Следете не

Здравје и убавина

Утринската цигара е поопасна од сите други, еве зошто

Avatar

Објавено пред

на

За пушачите и кафеџиите воглавно нема ништо послатко од цигара со утринско кафе и тоа обично на тенане.

И кафето и цигарата делуваат како стимуланси кои на човекот брзо му го поправаат расположението, го рассонуваат и го прават подготвен за дневна акција. Уште повеќе, од памтивек се знае за кафето дека е здраво. Но, научните истражувања покажуваат дека тоа никако не е омилена утринска комбинација.

Цигарата по разбудување е поопасна од сите останати

Познато е дека цигарите се полни со канцерогени материи, но неколку нови студии покажаа дека утринската цигара е значително по нездрава од сите останати во текот на денот.

Откриено е дека пушачите кои палат цигара веднаш по разбудување имаат повисоки вредности на канцерогерниот NNAL во крвта од пушачите кои првата цигара ќе ја одложат за половина час и повеќе, без оглед на тоа колку цигари ќе испушат во текот на денот“, изјавува Steven Branstetter од Pennsylvania State University.

Истражувањето исто така покажало дека 32% од пушачите ја палат првата цигара во првите 5 минути по разбудувањето, 31% од нив од 6-30 минута, 18% од 31-60 минута, а 19% по еден час.

Кафе на празен желудник

Пиењето кафе на празен желудник рано наутро го стимулира излачувањето на хлороводородна киселина во дигестивниот тракт. Тоа може да биде особено проблематично за лицата склони на чир на желудникот и гастритис. Кафето за време на пост не е најдобро дури ни за здравите. Имено, органиозмот го користи за разградување на храната, па може да се случи, ако често го создава, да исчезне кога најмногу му е потребен – за варење на поголемите оброци, особено протеински. Несварените протеини се поврзуваат со бројни здравствени проблеми од надуеност, преку иритации на цревата до рак.

Чирот на желудник и дванаесетпалачното црево е воглавно предизвикан од бактеријата Helicobacter pylori. Меѓутоа, киселините кои ги содржи кафето можат да го ослабат заштитниот слој на дигестивниот систем и да го олеснат населувањето на овој патоген.

Кафето исто така може да предизвика иритација на краткото црево и да доведе до грчеви и синдром на иритабилни црева, болест која во последните години се почесто се дијагностицира. Сето ова ќе биде засилено од кафето, кое е испиено рано наутро.

Едно истражување спроведено во 2013 година на Uniformed Services University of the Health Sciences во Maryland, покажало дека најдобро време за прво кафе е еден час по будењето. Имено, нивото на кортизол рано наутро е доста високо. Кортизолот го контролира биолошкиот часовник на телото и ја поттикнува будноста. Затоа е најдобро да се пие кафе кога неговите нивоа ќе паднат – околу еден час по будењето. Во спротивно, истакнуваат авторите, делувањето на кафето ќе слабее, ќе се создаде резистенција и по одредено време за ист ефект ќе ни биде потребна поголема количина на кафе.

Кафе и цигара – лоша комбинација

За крај, да ви го расипеме сето задоволство, ќе ви наведеме резултат од една студија спроведена во 2004 година:

Грчкиот тим на научници од Медицинското училиште во Атина откриле дека цигарите, кога се консумираат истовремено со кафе, предизвикуваат поголема крутост на артериите, отколку кога се консумираат одвоено, во различно време. Крутоста на артериите ја отежнува циркулацијата на крвта и делува лошо на здравјето на срцето.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Овој витамин најмногу му одговара на телото во заштита од вируси

Avatar

Објавено пред

на

Спроведеното истражување дојде до нови заклучоци

Заштитата на имунолошкиот систем е од витално значење во овој период. Силен имунолошки систем го штити организмот од вируси и бактерии и е клучот за спречување на сите болести.

Изборот на здрав начин на живот е наважен, како и земањето суплементи по потреба. Кога станува збор за суплменти, витамин Д е неопходен за да се одржи телото здраво, но исто така да може да се справи со респираторна инфекција во случај на инфекција на коронарна вирус.

Витаминот Д ги подобрува ефектите на моноцитите и макрофагите во борбата против патогените микроорганизми, кои се важен дел од имунолошката одбрана и исто така помага во намалувањето на воспалението.

