Следете не

Живот

Девојки еве како да добиете тркалезен, цврст задник за само две недели (ВИДЕО)

Сакате да блеснете за празниците кои се пред нас и да фасцинирате со својот изглед, сега е вистинско време нешто да превземете – ви преставуваме неколку трикови како да го обликувате својот задник за две недели.

За да дојдете до совршен задник за само две недели, треба да следите две правила – одредени вежби и одредена исхрана. За какви вежби се работи погледнете во видеото подоле.

За успехот од вежбање да биде подобар и побрз, важно е да се прилагоди и исхраната. Не јадете премногу протеини, односно бирајте кои ќе ги ајдете кои не. На пример избегнувајте ги оние од масно црвено месо, млечни производи и жочќки од јајце. Потребно е да јадете протеини од туна и останатите риби, белки, пилешко, свежо сирење, соја, морска храна, мешунки…

Намалете го внесот на јаглени хидрати кои се наоѓаат во храна богата со бело брашно и шеќер, а јадете ги оние кои ги има во производите од полно жито, јадете темен ориз, овесни снегулки, сладок компир…

И мастите може да се поделат во добри и лоши. Избегнувајте пржена храна, грицки, чипс, маргарин, црвено месо, пилешка кожа, полномасни млечни производи, сладолед, путер, кокосово масло… Во вашата исхрана вклучете рибино масло, маслиново масло, бадеми, ораси, путер од кикирики.

Зголемете го внесот на свежи овошја. Секојдневно јадете најмалку по едно парче овошје, а препорака е од три до пет. Влакната од овошјето ќе ве држат заситени, а истовремено нема да внесувате голем број на калории.

И не заборавајте на зеленчукот бидејќи е преполн со влакна, витамини и минерали. Освен тоа има и мал број на калории. Посебно внимание насочете кон брокулата, спанаќот, кењ и друг зелен зеленчук.

Погледнете за какви вежби станува збор:

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 12 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 16 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 18 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 1 ден

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close