Следете не

Здравје и убавина

Три чудни сигнали можат да покажат дека сте прележале корона

Avatar

Објавено пред

на

Медицинското списание „Lanset“ ги објави збирните резултати од студиите за последиците од коронавирусот, а во текстот се наведени и симптомите што ги чувствуваат луѓето кои биле излекувани од коронавирусот со недели, дури и месеци по лекувањето.

„Lanset“ наведува вкупно девет симптоми кај испитаници кои имале умерена до тешка клиничка слика, а многу од нив биле хоспитализирани. Според студијата, три четвртини од нив имале барем еден од следниве симптоми дури шест месеци по акутната фаза на болеста.

Дури 26 проценти од испитаниците имале проблеми со спиењето, несоница или тешкотии при заспивање, што е сериозен проблем затоа што добриот и редовен сон е еден од клучните начини за опоравување на организмот, а овие долгорочни симптоми го попречуваат и забавуваат закрепнувањето. Понатаму, депресијата и вознемиреноста биле пријавени од 23 проценти од испитаниците.

“Ова се вообичаени последици од хронични болести, бидејќи едно лице има впечаток дека телото го изневерило, дека не може да предвиди што ќе се случи понатаму, ниту да го препознае сопствениот организам. Ова предизвикува вознемиреност, слаба концентрација, проблеми со спиењето, кошмари и грижи “Болеста честопати нè изолира од нашиот систем за поддршка, па затоа сами се справуваме со овие чувства. Анксиозноста во тешки форми може исто така да доведе до напади на паника”, вели Теса Милер, автор на “Што не те убива”.

Девет проценти од испитаниците пријавиле болка во зглобовите, што е честа појава во воспалителните процеси во телото.

„Воспалението го напаѓа зглобното ткиво, предизвикувајќи оток, задржување на течности, оштетување на мускулите и други проблеми“, објасни ортопедскиот хирург д-р Кристофер Траверс.

Студијата исто така вклучува и претходно познати симптоми како што се мускулна слабост, брз замор, плитко дишење, губење на чувството за мирис и вкус, како и опаѓање на косата. Сепак, горенаведените три симптоми се издвојуваа во текстот како особено интересни бидејќи досега не ги пријавиле многу луѓе.

Здравје и убавина

Овие три вида на чаеви нутриционистите ги препорачуваат за цревата и добро варење на храната

Avatar

Објавено пред

на

Нутриционистите препорачуваат да пиете еден од овие три вида чај. Не содржат кофеин, здрави се, добри се за варењето на храната и здравјето на цревата, пишува Добро и добро.

Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир е исклучително здрав, а нутриционистите советуваат да пиете шолја од овој чај пред спиење. Некои студии покажаа дека ѓумбирот може да го забрза празнењето на желудникот, што може да спречи варење.

Ова значи дека стомакот нема да ве вознемирува кога ќе одите на спиење. Ingerумбирот може да ублажи некои други проблеми, како што се надуеност и запек.

Чај од нане

Нането се користи со векови за ублажување на гастроинтестиналните проблеми. Го смирува стомакот спречувајќи контракција на стомачните мускули, што спречува грчеви во стомакот.

Се покажа дека ова растение е особено корисно за луѓе кои имаат синдром на нервозно дебело црево. Затоа се препорачува да пиете чаша чај од нане пред спиење, бидејќи тоа ќе го смири дигестивниот тракт, така ќе можете полесно да заспиете.

Чај од камилица

Камилицата има својства кои помагаат да се опуштите, па затоа е добро да пиете чај од камилица пред спиење. Камилицата има придобивки и за цревата, пишува тој. Шолја од овој чај дефинитивно ќе помогне кога станува збор за спиење.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Дали воопшто сте знаеле за витаминот „Ф“ и зошто е тој важен?

Avatar

Објавено пред

на

Витаминот Ф, кој е составен дел од растителни масла, е неопходен за правилен раст и развој на организмот. Овој витамин се состои од есенцијални полинезаситени масни киселини: лав, линолеична и арахидонска киселина.

Витаминот Ф влијае на оксидативните процеси на метаболизмот, согорува заситени масти и помага да се изгубат вишокот килограми.

Исто така, овој витамин спречува таложење на холестерол, а кај дијабетичарите го намалува ризикот од кардиоваскуларни нарушувања и спречува болести на окото.

Докажано е дека витаминот Ф ја ублажува болката во менструалниот циклус, а се користи и во терапија со стерилитет. Витамин Ф се наоѓа во растителни масла, а најмногу се наоѓа во маслата од соја, пченка, кикирики и ленено семе. Исто така, ореви, бадеми, сончоглед и авокадо го содржат овој витамин.

Препорачаната доза на витамин Ф е до 20 грама, што би значело приближно две лажици масло на ден.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Пченка и Ѓумбир ги чистат белите дробови

Avatar

Објавено пред

на

Дали сте роб на цигарите и никако не можете да ги оставите и покрај тоа што неподносливо кашлате? Во тој случај почесто конзумирајте намирници и напитоци кои можат да ги прочистат вашите бели дробови и да ви овозможат полесно да дишете.

Пушачите кои се „дават“ во својата кашлица можат да си помогнат и да ги исчистат своите бели дробови со некои од овие намирници, чај од ѓумбир, борови иглички или коприва, пченка, портокал, кромид и лук.

Можат да ви помогнат чаевите, пред се од свеж ѓумбир, но и од борови иглички или коприва, која исто така можете да ја јадете и како салата. Јадете риба и јагнешко месо, бидејќи содржат моќен антиоксидант селен. Конзумирајте јајца и житарици.

Пченката е полна со бета-криптоксантин, кој докажано ги штити белите дробови од карцином, бидејќи дејствува како моќен антиоксидант. Ако сте во можност набавете ја онаа пченка која е органски одгледувана. Слично дејство имаат и портокалите.

Кромидот и лукот поради својот состав имаат антиканцерогено дејство. Истражувањата покажале дека кај лицата заболени од карцином, кои редовно ги конзумираат кромидот и лукот, е спречена појавата на нови туморски клетки. Нормално, непријатниот здив е неизбежен, но сетете се и на мирисот од цигарите во вашата уста и на вашата облека, и прифатете го мирисот на овие намирници исто како што сте го прифатиле чадот од цигарите.

Извор: Денар

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 11 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 27 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 2 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 5 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 11 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