Следете не

Свет

Доналд Трамп почна да се „осветува“, Твитер акциите паднаа за повеќе од 11 проценти – скоро пет милијарди долари

Avatar

Објавено пред

на

Падот на вредноста на акциите на Твитер „избриша“ скоро пет милијарди долари во вредноста на таа компанија, пренесува Бизнис Инсајдер, а како што може да пренесеме, светските медиуми пишуват дека Твитер профилот на Доналд Трамп кој беше суспендиран донесе неочекувана „одмазда“ – акциите на таа социјална мрежа паднаа за повеќе од 11 проценти.

Сметката на Доналд Трамп @realDonaldTrump имаше повеќе од 88 милиони следбеници и американскиот претседател го користеше тоа со години, откако беше избран. Тој често ги искажуваше своите ставови и ги коментираше најважните настани.

Твитер најпрво привремено ја суспендираше сметката на Трамп, но наскоро целосно ја откажа поради, како што беше објавено од таа социјална мрежа, „ризикот дека ќе поттикне насилство“.

Другите социјални мрежи, како што се Фејсбук и Инстаграм, исто така ги суспендираа сметките на Трамп од истата причина.

Свет

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Avatar

Објавено пред

на

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките.

Инекцијата развиена од научници го забавува стареењето на клетките. Иако спроведоа експерименти врз глувци во лабораторија, тие веруваат дека нивните откритија може еден ден да придонесат за слични третмани за луѓе.

Специфичната терапија што ја користеле врз глувците била прва во светот, а резултатите покажале дека животот на глувците бил продолжен во просек за 25 проценти.

И покрај фактот дека група на гени поврзани со стареењето досега им се познати на научниците, идентитетот и улогата на дополнителни гени вклучени во регулирањето на стареењето кај луѓето сè уште не се целосно објаснети.

Истражувачите идентификувале 100 гени кои влијаат на стареењето од околу 10 000, а КАТ7 беше најсилниот што придонесе за стареење на клетките.

Истражувачите го деактивирале КАТ7 во црниот дроб на глувци со интравенска инјекција, а резултатите сугерираат дека ваквата генска терапија, заснована на деактивирање на еден ген, би можела да биде доволна за да се продолжи животниот век на глувците.

Наспроти ова, анализата открива дека стимулацијата на активноста на КАТ7 го забрзува процесот на стареење на клетките.

„Само што ја тестиравме функцијата на гени во различни типови на клетки, кај човечки матични клетки, во човечки клетки на црн дроб и клетки на црн дроб на глувче и за сите овие клетки не забележавме токсичност на клетките и не забележавме никаква токсичност или несакани ефекти од терапијата“, вика професорот Ку. Ingинг од Кинеската академија на науките.

И покрај тоа, методот е далеку од подготвен за тестирање на луѓе во блиска иднина, смета професорот Ку и додава дека се потребни подетални анализи на животни, а потоа, како што се надева, на примати.

– „На крајот, се надеваме дека во иднина ќе најдеме начин да го одложиме стареењето на луѓето барем за одреден процент“, заклучи професорот Ку.

Прочитај повеќе...

Случувања

Трамп ја напушти Белата куќа

Avatar

Објавено пред

на

Се одржа церемонија на збогување во базата Ендрус (Andrews) пред да замине за последен пат во нејговиот имот во Флорида со претседателски авион „Air force one“.

Новоизбраниот претседател Џо Бајден ќе положи заклетва денес во Вашингтон, на историски ден што ќе се одржи под строг протокол и ќе кулминира напладне кога Бајден официјално ќе стане 46. претседател на Соединетите држави.

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп денес ги ослободи сегашните и поранешните членови на неговата администрација од забраната за лобирање.

На членовите на администрацијата Трамп им беше забрането да лобираат, а тие исто така ветија дека нема да преземат работни места заради кои ќе се бара да се регистрираат како „странски агенти“ по напуштањето на владата.

Врз основа на одлуката на Трамп од март 2017 година, државниот обвинител имаше овластување да испита какво било прекршување на таа забрана и да поднесе граѓанска тужба.

Трамп денес ја укина својата одлука само неколку часа пред истекот на мандатот како претседател на Соединетите држави.

Прочитај повеќе...

Случувања

Две големи авиокомпании се меѓу првите што ќе го тестираат ковид пасошот

Avatar

Објавено пред

на

„Емирати“ и „Етихад“ најавија дека ќе ја тестираат апликацијата за проверка на ПЦР-тестовите на патниците или нивниот статус на вакцинација поради коронавирус.

Двете компании од Обединетите Арапски Емирати во одделни соопштенија наведоа дека во партнерство со Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт, тие ќе бидат „меѓу првите авиокомпании“ што ќе го тестираат патниот премин, пренесува Гардијан.

Мобилната апликација ќе им овозможи на патниците да добијат „дигитален пасош“ со кој ќе можат да проверат пред патувањето дали нивниот тест или вакцинација ги исполнува барањата на дестинацијата.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 45 минути

АТВА Маркети со неделна ацкија и супер цени на попуст

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Временска прогнозаПред 50 минути

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 14 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 17 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 20 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 21 час

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 22 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 22 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

НАЈЧИТАНИ