Следете не

Забава

Три камчиња од месечината продадени за рекордни 855.000$

Три примероци на камчиња од Месечината кои беа донесени на Земјата после Советската лунарска мисија во 1970. година денес се продадени во Њујорк за 855.000 долари.

Овие камчиња по враќањето на сондата „Luna 16″, прво беа понудени на сопругата на таткото на советската вселенска програма Сергеј Королев, кој почина во 1966 година.

Остварената сума е речиси двојно повисока од онаа за која примероците биле продадени претходниот пат, исто така во организација на аукциската куќа Sotheby’s .

Продадените примероци, колку што е познато, се единствените што биле донесени од Месечината, за време на американските или советските мисии, без да бидат во сопственост на ниту една држава.

Како знак дека лунарните мисии сеуште и се многу интересни на јавноста, платнената вреќичка во која Нил Армстронг ги донесе првите примероци од Месечината во јули 2017. година, беше продадена за 1,8 милиони долари.

Од САД немале  мисија на Месечината од  „Аполо 17“ во 1972. година, додека последниот руски лет на Земјениот сателит беше во 1976. година, сондата „Луна 24“.

НАСА сака до 2023 година повторно да испрати мисија на Месечината со човечки екипаж  додека Кина има амбиција да изгради база на Месечината.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 18 минути

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 52 минути

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 2 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 2 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 4 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 6 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 1 ден

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд