Следете не

Технологија

„Travelers Cycling“ апликација на која е прикажана велосипедската мрежа во вашиот град, давајќи дополнителен мотив за користење велосипед

Avatar

Објавено пред

на

Апликацијата Travelers Cycling е направена со цел да им помогне на велосипедистите, без разлика дали го користат велосипедот професионално, за релаксација или како транспортно средство. Апликацијата постои нецела година и на неа е прикажана велосипедската мрежа во неколку градови во Македонија, од каде креаторите имаат собрано информации. Велосипедската мрежа е поделена на неколку категории, меѓу кои се велосипедските патеки, тротоари / улици по кои е безбедно да се вози велосипед, а претставуваат конекција на две велосипедски патеки, планински (off-road) патеки итн.

На апликацијата може да се пронајде и најблискиот паркинг за велосипеди, локација на јавните сервиси за поправка на велосипеди како и локација на воздушни пумпи кои воглавно се наоѓаат на бензиските станици. При креирањето на апликацијата, првенствено се вклучени најпотребните информации за еден велосипедист, како на пример локацијата на фонтани / чешми кои знаат да бидат доста значајни во текот на летните денови, и известување на пречка или времен прекин на одредена велосипедска патека. Најголем дел од податоците се добиени со сопствено прибирање на податоци, но одреден дел од информациите се добиени од следбениците и соработниците.

Она што ја издвојува апликацијата е тоа што е единствена во Македонија од ваков тип. Апликацијата е целосно непрофитабилна и единствена цел и е да ги мотивира луѓето што повеќе да го користат велосипедот како превозно средство и средство за релаксација, со што би се зголемила сообраќајната култура, би се намалил сообраќајниот метеж по улиците, а како резултат на тоа би се намалило и самото загадување на воздухот.

Исто така, во делот „Блог“ може да се најдат информации и новости поврзани со велосипедизмот, како и совети за избор, правилно користење и одржување на велосипедот.

Придобивки од велосипедизмот имаат сите, не само оние кои возат, туку и оние кои се наоѓаат во своите домови, дишејќи почист воздух благодарение на совесните граѓани кои за превозно средство го одбрале токму велосипедот.

Со мотивирањето на луѓето, бројот на велосипедисти на улиците секојдневно би се зголемувал, а со тоа и потребата од подобрена и побројна велосипедска инфраструктура би се зголемила. Со тоа градските власти би биле приморани се повеќе да инвестираат во велосипедската инфраструктура, со што би им се овозможило полесно движење на велосипедистите.“ – истакнуваат од Travelers Cycling.

Апликацијата може да се погледне на следниот линк ТУКА

Социјални мрежи

Од следниот месец „Телеграм“ со нова функција за „Групен видео повик“

Avatar

Објавено пред

на

Според извршниот директор на Телеграм, Павел Дуров од следниот месец, корисниците на Телеграм ќе можат да користат групни видео повици заедно.

Алатката ќе содржи типични карактеристики што ќе ги најдете во услугата за видео конференции, како што се намалување на бучавата и споделување екран, заедно со поддршка за мобилни уреди, компјутери и таблети. Компанијата исто така ќе додаде свој печат на групни видео повици. Повиците ќе имаат брзина и енкрипција што корисниците ја очекуваат од платформата, напиша Дуров.

Телеграма веќе поддржува индивидуални видео повици, како и групни говорни повици. Сепак, тоа е додаток што ќе му даде на Телеграм малку повеќе паритет со зум, WhatsApp, Messenger соби и слични апликации. Услугата додава групни видео повици подоцна од многу свои ривали во просторот за пораки.

Телеграм се обврза пред скоро точно една година, како што се случи пандемијата, да ги воведе некаде во 2020 година. Иако групните видео повици пристигнаа подоцна од предвиденото, оваа опција може да дојде како добредојдена надградба за многу корисници на Телеграм.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Snapchat“ има повеќе „Android“ корисници за разлика од „iOS“ на iPhone

Avatar

Објавено пред

на

После неколку години поплаки дека Snapchat на Андроид е инфериорен во однос на верзијата iOS, компанијата го обнови како „инвестиција“.

Се покажа дека инвестицијата се исплати во голема мера, бидејќи новата апликација Snapchat доведе до огромно зголемување на бројот на корисници на Android. Ројтерс известува дека Snapchat во текот на првиот квартал на 2021 година забележа 22-дневно зголемување на активните дневни корисници во текот на првиот квартал на 2021 година, со приближно 280 милиони корисници, што ги надмина очекувањата на аналитичарите.

