Следете не

Забава

Трикови кои ќе ви помогнат полесно да располагате со финансиите…

Располагањето со месечниот буџет не е едноставна задача.

Можеби од месец во месец истрајно ги запишувате сите трошоци и парични обврски, а пред крајот на месецот сепак се наоѓате во финансиска криза. Постои решение и за овој проблем.

1. Остранете само еден од непотребните трошоци

Обидете се да се сетите на една работа, како претплата на магазин, на која секој месец трошите одредена сума, а не ви е итна потреба. Ако се откажете од една, ќе ви биде полесно во иднина да се одрекувате од работите за кои мислите дека без нив не можете.

2. Поделете ги трошоците со партнерот, пријателката или цимерот

Ако вашата има претплата на некои концерт или филмски сервис, нема потреба и вие да имате одвоена сметка на истиот сервис. Едноставно замолете ја да ве додаде на својата сметка за следниот месец да го поделите трошокот.

3. Плаќајте во кеш

Обидете се почесто да плаќате во кеш. Кога физички ќе ги видите парите кои ви остануваат, полесно ќе носите одлука за купување пред да платите со картица со која лесно може да се занесете и да потрошително значително повеќе отколку што сте планирале.

4. Добро размислете пред да фрлите или поклоните некои работи

Денес постојат навистина многу страни кои нудат услуга за продажба на стари или нови работи.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 13 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 16 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 19 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 1 ден

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close