Случувања Спорт

Следува нов спектакл: УФЦ измисли нов борец кој ќе го сруши Хабиб

Иако неодамна стана светски шампион, Хабиб Нурмагомедов им стана трн во окото на сите во УФЦ.

Челниците навиваа за Мекгрегор затоа што им требаше екстровертен борец кој постојано прави скандали и може да заработува надвор од октагонот. Веројатно поради тоа УФЦ измисли нов борец кој наскоро ќе му се спротивстави на Хабиб.

Станува збор за Бен Аскрен, некогаше првак во Белатор и ОНЕ ФЦ, Американец со серија од 18 победи и без пораз во професионалната кариера. Аскрен во првата борба ќе се бори против Деметриус Џонсон, но негова желба е Хабиб.

Единствен проблем е разликата во килограмите бидејќи Нурмагомедов се бори до 70 килограми, а Аксрен има околу 84.

Sportclub.mk