Следете не

Спорт

Вардар доби ново засилување во одбраната

Avatar

Објавено пред

на

Во таборот на Вардар станува максимално жешко бидејќи постојано се појавуваат нови ракометари кои се интересни и кои доаѓаат да го засилат актуелниот освојувач на Лигата на шампионите. Откако младиот Дмитри Кисељев го напушти клубот беше потребен нов играч кој ќе дојде во Вардар како засилување на десен бек, а изборот падна на 25-годишниот Бразилец Хозе Толедо. Тој ќе ја зацврсти одбраната и ќе конкурира за главниот дефанзивец на клубот.

Пред неполни три месеци Висла Плоцк официјално објави дека потпишала договор со Толедо на уште една сезона, но според информациите на 24Ракомет, Бразилецот е веќе сигурно во Скопје наредната сезона. Играчот кој во последните четири години беше дел од Висла Плоцк си заминува од Полска и тој ќе биде ракометарот што во следната сезона ќе ја дели минутажата со Даинис Криштопанс. Се работи за играч кој веќе има солидно искуство зад себе во Европа и кој нема да има проблеми за адаптација. Минатата сезона во Лигата на шампионите за својот тим постигна 41 погодок.

Пред Висла играше една сезона и во Шпанија во тимот на Грањолерс, нема да има проблеми и со шпанскиот систем на игра кој го негува Вардар во последните години што значи дека ќе биде засилување кое ќе може да помогне и во нападот и во одбраната. Особено ќе донесе плус во дефанзивата бидејќи се работи за играч висок 193 сантиметри, кој е специјалист за играта во одбрана, што ќе биде секако можност за уште поцврста игра пред голот.

Толедо е ракометар кој е во сениорската репрезентација на Бразил од 2015 година. Во 2016 година играше на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, а има злато од 2016 и сребро од 2018 година од Пан Американските игри.

Извор: 24rakomet.mk

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 6 часа

Хороскоп за денес (16 Јули) Вторник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

ЗабаваПред 9 часа

(ВИДЕО) МАЈСТОР: Возеше натоварен камион со трупци по речиси невозможна патека

Да бидете шофер треба постојано да сте внимателни и прибрани, но да бидете шофер на овој камион е нешто сосема...

ЖивотПред 14 часа

Ова се последните зборови на татко, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше (ВИДЕО)

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно срцепарателни. На видеото при...

МакедонијаПред 14 часа

Нема пониски цени, вечерва горивата поскапуваат и ова е новата цена!

Од ноќеска поскапуваат горивата на бензинските пумпи во Македонија. Ако мислите да патувате – наполнете си го резервоарот. Регулаторната Комисија...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Збирка на онака „селски нокаути“ од ракав, со фатални последици!

Сите сме биле сведоци на некакви си тепачки на улица, па затоа некој решил да собере се што е фатено...

ЗабаваПред 1 ден

Денешен Хороскоп (15 Јули) Понеделник

ОВЕН Можеби ќе погрешите ако инсистирате на големи и драстични промени денес. Комуникацијата со саканата личност ќе се движи во...

МакедонијаПред 2 дена

Скопјани се степале на „Д Фест“ поради паркинг

„На 14.07.2019 во 01,15 часот во Стар Дојран во близина на плажата Свети Никола бил нарушен јавниот ред и мир...

КичевоПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Дождот не ги спречи кичевчани да уживаат на мега спектакуларниот концерт на Лозано!

Најголемата македонска ѕвезда пееше во својот град и направи концерт за паметење! И по енергичниот почеток, се нижеа неговите хитови...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (14 Јули) Недела

Овен Не е поволен викенд за работа бидејќи нема да може да ги остварите своите планови. Потрудете се тоа да...

НастаниПред 2 дена

(ФОТО) Лозано започнува мега концерт за паметење во својот град

Влатко Лозаноски вечерва го започнува својот прв солистички концерт со многу публика, но најзабележителни се најмладите фанови кои со нетрпение...

НАЈЧИТАНИ

Close