Следете не

Живот и стил

(ВИДЕО) 23 магични идеи на декорација за претстојните Божиќни празници

Avatar

Објавено пред

на

Ни претстојат највеселите и најубавите празници во годината. Еве едно уникатно видео од 23 магични идеи за декорација во вашиот дом….

https://youtu.be/B9l-2J7Nkbo

Живот и стил

ФОТО: Ова се најбараните сандали, месечно на Интернет се пребарувани 60.500 пати

Avatar

Објавено пред

на

Нивната популарност ги сруши рекордите на најпознатите светски брендови.

Модната креаторка Амина Муади преку ноќ стана позната. Благодарение на чевлите со кои ги освои апсолутно сите жени и познати дали од црвениот тепих, Амина донесе целосно нов тренд.

Таа успеа да ја реализира соработката и со брендот на Ријана.

Модната платформа Lyst ги анализираше пребарувањата по разни он-лајн шопинг страници и откри ги откри најпосакуваните модни парчиња. Меѓу најбараните се сандалите Gilda со потпис на креаторката Муади.

Во просек, меѓу октомври и декември, тие се пребарувани 60.500 пати месечно. Иако на оваа листа се наоѓаат првпат, веднаш успеале да ја загрозар водеќката позиција на планетарно популарниот Гучи.

Благодарение на необичните потпетици, сандалите ги освоија срцата на бројните трендсетерки како Џиџи Хадид, Дуа Лупа, Кејти Холмс и Ријана.

Нивната редовна цена е 815 евра.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Родителска рубрика: За мајките кои имаат синови

Avatar

Објавено пред

на

Има многу животни правила кои родителите треба да ги пренест на своите деца – да бидат љубезни, да не фрлаат ѓубре, да веруваат во себе, но некои од нив се исклучиво само за момчиња. Еве што мајките треба да ги научат своите синови пред да пораснат…

Во ред е ако не си спортски тип. Не е спортот за сите мажи. Некои го сакаат, некои едноставно не се за тоа. Ако не сакаш да се занимаваш со спорт, пронајди нешто друго во што ќе уживаш и ќе бидеш среќен.

Научи да готвиш и да чистиш. Верувај, за ова еден ден ќе ми бидеш благодарен. Ќе знаеш да се грижиш за себе, а сите твои партнерки ќе ти бидат благодарни бидејќи си ги совладал сите техники на преживувањето. Ова те става на листата на посакувани мажи. Немој да бидеш насилник! Немој да бидеш маж кој користи физичка сила за да демонстрираш моќ или пак да понижиш некого. Биди секогаш маж кој ќе им помага на послабите.

Користи презерватив. Немој да правиш деца освен ако… не си врска со жена која тоа го сака и сто проценти си уверен дека можеш да ја превземеш одговорноста за тоа суштество. Или барем тоа навистина го сакаш.

Не, значи не. Никогаш не преиспитувај што значи не. Прифати го одговорот и продолжи понатаму.

Биди нежен. Малите момчиња сакаат да се мазат, бакнуваат и прегрнуваат. Немој никогаш да го изгубиш тоа. Кога ти е тешко да се изразиш, прегратката е посилна од секој збор. Пријателот ти е загрижен. Прегрни го. Девојката ти е тажна. Прегрни ја.

Животот не е каталог на “Викторија Сикрет”. Повеќето жени не носат спарени градници и гаќички. Вистинските гради паѓаат на страна кога жената ќе легне и не се сосема еднакви. Вистинските жени не се фотошопирани убавици. Стриите се составен дел од животот. Исто како и целулитот, вишокот на килограми и влакненцата.

Побарај ме. Нема засекогаш да живееме под ист покрив и многу често ќе ми недостасуваш. Знам дека ќе бидеш возбуден заради новиот живот, независноста, слободата, но сакам да ти го слушнам гласот – барем еднаш во неделата.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Еден поучен и емотивен текст за татковците кои имаат ќерки

Avatar

Објавено пред

на

Наидовме на мошне поучен и емотивен текст кој со радост ќе го споделиме со вас, каде еден примерен татко набројува неколку правила за татковци кои имаат ќерки.

Некои од советите се забавни, другите успеаа да не расплачат. Но во секој случај ние сме убедени дека се напишани од прекрасен маж, за кого вниманието кон малата принцеза е поважна работа од пиво со пријателите.

