Следете не

Кичево

Викендов од Кичево стартува тркачката сезона со кружна трка

Објавено пред

на

Зимската пауза помина, време е за возбудлива тркачка сезона

 

За разлика од претходните сезони, зимската пауза пред оваа сезона беше исполнета со нетрпение и најави за можно дополнување на Македонскиот шампионат со куп натпреварување. Така се роди Renault Twingo купот во Македонија, прво како идеја, а подоцна со реализација на Аутомотив Груп.

Renault Twingo како автомобил е доста спор на тркачки патеки бидејќи сме ги прателе на лице место на неколку тркачки патеки како Ред Бул Ринг, Словакиаринг, Хунгароринг и други, но бара неверојатна прецизност, бидејќи тешко се поправа грешка со овој автомобил. Renault Twingo располага со 78 коњски сили, но кога се сите исти автомобили, тука возбудата станува поголема.

Поради тој факт, најавуваме доста интересна тркачка сезона во која Renault Twingo купот ќе биде дел од Македонскиот автомобилски шампионат. Мартин Делев и Давид Малинковски ни се единствените познати возачи од тркачките кругови кои ќе се натпреваруваат во ова куп натпреварување, а познавајќи ги нивните возачки способности, очекуваме да бидат на високи позиции.

Помеѓу другите возачи, на првата трка учество ни најави Димитриј Кимовски кој автомобилот Honda Civic Type-R што го набави на крајот од минатата сезона беше подложен на целосен преглед и подготовки за новата сезона, со кој Кимовски ќе настапи во класата до 2000 кубни сантиметри.

Во класата Југо 1150А исто така следи возбудлива сезона, а очекуваме интересна борба и во класата до 1600 кубни сантиметри. За да бидеме сигурни во информациите, ќе мораме да ја почекаме првата официјална листа на возачи.

Првиот тркачки викенд е закажан за овој викенд, 18 и 19 мај.

18-19 Maj – Кичево (кружна трка)
1-2 Јуни – Кичево (кружна трка)
22-23 Јуни – Кичево (кружна трка)
19-21 Јули – Водно (ридска трка)
27-28 Јули – Крушево (ридска трка)
31 Август – 1 Септември – Ушче-Белград (кружна трка)
14-15 Септември – Кочани (ридска трка)
5-6 Октомври – Скопје (кружна трка)
12-13 Октомври – Авала-Белград (ридска трка)
26-27 Октомври – Водно (ридска трка)

Brzkrug.mk

Кичево

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Објавено пред

на

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево, помеѓу две малолетни деца.

Притоа, едното се здобило со  повреди и било пренесено во болница за укажување лекарска помош.

Се преземаат мерки за расчистување на настанот.

Истиот ден на 02.07.2022 година во 19:30 часот, С.К.(51) од Кичево, во полициска станица пријави дека, на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат од куче скитник, известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

Ноќеска на магистралниот пат во Кичево се случила страшна сообраќајна несреќа со жртва

Објавено пред

на

На 03.07.2022 во 01.30 часот во Плициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, патничко возило „бмв“ со скопски регистарски ознаки, управуван од А.Д.(23) од кичевското село Горно Строгомиште, излетало од патот.

Возачот и сопатникот Л.Р.(24) од Кичево биле пренесени во Општата болница во Кичево, а потоа во приватна болница во Скопје, каде на здобиените повреди подлегнал  сопатникот Л.Р., а возачот бил задржан на лекување со тешки телесни повреди.

Врз телото на починатиот ќе биде извршена обдукција. На местото на несреќата увид извршиле јавен обвинител и полициски екипи, известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО+ВИДЕО) Најавеното невреме носи сè пред себе, кон с.Извор се лее кал по регионалниот пат

Објавено пред

на

Најавеното невреме за попладневните часови очигледно носи сè пред себе.

Пред неколку минути нашата екипа патуваше кон Кичево од Охрид, па во отежнати временски услови со ограничена брзина можеше да се забележат остатоци од кал и камења на регионалниот пат во близина на с.Извор – кичевско.

Апел до сите учесници во сообраќајот внимателно да движат преку овој патен правец, поради можни свлечишта и остатоци од карпи и камења, додека надлежните органи го санираат проблемот кој за сега не претставува пречка но може да биде од сериозен обем доколку невремето заземе поголем интензитет.

Видео од силен град охридско-кичевски регион предмалку:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден4 часа

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

Хороскоп6 часа

Дневен Хороскоп (4 јули) – понеделник

ОВЕН Во првиот дел од викедот сте порезервирани, несигурни како да постапите во одредени ситуации. Во попладневните и вечерните часови...

Свет11 часа

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула...

Кичево14 часа

Вчера во Кичево била пријавена физичка пресметка помеѓу малолетници, додека едно лице настрадало од куче скитник

Вчера на 02.07.2022 година во 22:50 часот, во ОВР  Кичево пријавена е физичка пресметка на улицата „Веле Змејкоски“ во Кичево,...

Временска прогноза15 часа

Многу топло цела седмица, додека во попладневните часови ќе има активна дестабилизација

За време на овој викенд, како и во текот на следната седмица продолжува периодот на многу топло и сончево време....

Кичево17 часа

Ноќеска на магистралниот пат во Кичево се случила страшна сообраќајна несреќа со жртва

На 03.07.2022 во 01.30 часот во Плициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, патничко возило „бмв“ со...

Автомобили18 часа

BMW се префрла на Android Automotive од следната година

Повеќето возачи со телефони со Android се потпираат на Android Auto во нивните автомобили, се разбира ако е Android Auto...

Магазин18 часа

WhatsApp ќе ви овозможи да ги скриете статусите „Last seen“ и „Online“.

Еден од популарните веб-страници за инсајдери на WhatsApp, WABetaInfo открива дека една од најпопуларните апликации за пораки наскоро ќе воведе...

На денешен ден1 ден

3 јули – На денешен ден

321 – Римскиот император Константин II, христијанин, ја прогласи неделата за ден на одмор и верски обреди. 1423.- Роден е...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (3 јули)

ОВЕН Ќе бидете склони да се за inубите оваа недела. Важно е да ја оставите гордоста настрана и да и...

НАЈЧИТАНИ