Следете не

Култура

Прва промоција на песна за „Трио Кладенец“ под име „Да си вечна земјо моја“ (ВИДЕО+ФОТО)

„ДА СИ ВЕЧНА ЗЕМЈО МОЈА” е прв видеозапис на Трио Кладенец. Убавина од дар недогледна за очи и душа. Промоцијата беше одржана вчера, во Духовно – културниот центар ,,Кирил Пејчиновиќ ” во Лешочкиот манастир. Во присуство на голем број љубители на етно музиката, пријатели, колеги, соработници беше промовирана и споделена несекојдневна убавина од дело. Дело кое само по себе говори за млади од тетовско што со голема љубов го негуваат традиционалното изворно пеење.

Изведувачи на видеозаписот ,, ДА СИ ВЕЧНА ЗЕМЈО МОЈА ” се : Трио Кладенец Вокални солисти- Сашо Костадиновски ,Бобан Трпковски,Мирослав Симјановски. Артисти – Иван Божиновски и Група Сербез Музика и аранжман – Јован Василевски Текст- Мирослав Гавровски Традиционални инструменти – Горанчо Ангелов Продуцент: Ѓорѓе Богдановски Директор на фотографија : Ненад Велковски РЕД ЦЕНТРАЛ ПРОДУКЦИЈА Промоцијата на видеозаписот ,,ДА СИ ВЕЧНА ЗЕМЈО МОЈА” беше збогатена со настапот на маестро Зоран Џорлев,истакнат македонски виолинист, и уметник кој ја негува етно музиката и ја продолжува традицијата.

Уникатните дела на уметник Снежана Лазарова – Луна, дела изработени по сцени од видеозаписот, во техника бел ориз и црно семе синапово беа бележит украс на промоцијата.

Присутните уживаа во несекојдневната промоција на уникатниот видеозапис кој несомнено им понуди многу емоции. Авторите на видеозаписот, како што ветија, ќе продолжат да ја негуваат традицијата и да создаваат нови етно музички дела, и радост, и дар за Македонската нација.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 4 часа

Дневен хороскоп | 21.04 Недела

Овен Денеска е особено поволен ден за сите оние кои се занимаваат со приватен бизнис. Заработувачката се зголемува. Чувството на...

ЖивотПред 5 часа

БОЖЈО ЧУДО: Јовче по четири години поминати во кома, се разбуди и ќе слави матура со своите другарчиња

Јован Колоски, струшкото детето херој, кој по четири години поминати во кома успеа да се разбуди и да ја победи...

ЗабаваПред 5 часа

(ВИДЕО) Ова нема граници на човечка издржливост, погледнете

КултураПред 8 часа

Утре е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во...

СпортПред 8 часа

Ериксен се поблиску до кралскиот клуб

Ѕвездата на Тотенхем, Кристиан Ериксен на лето најверојатно ќе се пресели во Реал Мадрид, ексклузивно пренесува весникот „АС“. Данскиот репрезентативец...

Временска прогнозаПред 10 часа

Утрешниот ден ни носи сонце и стабилно време

Утре преку денот ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер кој...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: Викендов ќе работат сите одделенија на Управни Служби

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сите Одделенија за управни работи ќе работат во сабота и недела (20...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен хороскоп (20.04) Сабота

Овен Во полошо расположение сте од вообичаено, и тоа може да предизвика конфликти на работа. Не се грижете околу тоа,...

ЗабаваПред 1 ден

Боксеров покажа храброст, на сред интервју ја „бакна“ новинарката.. (ВИДЕО)

Боксерот Кубрат Пулев се најде на цел на критики откако на социјалните мрежи се појави видеото на кое страсно ја...

ЗабаваПред 1 ден

Мајмунов верувале или не е на строга диета!! (ВИДЕО)

Диета држи! 😀

Популарни

Close