Следете не

Свет

Ветерот го носеше авионот како да е од хартија: Погледнете како пилотот спречи катастрофа во Амстердам

Објавено пред

на

Западна Европа е погодена од силна бура со ветрови чија што брзина достига над 110 километри на час, па пилотите имаат големи проблеми при слетувањето на аеродромите.

На социјалните мрежи се појави видео од драматичното слетување на еден пропелерски авион на аеродромот во Амстердам, Холандија. Ветерот го носеше авионот на сите страни и после долгата „борба“, пилотот успеа со неверојатни маневарски способности да го приземји авионот.

Погледнете…

Свет

(ВИДЕО) Сириско момче истакна видео до под урнатините, „незнам дали ќе преживеам или умрам“, страшни снимки од земјотресот во Турција и Сирија

Објавено пред

на

printscreen/video Twitter

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него вели дека не знае дали ќе преживее, но ако се сподели пораката, се надева дека спасувачки екипи, сепак, ќе успеат да стигнат до него.

„Го снимам ова водео. Не знам дали ќе преживеам или умрам. Ако ова видео се сподели, можеби ќе значи дека некој ќе ме најде“, вели тој во видеото.

Вели дека оној што не доживеал таква ситуација, не може да знае низ што тој минува во моментот.

„Не можете да го знаете ова чувство, ако не сте го доживеале ова. Ова множат да го разберат само оние кои еднаш биле под урнатини“, порача тој во видеото и додаде дека во зградата во која што живеел пред земјотресот, биле уште три-четири семејства.

Снимката е прекината, но содржната што успеал да ја направи, масовно се споделува по социјалните мрежи. Сириските власти и спасувачки екипи не објавија дали може да стигнат до него, а ниту тој повеќе не се огласи.

Бројот на загинати во Турција и во Сирија, по двата разорни земјотреса, надмина 11.000 луѓе.

Прочитај повеќе...

Свет

Бројот на жртви не запира, денеска надмина 6,200 луѓе, додека спасувачите и покрај лошите временски услови се обидуваат да извадат живи луѓе..

Објавено пред

на

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува тој да продолжи да расте со пристигнувањето на спасувачките тимови и меѓународната помош, а спасувачите избезумено се обидуваат во студеното време, понекогаш користејќи голи раце, да ги извлечат преживеаните надвор од урнатините.

Уништувањето е распространето на голема територија, што им отежнува на спасувачките тимови да стигнат до уништените градови и населени места, а поради студот се стравува колку долго луѓето ќе можат да преживеат под урнатините.

Турската агенција за управување со вонредни состојби објави дека вкупниот број загинати во земјата надмина 4.500, а околу 26.000 се повредени. Бројот на загинати во областите под контрола на владата во Сирија се искачи на повеќе од 800, додека најмалку 900 се пријавени во областите под контрола на бунтовниците, според Бели шлемови, организација која ги води спасувачките операции.

Земјотресот со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што рано вчера ги погоди Турција и Сирија, проследен со серија последователни потреси и уште еден голем земјотрес со јачина од 7,5 степени, остави стотици километри уништени области во југоисточна Турција и соседна Сирија. Земјотресот урна илјадници згради, носејќи нови страдања во регионот веќе обележан со 12-годишна граѓанска војна во Сирија и бегалска криза.

Нестабилните купишта метал и бетон ја прават опасна потрагата по луѓе кои би можеле да бидат заробени под урнатините, додека ниските температури и загриженоста за тоа колку долго заробените луѓе можат да преживеат на студ, сè уште поитно го прават.

Нивото на страдање како и придружните спасувачки операции е огромно. Екипи од речиси 30 земји од целиот свет се упатија кон Турција или Сирија.

Само во Турција од урнатините се извлечени повеќе од 8.000 луѓе, а околу 380.000 се засолниле во државни засолништа или хотели, изјави турскиот потпретседател Фуат Октај. Тие се засолниле во трговски центри, стадиони, џамии, месни заедници, додека други ја поминале ноќта под ќебиња околу огнот.

Многумина се обратија на социјалните мрежи за да побараат помош за своите најблиски за кои стравуваат дека се под урнатините. Претставници на Министерството за внатрешни работи рекоа дека сите повици биле внимателно собрани и дека информациите им се пренесуваат на тимовите за пребарување, објави турската новинска агенција Анадолу.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека 13 милиони од 85-те милиони луѓе во земјата се погодени од земјотресот и прогласи вонредна состојба во 10 провинции.

Може да има дури 23 милиони погодени во областа погодена од земјотресот, според Светската здравствена организација.

„Ова е криза на врвот на многуте кризи во областа“, рече претставник на СЗО за итни случаи во Женева.

Во Турција живеат милиони бегалци од сириската граѓанска војна.

Областа погодена од земјотресот во Сирија е поделена на територии контролирани од владата и последна енклава контролирана од опозицијата каде што милиони луѓе живеат во екстремна сиромаштија и зависат од хуманитарна помош.

