Следете не

Без категорија

Уникатното српско сирење од МАГАРЕ може да биде најскапото сирење во светот!

Објавено пред

на

„Она што никој во светот не го прави ,и никогаш не можеше да го направи, е сирење од магаре“,

ЗАСАВИЦА – Бело, густо и богато со вкус, српското сирење од магаре не е само вкусно, туку и добро за вашето здравје, вели производителот Слободан Симиќ.

Има само еден улов – со 1.000 евра (1.130 американски долари) или околу 4.176Dh килограм, тоа може да биде најскапото сирење во светот.

Од 2012 година, Симиќ и неговиот тим земјоделци молзат стадо со повеќе од 200 магариња кои живеат на природен резерват во северна Србија наречена Засавица.

Нивното млеко има слични својства на мајчиното млеко, а Симиќ го рекламира како лек за низа болести, вклучувајќи астма и бронхитис.

„Човечко бебе може да го пие ова млеко од првиот ден, без да се разреди“, вели тој, нарекувајќи го „чудо на природата“.

Додека недостатокот на научни студии го отежнува проценувањето на неговите здравствени својства, млекото е богато со протеини и е признато од ООН како добра алтернатива за оние со алергии на кравјо млеко.

Додека недостатокот на научни студии го отежнува проценувањето на неговите здравствени својства, млекото е богато со протеини и е признато од ООН како добра алтернатива за оние со алергии на кравјо млеко.

Но, „она што никој во светот не го прави и никогаш не можеше да го направи е сирење од магарето “, вели Симиќ за неговиот врвен производ.

Млекото од магаре има ниско ниво на казеин – еден вид протеин кој делува како врзувачко средство во правењето сирење.

Но, еден член на персоналот во Засавица открил дека делови од магарешко млеко може да се мешаат со малку козјо млеко за да се направат трошките во сирењето.

Смесата помага и да се надополни фактот дека магарињата произведуваат помалку од еден литар млеко дневно – за разлика од кравите кои можат да обезбедат 40 литри.

Фармата продава помеѓу шест и 15 килограми сирење годишно, главно на странци и туристи кои го посетуваат, вели Симиќ.

Тие произведуваат и сапун и алкохол од млеко од магаре.

За Симиќ, бизнисот е исто така начин да се заштити балканското магаре, животно кое станало помалку распространето бидејќи машините го заземаат своето место во земјоделството.

„Ја одржуваме потребата за ова животно и сега има се повеќе фарми со магариња, побарувачката за магариња е поголема … што е многу добра работа за нас и за регионот“, вели тој.

Уникатниот производ се најде на насловните страници во 2012 година откако се проширија лажни гласини дека српската тениска sвезда Новак Ѓоковиќ купил годишна количина – што тој го негираше.

Извор: Попара

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 14 часа

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 19 часа

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

СветПред 22 часа

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење. На...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп, последен за месец јули – (31.07)

ОВЕН Имате впечаток дека околностите се против вас и најверојатно сте во право. Држете се настрана и не залетувајте се...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19 денешен биланс, вкупно 74 нови случаи, 5 нови од Кичево, по градови сликата на регистрирани е следна

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16, Тетово...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (30 јули)

1419 година – Хусите, следбеници на егзекутираниот чешки религиозен реформатор Јан Хус, испровоцирани фрлајќи камења кон нивната поворка, упаднаа во...

КичевоПред 2 дена

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања...

ХороскопПред 3 дена

Дневен Хороскоп (30 јули) петок

ОВЕН Денес ќе бидете доста напнати. Луѓето околу вас ќе бидат доста критични и непријатни. Односите со некој надреден (шеф...

ТехнологијаПред 3 дена

PS5 стана најбрзо продаваната конзола на сите времиња

Компанијата откри дека продала 10 милиони конзоли PS5 до 18 јули, осум месеци по премиерата на 12 ноември. На тој...

Временска прогнозаПред 3 дена

Попоски вонредно најави пеколни температури до 45°C

Топлотниот бран кој е МНОГУ СИЛЕН и изразен во нашата држава ќе се задржи до самиот крај на оваа седмица,...

НАЈЧИТАНИ