Следете не

Спорт

Финецот Валтери Ботас со најдобро време за големата награда на Ајфел, ќе стартува од првата позиција!

Avatar

Објавено пред

на

Популарниот формула 1 возач Валтери Ботас оствари најдобро време во квалификациите за трката на големата награда на Ајфел. Финскиот натпреварувач од 14 пол-позиција дојде до најбрзиот круг 1:25:268.

Најбрзото време беше дело во последниот круг, додека Хамилтон се залепи до него за само 256 илјадити дел од секундата.

Трет најдобар резултат забележа Макс Ферстапен од Ред Бул, кој доминираше пред Мерцедесите се до последниот круг. До него трката од вториот стартен ред ќе ја започне Шарл Леклер од Ферари.

Место меѓу најдобрите десет на стартот изборија Алекс Албон (ред Бул), Даниел Рикардо (Рено), Естебан Окон (Рено), Ландо Норис (Мекларен), Серхио Перез (Рејсинг Поинт) и Карлос Саинц (Мекларен).

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Спорт

ФФМ: Извлечени се двојките за 1/4 финале за Купот на Македонија

Avatar

Објавено пред

на

Извлечени двојки за 1/4 финале од Купот на Македонија:

Академија ПАНДЕВ – ШКУПИ
СТРУГА Трим Љум – РЕНОВА
БЕЛАСИЦА – МАКЕДОНИЈА Ѓ.П.
СИЛЕКС – ШКЕНДИЈА

Натпреварите се играат на 25. ноември 2020.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Спорт

Хабиб Нурмагомедов: Победата беше сон на татко ми!

Avatar

Објавено пред

на

Тоа беше сонот на тато, што повеќе да ви кажам. Џастин и Конор ќе се борат во јануари, но не ми е гајле. Кога потпишав со УФЦ во 2012 година, многу луѓе се сомневаа во мене затоа што дојдов од мал град во Дагестан. Уште не можам да верувам, сега сè дојде на мои плеќи. Останав само со еден родител и ќе мора да се грижам за моето семејство, рече Хабиб.

Хабиб Нурмагомедов го побди Џастин Гејџи и по трет пат ја одбрани титулата во лесна категорија УФЦ, но веднаш објави крај на кариерата, дагестанецот ја објасни својата одлука со тоа што тој не сакаше и не можеше да влезе во октагонот без неговиот покоен татко, кој почина на почетокот на јули.

Што се однесува до нивната заработка за мечот, триумфот над Гатје значел и премија од 3,1 милиони долари, плус дополнителни 100.000 евра како награда што нивната борба беше прогласена за „борба на вечерта“, додека Гатје, си замина дома со заработка од 630.000 евра, речиси пет пати помалку од шампионот Нурмагомедов.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонската репрезентација до 17 години одигра 0:0 против соодветната репрезентација на Србија и на вториот контролен натпревар

Avatar

Објавено пред

на

Македонската репрезентација до 17 години одигра 0:0 против соодветната репрезентација на Србија и на вториот контролен натпревар одигран на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје.

Добри прилики за погодок, нашата селекција пропушти преку Гуџуфи и Јаневски во првиот дел, а во второто полувреме не погоди од добра шанса Ерион Шуку.

Без голови заврши и првиот меѓусебен дуел на двете селекции.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 20 минути

Денешен Хороскоп [29.10] четврток

ОВЕН Како за личност која е доста брзо се лути, денес ќе се чувствувате прилично опуштени цело време а тоа...

МакедонијаПред 1 час

Изгласани дополнувањата на Законот за заштита од заразни болести, овие работи треба да се почитуваат со цел заштита на сопственото здравје и здравјето на другите!

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Здравје и убавинаПред 2 часа

Нешто што не сме знаеле за шеќерот и неговото вистинско лице

Освен слатките, шеќерот има и мрачна страна која малкумина ја познаваат. Според експертите, шеќерот го загадува нашиот организам, а луѓето...

Временска прогнозаПред 2 часа

Најава за северен ветер кој од петок значително ќе дува и ќе ја намали загаденоста во најголемиот дел од државата, детали..

Влеговме во период во кој загаденоста низ котлините забрзано расте, па така овие денови особено во Скопскиот регион, но и...

МакедонијаПред 4 часа

НОВ РЕКОРД НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19, ДЕНЕС 870, Кичево 20?

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 422...

МакедонијаПред 9 часа

Во петок поради изведување на градежни работи према Охрид ќе има изменет режим на сообраќај, ова се деталите..

Г.П. Викторија Инвест известува дека на 30.10.2020 (петок), ќе се започне со изведување на градешни работи на пат на патниот...

Временска прогнозаПред 15 часа

Најнови детали за временската прогноза, викендов можни промени и дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде умерено облачно со сончеви периоди, локално ќе има и позначителна облачност а ќе дува...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (28.10) среда

ОВЕН Вие сте упорни во сѐ што ќе наумите, па ако деловниот успех е ваш приоритет нема сомнежи дека ќе...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Извлечени се двојките за 1/4 финале за Купот на Македонија

Извлечени двојки за 1/4 финале од Купот на Македонија: Академија ПАНДЕВ – ШКУПИ СТРУГА Трим Љум – РЕНОВА БЕЛАСИЦА –...

МакедонијаПред 1 ден

Страшни бројки денес, нови 628 регистрирани – Апел да се почитуваат Ковид мерките!

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 353...

НАЈЧИТАНИ