Следете не

Македонија

Утре е Св.Ѓорѓија – Заштитник на верата, нека е за многу години славата и именденот!

Avatar

Објавено пред

на

Православните верници утре го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели села и градови.

Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284 – 305 година), во чие време се вршело прогонство и убивање на христијаните.

Свети Георгиј, син на набожни родители и добар Христов војник завршил воена школа и бил на служба кај овој цар.

Во својата 20-та година го добил чинот трибун, воен старешина и царски пратеник. Знаејќи дека заради верата во Христа набргу ќе настрада, по смртта на својата мајка го раздал имотот на сиромашни, а робовите ги ослободил. Тој не можел да ја поднесе неправдата. Храбро застанал пред царот, кнезовите и сенаторите и изјавил: “Слуга сум на Христос, мојот Бог… До кога ќе ги гоните и мачите тие невини луѓе и ќе ги принудувате на вашето безумно безбожје. Идолите ваши не се богови, не се! Христос е единствениот Бог!”.
Царот наредил Св. Георгиј да биде фрлен во затвор и бил изложен на најтешки мачења.

Во жестоката борба меѓу доброто и злото – победа му подари, издржа надчовечки мачења и стана Победоносец, за да сведочи пред светот дека љубовта, побожноста и верата се посилни од се. На иконата Св. Ѓорѓија е претставен како војвода на коњ како со копје убива ламја која е под копитата на коњот. Приказот на свети Ѓорѓија како ја убива ламјата е заснован на попууларна легенда во христијанската митологија. според легендата Св. Ѓорѓија ја убил ламјата што на народот му правела голема штета.

494. тој е прогласен за светец, од страна на Гелазиј I (492—496).

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

Нови 26 заразени во Македонија со Коронавирус

Avatar

Објавено пред

на

Пациент на возраст од 79 години од Дебар, почина на Инфективната клиника утрово. Пред една недела добил резултати дека е позитивен на коронавирусот, а два дена потоа на 25-ти март по влошување на состојбата е хоспитализиран. Бројот на смртни случаи кои претходно заболеле од Ковид-19 се искачи на 7 лица. Паралелно, расте и бројот на новозаразени, денеска се регистриарни нови 26 случаи, соопшти министерството за здравство.

Меѓу заболените има и петмина полицајци Двајца од нив се вработени во станицата во Петровец.

„МВР Во текот на вчерашниот ден кај дел од униформираните полициски службеници вработени во Мобилната единица за безбедност на патниот сообраќај направени се тестирања,по што кај двајца од полициските службеници е утврдено дека се позитивни на тестот за вирусот Ковид 19. Преземени се и соодветни мерки за полициските службеници кои биле во контакт со нив, односни, тие се во самоизолација. Извршена е и дезинфекција на работните простории.“

Полициските синдикати уште пред десетина дена алармираа да се набави заштитна опрема и средства за сите службеници кои се постојано на терен и во контакт со голем број на луѓе со што се изложуваат на директна опасност од ширење на вирусот.

Вкупниот број на заболени до денеска е 285 луѓе. Дванаесетмина се излекувани, а инфективната клиника во Скопје ја напуштиле деветмина пациенти, кои по два контролни теста биле негативни на коронавирусот. Осуммина од нив се од Дебар, а еден од Скопје.

Извор: 24вести

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ново намалување на цената на горивата од вечерва

Avatar

Објавено пред

на

Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за 1,00 денар за литар и ќе изнесува 48,50 ден/лит. Кај малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-98 се бележи намалување за 1,50 денари за литар и ќе изнесува 50,50 ден/лит.

Малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на  Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 0,50 денари/литар во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 23 март и ќе изнесува  46 ден/лит за Еуродизел (Д-Е V), додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе изнесува 35 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,153 ден/кг и ќе изнесува 18,891 ден/кг.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денес нови цени на горивата, на светска берза нафтата со драстичен пад

Avatar

Објавено пред

на

Денес на пладне ќе ги дознаеме новите цени на горивата во Македонија според РКЕ.

На светските берзи, британската нафта од типот Брент во сабота се продава по цена 27.95 долари за барел, додека американската WTI Crude само 21.51 долар, што значи може да очекуваме изненадувачки цени повторно, но останува да видиме.

Моменталните цени кај нас се: Еуро95 – 49,5 ден, Супер98/100 – 52 ден, Дизел – 45,50 ден, додека Екстра Лесното гориво се продава за 34,5 ден за литар.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Важни информации од Аптеки „Бруно“ – Кичево

Почитувани, во целост ви го пренесуваме известувањето од менаџментот на Аптеки „Бруно“ – Кичево кое гласи: Започнуваме со новиот месец...

МагазинПред 8 часа

Фчерашни Новости: Што да правите со сето тоа брашно дома!?

Фчерашни новости им излезе во пресрет на домаќините и домаќинките кои се снабдија со поголемо количество на брашно по повод...

СветПред 8 часа

Турскиот голман Рушту Речбер е во критична состојба поради Коронавирус, сопругата не почитувала изолација две недели

Легендарниот турски голман Рушту Речбер се бори за живот, а турските медиуми прстот во вперија кон неговата сопруга Исил која...

ВидеоПред 21 час

(ВИДЕО) Чекаа бус се додека почна човекот со маска да кашла и погледнете до крај..

Дефинитивно видео кое стана вирално низ интернет етерот во склоп на состојбата со Коронавирусот. Погледнете за што станува збор: ©...

ХороскопПред 23 часа

Последен Хороскоп за месец Март (31.03)

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

Живот и стилПред 1 ден

Верувале или не, овие хороскопски знаци мислат на сек* 24 часа

Нивните сексуални потреби и задоволства им се на прво место, без да мислат на обврските кои ги имаат. Овие 3...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 26 заразени во Македонија со Коронавирус

Пациент на возраст од 79 години од Дебар, почина на Инфективната клиника утрово. Пред една недела добил резултати дека е...

МакедонијаПред 1 ден

Ново намалување на цената на горивата од вечерва

Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се намалува за 1,00 денар за литар и ќе изнесува...

МакедонијаПред 2 дена

Денес нови цени на горивата, на светска берза нафтата со драстичен пад

Денес на пладне ќе ги дознаеме новите цени на горивата во Македонија според РКЕ. На светските берзи, британската нафта од...

Временска прогнозаПред 2 дена

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност, попладне се очекуваат локални дождови

Времето денес во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи...

НАЈЧИТАНИ