Следете не

Временска прогноза

Утре и задутре пеколни горештини, висок УВ – Избегнувајте директно исложување на сонце, пиете течности!

Avatar

Објавено пред

на

Македонија и понатаму останува под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса, која продира од југ, односно од северните предели на Африка.

Најтоплите денови ќе бидат утрешниот ден, како и петок кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 32 до 40 степени. Во југоисточните предели, истите има услови да се искачат дури и над 40 степени, односно до околу 41, 42 степени.

Во Скопје и околината максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 39 степени.

Времето и утре ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во петок доцна попладне и навечер, особено во северните предели ќе има услови за локална нестабилност.

Локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град ќе има и во сабота, додека од недела атмосферата ќе биде постабилна, иако не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи во попладневните часови.

Во сабота максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 30 до 39 степени. Во недела ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец кој ќе услови пад на температурите на воздухот за 3 до 5 степени во однос на сабота. Максималните дневни температури во недела ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34 степени. Што се однесува пак до УВ ИНДЕКСОТ, истиот и понатаму ќе има ЕКСТРЕМНА вредност и ќе има коефициент 9.

НАПОМЕНА: Поради екстремно високите ТЕМПЕРАТУРИ НА ВОЗДУХОТ, да се избегнува директно изложување на сонце и да се пијат повеќе течности.

За повеќе информации можете да го посетите новиот веб простор на Славчо Попоски – www.meteoalarm.mk

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Временска прогноза

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Avatar

Објавено пред

на

Во втората половина од претстојната ноќта од запад во нашата држава ќе навлезат нови врнежи од дожд кој поинтензивни ќе бидат на запад, во другите предели од државава врнежите ќе имаат локален карактер и ќе бидат послаби. Локално, особено на запад ќе има услови и за нестабилност проследена со грмежи.

Локално во западните предели ќе паднат нови над 10 л/м2 воден талог.

Променливото време ќе се задржи и утре, додека стабилизирање на времето ќе имаме од среда.

Утре ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец, додека кон крајот на денот и во вечерните часови Долж Повардарието ветерот ќе биде од северен правец.

Максималните дневни температури утре ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени, потоа во следните денови истите ќе бележат тенденција на постепен пораст додека релативно студено ќе биде наутро кога минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од 3 до 11 степени.

Извор: Славчо Попоски / Метеоаларм.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Метеоаларм: Врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер, не се исклучува можноста да падне првиот снег за оваа сезона на високите места

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на ноќта, најпрвин во нашите западни предели ќе има врнежи од дожд кој локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи, како и со засилен јужен и југозападен ветер. Локално ветерот ќе биде СИЛЕН (над 70 км/час).

Во текот на денешниот ден врнежите ќе се прошират насекаде и локално ќе наврне позначително количесто на воден талог (над 30 л/м2). Не се исклучува можноста на највисоките планински врвови во западните предели да провее и првиот снег за оваа сезона.

Максималните дневни температури до утре ЗНАЧИТЕЛНО ќе се намалат, и тоа под влијание на значително постудениот воздух кој се спушта се од Атлантикот кон нашите краишта. Истите ќе се искачуваат во интервалот само од 16 до 25 степени во најтоплите предели од државава.

Потоа се до вторник нашата територија ќе биде под влијание на циклонска активност и на серија на влажни воздушни бранови, кои повремено ќе условуваат врнежи од дожд и истите локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ.

До вторник локално се очекува да наврнат и над 50 л/м2 воден талог кој може да услову зголемувањана нивоата на реките и на есерата низ државава. Можно е и излевање на малите реки во државава, особено во западните предели.

Максималните дневни температури и во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

Извор: Славчо Попоски / Метеоаларм.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Денес сончево утро, попладне дожд. Од сабота до понеделник следи период на влажен бран..

Avatar

Објавено пред

на

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец.

Кон крајот на денот во западните делови ќе има зголемена облачност со врнежи од дожд.

Утринската температура ќе се движи од осум до 15 степени, а дневната температура од 20 до 31 степени.

Утринската температура ќе достигне до 13 степени, а дневната температура до 28 степени.

Од сабота до понеделник ќе бидеме под влијание на изразена циклонска активност со чести продори на влажни бранови.

Времето ќе биде претежно облачно со пообилни врнежи од дожд особено во сабота (над 30 л/м2), кои на места ќе бидат поројни, со грмежи и силен ветер (над 80км/ч.).Температурата значително ќе се намали

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 13 часа

Дневен Хороскоп (30.09) среда

ОВЕН Денес ќе биде средно успешен ден за вас. Тензијата ќе попушти напладне. Во домот ќе владее хармонија и среќа...

СпортПред 14 часа

(ВИДЕО) Еве кој ќе го наследи големиот Икер Касиљас – синот Лукас, кој со прекрасна одбрана на голот го најави големиот талент

Судејќи според видеото што легендата на Реал и шпанската репрезентација го објави денеска на Инстаграм, синот Лукас со неговата одбрана...

МакедонијаПред 22 часа

Денес 112 новозаразени од Ковид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 46...

МагазинПред 23 часа

Маргаринот и не е толку нездрав продукт

Маргаринот долго време е на тапет дека е нездрав продукт. Но, во последните месеци нутриционистите се обидуваат да го спасат...

КичевоПред 23 часа

Двајца повредени во сообраќајка на патот Кичево-Гостивар вчера

На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко...

ЗабаваПред 23 часа

Кога е вистинско време за кафе?

Заклучок е дека кафето треба да го одбегнувате кога нивото на кортизол во крвта е најголемо во текот на денот,...

Живот и стилПред 23 часа

Што прават успешните луѓе после работа?

Сите имаме некакви навики по завршување на работните обврски, но што точно прават оние најуспешните? Хафингтон пост, се обиде да...

Здравје и убавинаПред 23 часа

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето. Газираните пијалаци го уништуваат мозокот,...

МагазинПред 23 часа

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам....

МакедонијаПред 1 ден

Утринава 17 припадници на АРМ имале тешка сообраќајна несреќа

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА потврдува дека во болницата се хоспитализирани 17 лица со телесни повреди и...

НАЈЧИТАНИ