Над 50% од тој раст дојде од надвор од Северна Америка. Со толку голем глобален раст, голем дел од проширената база на корисници е на Андроид, а не на iOS. Ова во голема мера се должи на ажурираната апликација Snapchat за Android, која дебитираше минатата година.

Корисничката база за Android на Snapchat ја надминува основата на Apple iOS за прв пат, соопшти компанијата. Бидејќи повеќе луѓе надвор од САД ја преземаат новата апликација, каде што телефоните со Android доминираат во iPhone-ите, Snap додаде поддршка за повеќе јазици и додаде повеќе медиумски содржини прилагодени на публиката во одредени земји.

Snap започна со ажурирање на својата апликација за Android, која се бореше против техничките грешки, уште во 2018 година.

Прочитај повеќе...

Магазин

Креаторите на содржини на Instagram наскоро ќе можат да заработат повеќе

Avatar

Објавено пред

на

Следниот поголем чекор за Instagram ќе биде да им дозволи на креаторите на содржини да заработат повеќе пари. Компанијата подготвува пакет алатки, вклучително и Creator Shops, Affiliate Commerce и “branded content marketplace”.

Creator Shops ќе бидат продолжение на постојните карактеристики за купување на Instagram. Ова ќе им овозможи на деловните субјекти да продаваат производи.

Покрај тоа, компанијата подготвува „branded content marketplace“, што ќе им помогне на влијателите да најдат спонзори. Марк Цукерберг истакнува дека алатка од ваков тип ќе им овозможи на новите таленти да ја заработат својата креативност и содржина.

Исто така, Instagram работи да им овозможи на инфлуенсерите да бидат платени повеќе за промоција на производот. Ова значи дека Instagram ќе вклучи affiliate marketing алатки за маркетинг во својот производ.

Во моментов, овие алатки се во фаза на подготовка и тестирање, а Instagram сака да ги вметне во своите услуги, така што компанијата ќе има подобра контрола врз екосистемот на креаторот на содржина.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (7 мај) петок

ОВЕН Разговарајте со оние луѓе кои имаат искуство во нешто поврзано со инвестиции, медицина или право. Информациите што ги собирате...

МакедонијаПред 8 часа

Денешниот биланс регистриран е со 324 нови случаи на Ковид-19, додека 26 лица починале како последица од пандемијата

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а...

КичевоПред 11 часа

Изгаснат пожар на нискостеблеста вегетација кон с.Трапчин Дол – кичевско

Вчера на ден 05.05.2021 среда во 11 часот во полициското одделение Зајас, пријавен е пожар во шумски појас во атарот...

LifestyleПред 11 часа

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship. Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15)...

СветПред 11 часа

ЕК: До октомври, три лекови против ковид-19

Европската комисија во средата ја објави стратегијата за развој на лекови против ковид-19 што предвидува одобрување на три лекови до...

ХроникаПред 12 часа

Уште еден музичар не успеа да ја изоди најважната битка, почивај во мир Гоце!

Денес не напушти уште еден член од музичкото и инструментално семејство, Гоце Талевски, еден од основачите на групата “Оскар” од...

СпортПред 13 часа

Репрезентација до 15 години: Пораз од Белорусија во првиот натпревар на меѓународниот турнир „Влатко Марковиќ“

Младата репрезентација на Македонија загуби од соодветната селекција на Белорусија во рамките на првиот меч од силниот меѓународен турнир за...

СпортПред 23 часа

Челзи и Манчестер Сити во големото финале, додека Хазард со неговото однесување ја разбрани јавноста од коментари

Фудбалерите на Челзи се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, а Еден Азар ги налути навивачите бидејќи се смееше...

На денешен денПред 23 часа

На денешен ден – 6 мај

1237 – Во манастирот Милешева се погребани моштите на Сава Немањиќ (Свети Сава), првиот српски архиепископ, кој почина на 27...

КултураПред 23 часа

Денеска се слави „Ѓурѓовден“, главен обичај за овој ден е плетење венец од билки, ова се останатите народни и традиционални верувања

Православните верници денес го прославаат светецот Георгиј Победоносец, познат како „Ѓурѓовден“, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што...

НАЈЧИТАНИ