Следете не

Мобилни уреди

Google откри еден трик! Направете го ова и продолжете го животниот век на батеријата на вашиот Android

Потврдено е дека функционира!

Dark mode ја чува батеријата, потврдија од Google.

Во презентацијата што се одржа на Android Dev Summit, од Google потврдија дека dark mode, односно темниот начин на работа на оперативните системи и апликации, има позитивни ефекти врз времетраењето на Android-батеријата.

Темниот режим е опција која ја менува бојата на темата на оперативниот систем или апликацијата во црна боја. Долго се зборува за ефектот на dark mode врз векот на батериите, но ова е првпат навистина да биде потврдено, пишува Business Insider.

Во текот на презентацијата, од Google покажаа податок за ефектот на темниот режим врз батеријата кога се користи во апликацијата YouTube. Се покажа дека на потполна светлост во dark mode штеди 43 % од батериjaта во споредба со нормална состојба или „normal mode“ кој користи многу бела боја.

Google призна и дека погрешиле затоа што ги охрабрувале девелоперите да користат бела боја во своите апликации, како и во апликацијата на Google.

Многу апликации им нудат на корисниците можност за „dark mode“, но не и за сите, а повеќето како главна боја ја користат белата.

Ако сакате батеријата да ви трае подолго – знаете што да направите.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 4 часа

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 4 часа

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

Без категоријаПред 12 часа

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја...

Без категоријаПред 13 часа

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат...

Без категоријаПред 13 часа

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи….

ЖивотПред 13 часа

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат...

Временска прогнозаПред 13 часа

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 1 ден

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 1 ден

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

НАЈЧИТАНИ