Следете не

Без категорија

Традиции, верувања, 2020-та била престапна, мислење?

Објавено пред

на

Престапната година позната и како меѓусебна година или бисексуална година е календар што содржи дополнителен ден кој се додава за да се синхронизира со астрономската или сезонската година.

Затоа, според Грегоријанскиот календар, секоја престапна година има 366, наместо вообичаените 365 дена, така што февруари се продолжува на 29 дена.

Со векови, обидот да се синхронизираат календарите со должината на природната година било извор на збунетост, сè додека концептот за една година на транзиција не обезбедил начин за синхронизирање на времето.

„Се се сведува на фактот дека бројот на вртења на Земјата околу сопствената оска, или денови, не е еднаков или на кој било начин е поврзан со тоа колку време е потребно за Земјата да патува околу сонцето“, вели Џон Лоу, раководител на Националниот институт за стандарди време и фреквенција и технологија (NIST).

Сончева или тропска година е приближно 365 дена 5 часа 48 минути и 46 секунди, и ниту еден целодневен календар не може да одговара на тој број, а навидум игнорирањето на навидум мал дел од времето создава многу поголем проблем отколку што можеме да замислиме.

Докази за ова се наоѓаат во историјата – од диви движечки датуми до придружен социјален, земјоделски и религиозен хаос. Поради ова, поголемиот дел од современиот свет го усвои Грегоријанскиот календар и неговиот скок систем за да ги следи сезоните со денови и месеци.

Античко управување со времето

Обидите да се прилагодиме на нашиот природен распоред од самиот почеток не биле славни. Уште од сумерскиот календар создаден пред околу 5000 години, годината едноставно била поделена на 12 месеци, од кои секоја траел 30 дена.

Нивната 360 дневна година била скоро една недела пократка од нашето годишно патување со изгрејсонцето.

„Во времето на египетското усвојување на овој календар, тие биле свесни дека имаат проблем, но тие не додадоа денови, туку само ќе додадат уште пет дополнителни денови на крајот на годината за да слават“, објаснува Лоу за National Geographic.

Раните Египќани (околу 3100 година пред нашата ера) и други народи од Кина до Рим некогаш користеле лунарни календари за да следат време. Но, лунарните месеци во просек се 29,5 дена, што ја прави годината само околу 354 дена. Поради ова, лунарните друштва за време, брзо се оддалечуваа од синхронизацијата со годишните времиња, како резултат на 11-дневниот застој.

Римјаните постојано се обидувале да го изменат овој календар, нередовно додавајќи денови или месеци, но овие непристрасни напори само укажувале на потребата за реформи.

Година на конфузија

Кога Јулиус Цезар ги поминал среќните часови со Клеопатра, римскиот календар заминал од сезоните за околу три месеци. Во исто време, Египет имал 365-дневна година, и уште во третиот век пред нашата ера, тие воспоставиле алатка за систем на скок на секои четири години.

Цезар лесно го усвоил овој систем, но заради тоа тој морал да одреди една „година на збунетост“ за 445 дена. Тоа била 46 п.н.е. и служела за да се поправат претходните несогласувања. Римјаните одлучиле дека денот додаден на престапната година ќе биде точно 29-ти февруари.

Овој стандард беше усвоен ширум светот во 1582 година. Престапна година е секоја која може да се подели по четири, освен на крајот на новиот век, кога сите оние што можат да се поделат со 400 се скокачки години.

Темни пророштва

Според популарните верувања на престапната година, не треба да се започне со сериозен бизнис. Исто така за оваа година, суеверните веруваат дека не треба да стапат во брак затоа што тој ќе заврши неславно, барем така веруваат Грците.

Меѓутоа, ако одлучите да стапите во брак, тогаш би било препорачливо жената да му предложи брак на мажот. Само тогаш, според британската традиција, може да се замоли да го стори тоа затоа што, како родови норми, тие се превртени.

Не е препорачливо да се садат овошја во престапна година, бидејќи, според верувањата ќе дадат плод на секои 4 години. Притоа, ако се садат, треба да се сади во есен, а не во пролет.

А што е со родените на 29 февруари?

Во Ирска, правило е дека сите деца родени на 29 февруари добиваат подарок од 100 фунти. Веројатноста некој да се роди тој ден е 1 на 1000, а во моментов има 4 милиони луѓе родени ширум светот на 29 февруари.

За овие деца се верува дека се креативни, способни и честопати многу уникатни. Да се ​​родиш на 29 февруари значи да се биде обдарен со „шесто сетило“, а овие луѓе се сметаат за среќни и за нив се верува дека често поседуваат некои посебни таленти.

Гинисовата книга на рекорди го запишува и семејството Кеог од Ирска, чии три генерации се родени на 29 февруари. Во гинисовата книга се најде и норвешкото семејство Хенриксен, во кое трите деца им се родени на 29 февруари.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Ресторан „La Casa“ за прв пат покрај базен, уште едно ново урбано место кое ќе го краси градот Кичево

Вчера официјално стартуваше со работа новиот ресторан „La Casa“ со капацитет за 140 гости. Во прекрасен пред се летен амбиент...

КичевоПред 6 часа

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 8 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 16 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 16 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 1 ден

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

НАЈЧИТАНИ