишува и семејството Кеог од Ирска, чии три генерации се родени на 29 февруари. Во гинисовата книга се најде и норвешкото семејство Хенриксен, во кое трите деца им се родени на 29 февруари.

Занимливости

Швалери и вие имате свој празник: 13 Фебруари е вашиот ден!

Avatar

Објавено пред

на

Повеќето парови на 14 Фебруари ќе го прослават Денот на вљубените. Но денот пред Свети Валентин е денот кога поголемиот дел од неверните партнери ќе ја прослават својата забранета врска, открива истражувањето спроведено од еден популарен сајт за склопување на вонбрачни врски.

52% од неверните партнери изјавиле дека својата тајна љубовна врска ќе ја прослават на 13 Фебруари па затоа овој ден во Америка се нарекува Денот на швалерите.

5% од нив изјавиле дека Свети Валентин ќе го прослават во друштво на својата тајна љубов ден подоцна, односно на 15 Фебруари, а 12% изјавиле дека Денот на вљубените ќе го прослават на 14 Фебруари и тоа на јавно место во ресторан.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Нови вознемирувачки податоци за штетното влијание на боите за коса!

Avatar

Објавено пред

на

Се докажа дека трајните бои за коса реагираат со димот од цигари и други загадувачи на воздухот, па создаваат една од најканцерогените формули познати на човекот – Н Нитрозамин. Велат дека сите информации за евентуалната штета веќе биле познати, и дека оваа студија само ги споила точките и ја поврзала со опасноста од ракот.

Со оглед на тоа дека повеќето жени редовно ги користат овие препарати, научниците сметаат дека ризикот по здравјето мора да се обелодени преку поширока масовна кампања.

Предупредуваат дека хемикалиите наречени секундарни амини кои се содржат во бојата за коса можат да продрат низ кожата и да останат таму со седмици и месеци, па дури и со години после нанесувањето на боја. Со време овие амини реагираат со димот од цигари и останати издувни гасови формирајќи го смртоносниот Н Нитрозамин.

Н Нитрозамин е забранет да се употребува во козметичката индустрија поради поврзаноста со појава на рак. Професорот Дејвид Левис, еден од авторите на студијата вели: “Во оваа фаза не можеме да бидеме сигурни за количината на Н Нитрозамин кој се создава при реакцијата ни пак нивото на ризикот кој овие состојки го претпоставуваат, но е јасно дека постои потенцијален ризик!“

“Во интерес на безбедноста на потрошувачите, императив е да отвориме независна истрага и да го дефинираме нивото на токсичност на овие компоненти и да го одредиме конкретниот ризик“, вели Левис како заклучок.

Иако со години бојата за коса се поврзува со појавата на рак, вклучувајќи рак на градата, мочниот меур, јајниците, како и леукемија, козметичката индустрија упорно го негира ова тврдење.

Прочитај повеќе...

Забава

Што треба да јадат бремените жени?

Avatar

Објавено пред

на

Меѓу народот постои мислење дека бремените жени можат да јадат колку што сакаат и што сакаат, без да водат сметка за килограмите, од кои подоцна многу тешко се ослободуваат.

Меѓутоа, за плодот правилно да расте и да се развива, потребно е бремената жена правилно да се храни, нагласуваат нутриционистите.

Првите месеци од бременоста многу често се проследени со мачнина и повраќање, па оброците треба да бидат што помали, на пократки временски интервали. И задолжително треба да бидат задоволени енергетските потреби на плодот и мајката.

Со оглед на тоа што за својот развој плодот ги зема резервните хранливи материи од мајката, таа мора да внесе сè што е потребно. Во спротивно, бебето за својот развој ги зема материите од мајчиното ткиво, коските и забите.

Затоа, во исхраната на бремените жени во раниот стадиум се препорачуваат почести оброци, и тоа по можност на секои два часа. Пожелно е да бидат помали, без јаки мириси и зачини. Во себе треба да содржат млечни пијалаци и млечен пудинг, овошни сокови, снегулки како корнфлекс, крекери, кекс без крем. Но и тост, печурки, компир печен со кора, сушено овошје …

Задолжително треба да внесе и други хрантливи материи како што се белковините. Во првите месеци на бременоста, тие се неопходни за брзо зголемување на фетусот. Белковините се основни нутритивни материи, кои освен при недостатокот на јаглеродни хидрати и масла се користат и како извор на енергија.

Во тој смисол, најдобро е да се внесат посни меса и риба, млеко и млечни производи со низок процент на маснотии, а од јајцата белката.

Задолжително треба да се јаде свеж и сушен мешунест зеленчук, кој вклучува грав, грашок, соја и сл. Житариците и зрнестите плодови исто така треба да се најдат на нивното мени, со напомена дека сите овие намирници истовремено се богати со  железо, фосфор, јод и витамини од Б групата.

Што се однесува до јаглерохидратите, треба да јадат производи од пченкарно, јачменово и оризово брашно.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 8 часа

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Факт е дека веќе подолг период ниту еден циркус не гостувал во нашата држава. Можеби причината за тоа е дека...

ХороскопПред 10 часа

Хороскоп за денес (21.02) петок

Oвен  Денес е поволен ден за подобрување на работите на љубовен план. Ако сте во врска, веројатно вашата врска ќе...

ВидеоПред 12 часа

(ВИДЕО) Ова болеше: Мачето на Лила Филиповска се галеше се додека…

Нашата топ ТВ дива ценетата Лила Филиповска речиси и да не очекуваше ваква работа од куќниот-љубимец. View this post on...

Здравје и убавинаПред 15 часа

Природен сок против камен на бубрег

Камењата во бубрег најчесто се состојат од калциум, а можат да бидат предизвикани од премногу сол во исхраната што стимулира...

КичевоПред 17 часа

Кривична за косовар кој со уште четири лица одзеле накит во кичевска златара

Одделението за внатрешни работи Кичево поднесе кривична пријава против Ј.В.(41) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

МакедонијаПред 22 часа

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од пратка со потекло од Колумбија наменет за Словенија

 За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од...

СлучувањаПред 22 часа

Трагедија во рудник во Прилеп, почина работник

Несреќа со трагична последица се случила вчера околу 11:15 часот во рудник во Прилеп. Од МВР информираат дека Д.З.(67) од Прилеп,...

СпортПред 22 часа

Хуго Лорис: Не е време да бараме изговори

Голманот на Тотенхем, Хуго Лорис, по дуелот со Лајпциг во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите (0:1),...

МакедонијаПред 22 часа

Влажни коловози на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

Временска прогнозаПред 22 часа

Најмногу дожд во Охрид и Лазарополе, на Шапка 3 сантиметри снег

Во изминатите 24 часа најмногу дожд има наврнато во Охрид и Лазарополе – три литри на метар квадратен, како и...

НАЈЧИТАНИ