Следете не

Спорт

Вечерва Македонија против Израел во живо на нашиот сервис ќе навиваме заедно!

Avatar

Објавено пред

на

Македонија вечерва (20.45 часот) го завршува овој евроквалификациски циклус за пласман на ЕП2020 низ Европа со дуелот со Израел во ко после загубените шанси за место на континенталниот собир останува црвено-жолтите со победа да се обидат да направат барем чекор погоре од просечноста и вечното четврто место во досегашните квалификации, било да се европски или мундијалски.

Израел доаѓа во Скопје да го избегне петтото место во групата, кое ни се заканува и нам со неуспех, а гостите ако ништо друго имаат убави сеќавана од сите досегашни доаѓања во македонската престолнина. Од трипати што нѝ гостувале – трипати си заминале со кренати раце.

Македонија ниту еднаш не успеала да одигра барем реми и од 2002 година наваму, трипати се судрила со Израелците, а интересно секојпат имало повеќе голови во пресметките со добро познатиот ривал на домашен терен, во однос на достувањата. Ова ќе биде наша седма пресметка со Израелците, кои на поранешниот Градски, а сега Арена „Тодор Проески“ имаат три триумфи.

Црната наша серија против Израел почна на 20 ноември 2002 година, кога со гол на ели Битон во 92-та минута загубивме со 2-3 во мечот на кој стоперите Александар Васоски и Гоце Седлоски постигнаа голови за нас. Следниот пораз ни е на 2 јуни 2007 година, кога Израел победи со 2-1 во мечот на кој Ацо Стојков даде гол за Македонија, а од тој меч во репрезентацијата само е актуелниот капитен Горан Пандев. Израел победи со голови на утузаки и Колаути. Последното гостување на Израел беше пред три години, на 6 октмври 2016 година, кога Хемед и Бен Хаим им донесоа победа, а за Македонија стрелаше Илија Несторовски, додека Адис Јаховиќ промаши пенал во судиското надополнување.

После ваква серија на триумфи, веројатно дојдено е времето да се прекине црната наша домашна серија против Израел, а триумф вечерва е добредојден за да се задржи самодовербата и добрата атмосфера пред клучните мечеви во март догодина.

Во шест меча досега Македонија има само една победа, реми и четири порази. На последните два имаме позитивен скор, зашто двапати од Израел се враќаме со бодови. Пред ве години на 2 септември 2017, Пандев даде гол на асистенција на Елиф Елмас за победа со 1-0, а пред два месеци, 5 септември 2019 година, Аријан Адеми избори бод по водството на Израел преку Ерон Захави. Единствениот наш пораз на гостувањата е од 21 ноември 2007, кога загубивме со 0-1.

* Нашиот сервис ќе го пренесува мечот во живо, следете не.

Извор: Спорт1

 

 

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Спорт

Фудбалерите на ПСЖ ќе добијат златни кутии за „Iphone“ за освојувањето на Лига 1

Avatar

Објавено пред

на

Компанијата „Дизајн голд“, партнер на фудбалскиот клуб Пари Сен-Жермен, најави дека на сите играчи ќе им подели кутија за „Ајфон“ изработена од 24-каратно злато, во чест на победата во францускиот шампионат 2019/20.

Кутиите ги содржат имињата на играчите, нивниот број на дресот и логото на Лига 1.

ПСЖ беше прогласен за шампион пред одигрување на сите натпревари од сезоната, бидејќи првенството е прекината поради коронавирусот.

Парижаните беа во предност, пред второпласираниот Марсеј со 12 бодови.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Спорт

Вернер ќе го одбие Берн поради Ливерпул

Avatar

Објавено пред

на

Напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер на крајот на сезоната нема да замине во Баерн Минхен. Фудбалерот на германската репрезентација нема да ја продолжи кариера во друг клуб во Бундеслигата.

Вернер има намера да се пресели во Ливерпул за да може да работи со тренерот на „црвените“ Јирген Клоп, објави „Билд“.