Турција се обиде да ја забрза испораката на помош дозволувајќи им само на возилата за помош да влезат во најтешко погодените провинции Караманмарас, Адијаман и Хатај.

ОН соопштија дека ги „испитуваат сите опции“ за испорака на помош до областите под контрола на бунтовниците во северозападна Сирија. Претставник на Лекари без граници во таа земја изјави дека здравствените установи се преоптоварени, а медицинскиот персонал работи деноноќно за да им помогне на повредените.

Помошта стигнува до некои. Неколку драматични спасувачки напори беа пријавени низ областа, бидејќи преживеаните, вклучително и малите деца, беа извлечени од урнатините повеќе од 30 часа по земјотресот.

/danas

Прочитај повеќе...

Свет

SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март

Објавено пред

на

Компанијата за прв пат ја поднесе документацијата за летот на Starship во 2021 година.

SpaceX треба да добие одобрение од FAA

SpaceX ќе се обиде да го заврши долгоочекуваниот орбитален тест лет на Starship веќе следниот месец, вели Илон Маск. Како одговор на прашање на еден од неговите следбеници на Твитер, Маск рече дека SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март. „Ако преостанатите тестови поминат добро, ќе се обидеме да го лансираме Starship следниот месец“, напиша Маск.

Иако датумот за орбиталниот пробен лет на Starship беше во флукс во поголемиот дел од изминатата година и половина, се верува дека следниот месец ракетата конечно би можела да полета. Во јануари Starship успешно го заврши својот прв тест за полнење гориво. Исто така, компанијата потоа помина низ уште неколку процедури за одбројување што ќе треба да ги заврши на денот на лансирањето.

Меѓу тестовите што треба допрва да ги спроведе SpaceX, најважно е статичкото палење на сите 33 мотори на Raptor. Досега, компанијата никогаш не пукала повеќе од 14 мотори одеднаш. Ќе мора да го стори тоа за да добие зелено светло за орбитален тест лет од Федералната управа за авијација.

Од крајот на јануари, имаше индикации дека SpaceX се подготвува да изврши статички тест уште во првата недела од февруари. Тоа не се случи. Сепак, се чини дека коментарот на Маск укажува дека SpaceX ќе се обиде да спроведе пробен лет на Starship што е можно поскоро.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили52 минути

Покачена добивка за Фолксваген во изминатата 2022 година

Германскиот производител на автомобили Фолксваген успеа да го зголеми оперативниот профит во 2022 година и покрај војната во Украина и...

Видео8 часа

Кој подобро ја слуша мама? Тиктокерка сними како им дава наредби на синот и кучето, видеото стана хит

Корисничка на TikTok им покажа на следбениците како си игра со својот син и кучето давајќи им команди да го...

Свет9 часа

(ВИДЕО) Сириско момче истакна видео до под урнатините, „незнам дали ќе преживеам или умрам“, страшни снимки од земјотресот во Турција и Сирија

Ужасно видео на сириско момче кое се сними под урнатини од катастрофалниот земјотрес стана вирално на социјалните мрежи. Во него...

На денешен ден16 часа

8 февруари – На денешен ден

1560.- Турските галии ја пуштиле во бегство шпанската флота под команда на војводата Медина во битката во Средоземното Море во...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за среда (8 февруари)

ОВЕН Започнете го денот со утринска гимнастика. Станете малку порано, вежбајте, но не го заборавајте и појадокот. Така ќе имате...

Свет1 ден

Бројот на жртви не запира, денеска надмина 6,200 луѓе, додека спасувачите и покрај лошите временски услови се обидуваат да извадат живи луѓе..

Бројот на жртвите од земјотресот во Турција и Сирија денеска надмина 6.200 луѓе и се очекува тој да продолжи да...

Магазин1 ден

Дали ќе плаќаме за верификација на сметката и за Instagram и за Facebook?

Се чини дека Мета подготвува опција да им понуди на корисниците можност да платат за верификација на сметката на Instagram...

Свет1 ден

SpaceX ќе се обиде да го лансира Starship во март

Компанијата за прв пат ја поднесе документацијата за летот на Starship во 2021 година. SpaceX треба да добие одобрение од...

Магазин1 ден

Продажбата на конзолата PS5 надмина 32 милиони единици

До 31 декември 2022 година, Sony продаде вкупно 32,1 милиони конзоли за PlayStation 5. Само во последниот квартал од минатата...

Хроника2 дена

ТАЖНА ВЕСТ: Почина доајенот на македонската музика, маестро Милан Завков, нашата прва хармоника, музички виртуоз, творец и изведувач..

Тажна вест вечерва ја окупира и Македонија, на својата 61-ва година замина првата хармоника, големиот музички виртуоз Милан Завков. Започнал...

НАЈЧИТАНИ