 • Сакај ја нејзината мајка. Однесувај се кон неа со почит и огромна доза на јавно искажување на приврзаност. Кога малата ќе порасне, има голема шанса да се заљуби и да се омажи за човек кој се однесува со неа горе-долу како што ти си се однесувал со нејзината мајка. Без разлика дали е добро или лошо, тоа ќе се случи. Се надевам дека било добро.
 • Секогаш биди и на располагање. Не може да се постигне квалитет на времето поминато заедно, ако нема квантитет. Поминувајте време заедно без посебна причина, освен едноставната желба да се радувате на заедничкото присуство. Заинтересирај се искрено за работите кои ја интересираат неа. Таа има потреба нејзиниот татко да присуствува во секоја фаза од нејзиниот живот. Немој само да седиш настрана, додека таа додава години на својот живот… ти додавај живот на нејзините години.
 • Спасувај ја. Додека расте таа ќе бара херој. Многу нормално тоа може да си ти. Ќе има потреба да и притрчаш во помош повторно и повторно во текот на нејзиниот живот.
 • Радувај се на секој миг кој го имате заедно. Денес таа ползи низ куќата во пелени, утре ќе и ги дадеш клучевите од колата и пред да си почувствувал, веќе ќе ја испраќаш до олтарот. Некој ден, наскоро, да поминува време со тато нема да и биде најсупер работа на светот. Животот се случува доста брзо.
 • Моли се за неа. Редовно. Страсно. Постојано.
 • Танцувај со неа. Започни додека е уште мала. Не чекај до денот на нејзината свадба.
 • Купи и патики слични на твоите. Нема секогаш да сака да носи исти чевли како татко си.
 • Кажи и дека е убава. Кажувај и го тоа повторно и повторно.
 • Дозволи и да го држи воланот. Таа секогаш ќе се сеќава како нејзиниот тато и давал да го прави тоа.
 • Вистинска магија е да ја носиш на грб. Прави го тоа сега, додека грбот ти е силен, а таа е уште мала.
 • Таа со нетрпение ќе чека да се вратиш од работа навечер. Немој да доцниш.
 • Ако мама ја запише на часови по клавир, погрижи се и ти да бидеш таму. Не грижи се што нема други татковци. Загубата е нивна.
 • Никогаш немој да го пропуштиш нејзиниот роденден. По 10 години нема да се сеќава што си и подарил. Ќе запамети дали си бил таму.
 • По лош сон најверојатно ќе сака да легне до тебе и мама. Тоа е убаво нешто.
 • Постојат многу малку работи на овој свет кои може да ја смират плачливата принцеза подобро од татковата рака. Никогаш не го заборавај тоа.
 • Може да посака да и купиш коњче за роденден. Ако не живеете на фарма , не и купувај пони за роденден. Но сепак можеш да изнајмиш.
 • Не ја опсипувај со многу подароци. Наместо тоа подари и неверојатни искуства кои можете да ги имате заедно.
 • Таа мора да знае дека секогаш може да се врати дома. Што и да се случило.
 • Запамти дека исто како пеперутка, еден ден и таа ќе ги рашири крилјата и ќе полета. Уживај во нејзините години, во кои е сеуште гасеничка.
 • Секоја година на нејзиниот роденден напиши и писмо. Дај и ги писмата кога ќе замине да учи, или кога ќе стане мајка. Или пак кога ти мислиш дека има најголема потреба.
 • Научи се да и веруваш. Колку повеќе расте, толку повеќе слобода давај и. Таа ќе се воспитува според очекувањата кои ги ставаш пред неа.
 • Денес таа тргнува кон вратата, за да оди на училиште, утре веќе ќе  биде далеку. Не трепкај.
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 17 минути

Вработените во „Синохидро“ од Кичево стравуваат од коронавирус, кинезите доаѓаат од одмор

Стравот меѓу македонските работници на кинеската компанија „Синохидро“ не го намалува ниту тоа што нивните кинески колеги, по враќањето од...

ХранаПред 3 часа

Пржено пилешко во масло од кикиритки

Состојки: 12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци) 1 литар јогурт 1/2 главица кромид, ситно исечен...

ХороскопПред 18 часа

Хороскоп за денес (18.02) вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

МакедонијаПред 21 час

Да го спасиме Андреј и да донираме за непречено да се храни и расте

Андреј Ѓорѓиоски од Прилеп роден на 25.02.2015 година мора најбрзо да замине на опеpaциja Colostoma Bipolaris односно да се решат...

МагазинПред 22 часа

Фчерашни Новости: Дознајте што погребаа во најновата епизода која е достапна тука

Животот покрај среќни, понекогаш е исполнет и со тажни моменти. Фчерашни новости успеаа еден таков трогателен момент да доловат во...

КичевоПред 1 ден

Кичевчанец на ул. Рудничка вчера бил нападнат од куче скитник

На 16.02.2020 во 21.00 часот во Полициската станица Кичево, А.Ј.(33) од Кичево пријавил дека на ул.„Рудничка“ во Кичево бил каснат...

МакедонијаПред 1 ден

Мало покачување на цената на горивата од ноќеска

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Временска прогнозаПред 2 дена

Преку ден топло, ноќите ладни. Од четврток промена на времето, следуваат нови дождови и снег на планините

Во следните два дена ќе преовладува сончево и топло време со пораст на дневната температура. Во среда облачноста ќе се...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (17.02) понеделник

ОВЕН Ќе оставите многу позитивен впечаток при нов деловен разговор. Може да очекувате поволна фаза на работа. Личност која живее...

ХранаПред 2 дена

Тортата со кафе и ореви веднаш ќе ве освои, направете ја!

Потребни состојки: 7 јајца 1 маргарин 100 гр. кокосово брашно 200 гр. шеќер 100 гр. шеќер во прав 1 ванилин...

НАЈЧИТАНИ