Претходно се дозна дека за Вернер се заинтересирани и Барселона, Интер, Јувентус и Манчестер јунајтед.

Во сезоната 2019/20, Вернер постигна 27 голови и оствари 12 асистенции на 36 натпревари за Лајпциг. Неговата вредност на фудбалскиот пазар се проценува на 64 милиони евра.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Спорт

Премиерлигашите го најдоа датумот за рестарт на сезоната

Avatar

Објавено пред

на

Англиските премиерлигаши го поставиле датумот 8 јуни за рестарт на сезоната и последните девет кола да ги доиграат до јули, објави „Би-Би-Си.“.

Според „проектот рестарт“ кој го започнале клубовите, од 18 мај сите ќе може да се вратат на редовни и нормални тренинзи, а потоа за три недели прктично да достигнат одредено добро ниво на физичка подготовка и веќе од почетокот на јуни да продолжат со мечевите во кои главната битка ќе се води за европските места, како и за опстанокот, зашто Ливерпул е на само две победи до верификување на титулата.

Премиерлигата е прекината на 13 март после пандемијата со коронавирус, а за петок е најавен нов состанок, на кој ќе треба да бидат познати сите детали, од протоколот за заштита кој ќе се воведе за да се доигра сезоната, преку стадионите на кои ќе се игра и начинот на кој ќе бидат завршени преостанатите 92 меча.

Во изминатиов период еден куп информации се појавија од тоа дека сезоната ќе се доигра само на Вембли, или пак на тренинг-центарот на ФА и на уште еден стадион во регион во кој има најмала стапка на заразеност од Ковид-19.

Сепак, последен збор има владата на Велика Британија за одредување на датумот во координација со здравствените власти, но Премиерлигата веќе доби поддршка од властите да се подготвува за рестарт на сезоната набрзо. Сепак, ќе има пет мерки кои секој клуб ќе мора да ги исполни, а меѓу нив е и засилено тестирање на Ковид-19.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (30.05) сабота

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 20 часа

Во моментов во домашна изолација се 24 лица од Кичево

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, моментално во изолација се 119 лица (Охрид-47, Струга-48, Кичево-24). Врз...

КичевоПред 20 часа

Во Кичево пронајдена не експлодирана минофрлачка мина во подрум

Вчера на ден 28.05.2020 во Полициската станица Кичево, В.М.(52) од Кичево пријавила дека на 24.05.2020 во подрумските простории во нејзиниот...

МакедонијаПред 23 часа

52 лица ново регистрирани како позитивни од Ковид-19, се очекува прес на Министерството за здравство

За во 13:30 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која се очекуваат детали околу состојбата...

МакедонијаПред 23 часа

Студенти од втора година на „ФИНКИ“ направија анкета дали во пандемијата со „Коронавирус“ луѓето масовно пазаруваат во маркетите и пазарите

Група студенти од втора година од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство направија анкета за тоа дали луѓето масовно...

ЗабаваПред 1 ден

(ВИДЕО) Русите дефинитивно знаат како да комбинираат „Јога и Пиво“, погледнете..

Марина Вовченко од Москва е инструкторка по јога и води група од 25 луѓе, коишто го обожаваат нејзиниот уникатен метод...

МакедонијаПред 1 ден

АМСМ: Времен прекин во сообраќајот кон Охрид поради минирање

АМСМ известува дека денес 29.05.2020 петок на патниот правец Кичево – Охрид кај с.Врбјани порaди работи на пат (минирање) во...

Живот и стилПред 1 ден

Тешко станувате на утро? Еве неколку трикови за надминување на личниот проблем

Доколку ви е тешко станувањето рано при тоа многу често доцните на работа треба да знаете дека тоа не е...

Временска прогнозаПред 1 ден

Релативно свежо време со повремен дожд и сончеви периоди

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд. Попладне ќе има услови...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (29.05) петок

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

НАЈЧИТАНИ