Особено за време на постудените денови, кога нема многу сончева светлина, многу луѓе се соочуваат со недостаток на овој витамин.

Истражувањето покажало дека може да помогне и во заштитата на дишните патишта, пишува британскиот весник „Експрес“.

Недостатокот на витамин Д може да влијае на имунолошкиот систем затоа што витаминот Д го зајакнува вродениот имунитет со регулирање на секрецијата на антимикробни пептиди кои ја подобруваат одбраната на организмот.„Неодамнешната мета-анализа покажа дека витаминот Д има смирувачки ефект врз инфекции на респираторниот тракт“, велат од Светската здравствена организација.

Се проценува дека витаминот Д доколку се користи како додаток во исхраната би се намалиле заболените случаи. Во студијата се наведува: „Витаминот Д се чини дека е способен да ги инхибира белодробните воспалителни реакции додека ги зајакнува вродените одбранбени механизми против респираторните патогени“.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Avatar

Објавено пред

на

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог ви даваме рецепт за подобро здравје.

АНТИОКСАДНТ, ПРВ ВО РЕДОТ НА БОРБАТА ПРОТИВ ХОЛЕСТЕРОЛ И ВИСОК КРВЕН ПРИТИСОК

Потребно:

1 супена лажица шипинки, цел плод, исушен или свеж

1 супена лажица трнинки (плод од трнот) исушен или свеж

Заедно двете растенија се потопуваат во 1 литар ладна вода. Се варат 5 минути или додека водата не зоврие. Се лади напитокот и се конзумира по 250 грама дневно. Во комбинација со претходниот рецепт, вие заборавате на грип, настинка, вирус, па дури и на потешки заболувања.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Avatar

Објавено пред

на

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана.

Пешачењето може да да биде подеднакво ефективно доколку поминете доволно време во движење.

На пример, доколку пешачите со брзина од четири километри на час ќе потрошите 400 калории. Направите за мерење на чекорите може да ви бидат од голема корист при ова.

Со поминување на еден километар, што изнесува некаде околу 2.000 чекори, ќе согорите 100 калории. Еден килограм е еднаков на 3.500 калории.

За да изгубите еден килограм неделно, потребно е да согорувате по 500 калории дневно.

За почеток, пешачете по 15-20 минути дневно, трипати во неделата.

Со текот на времето можете да го зголемувате времето на пешачење, како што ќе почувствувате дека телото ви се навикнува на оваа активност.

Важно е на себе да имате удобни обувки кои во никој случај нема да ви нанесуваат болка и да го прават движењето непријатно.

Со текот на времето, ќе видите дека движењето ќе ви стане навика во која воопшто нема да вложувате труд, па килограмите самите ќе се намалуваат, а вие ќе се чувствувате повитални и полни со енергија.

Друг позитивен ефект од пешачењето, особено користен за бремените жени, е што времето поминато во движење, особено навечер, го подобрува квалитетот на сонот, па наутро ќе се чувствувате наспани дури и доколку сте спиеле помалку часови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КултураПред 1 час

Денес се празнува „Светиот цар Константин и Светата царица Елена“

Според Православниот календар за 2020-то Лето Господово, денес се празнува Христијанскиот празник: „Светиот цар Константин и Светата царица Елена Во...

КичевоПред 5 часа

Доцна ноќва дефект на главна цефка за водовод на ул. „Ужичка“ – Кичево

Вечерва околу 23:40 часот на кичевската ул. „Ужичка Република“ се случило подземен дефект на салонитна цефка која е главна во...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (03.06) среда

Овен Во некои денови од месецот ќе се чувствувате како сите да се против вас, но веќе на 10-ти јуни,...

КичевоПред 13 часа

Нема решение за кучињата скитници, пријавени два нови случаи во центарот на Кичево

На 01.06.2020 година, Ф.М.(46) од кичевското село Стрелци, во полициската станица пријави дека на 31.05.2020 година, околу 16,30 часот, на...

КултураПред 14 часа

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот...

МакедонијаПред 16 часа

Поскапи течниот нафтен гас „плин“, ова е новата цена од денес

По ноќешното мало намалување на цените од течните горива, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена...

МакедонијаПред 17 часа

И денес над 60 нови случаи регистрирани заразени од Ковид-19 во нашата држава, најавен прес во 15:00 часот

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат....

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 2 дена

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 2 дена

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

НАЈЧИТАНИ