Следете не

Кичево

(МЕГАГАЛЕРИЈА) Вечерашниот „Велигденски концерт“ во Кичево на КУД „Рацин“ преку фотографии

Во големата сала од Центарот за култура во Кичево, вечерва се реализираше јубилејниот петнаесетти „Велигденски концерт“ на КУД „Рацин“, друштво кое работи во склоп на Центарот за култура.

Традиционалниот спектакл го отвори директорот на установата г-дин Мазлам Османи и на сите присутни им го честита големиот Христијански празник Велигден, така што во завршница на својот говор – посака вечна традиција на ваквите културно-уметнички настани.

Концертот го сочинуваа повеќе сплетови ора, песни и оркестарски изведби, а во овие 15 години на големата сцена пред кичевската публика која дојде во голем број продефилираа над 200 играорци, инструменталисти и пејачи меѓу кои популарниот Биљан Стојаноски, внукот Дарко Стојаноски и младиот Даниел Пејоски..

Концертот исто така понуди повеќе сплетови ора, вокални и оркестарски изведби. Нашите играорци ги интерпретираа ората, „Посеље“, „Поречки игри“, „Бркање на чумата“, „Водарки“, „Игри од скопско“ и „Малешевка“.

Вокалната група се претстави со песните, „Седнав да вечерам“, „Сношти те пратив на вода ќерко“ и „Љубов голема“. Вечерашниот концерт беше збогатен и со оркестарските ора „Касапско“ и  „Ќупурлика“.

Нашиот тим беше дел од одличниот концерт и практично целиот настан ви го претставуваме преку прекрасната мега-галерија..

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 2 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 5 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 11 час

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 22 часа

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 23 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close