Следете не

Кичево

(ВИДЕО) Документарна емисија „Мистеријата на с. Ижиште“ – кичевско, снимена далечната 1987 година од ТВ Скопје

Avatar

Објавено пред

на

Од богатата архива на телевизија Скопје, во етер и документарна емисија снимена далечната 1987-ма година од кичевското село Ижиште, насловена како „Мистеријата на с.Ижиште“. каде може да се видат карактеристичните архитектури, куќи на неколку катови со широки чардаци, цидани и покриени со камен….

Традиционални убавини пренесувајќи ги од колено на колено…..

Повеќе во прилогот во продолжение од 25 минути …

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) На прекрасното кичевско „Осломејско езеро“ деновиве се одржуваше „Боила куп Кичево 2021“ – ловење крап каде учество имаа 16 тимови

Avatar

Објавено пред

на

Деновиве, поточно од 08.04 до денес 11.04-2021, во Кичево на прекрасното Осломејско езеро се одржа спортски натпревар во ловење на КРАП именуван како ,,Боила куп Кичево 2021,, со учество на 16 тимови, каде екипата на „Карш Фиш“ победи на овој натпревар.

За потребите на натпреварот, членовите на Спортско риболовното здружение Хантер Фиш, заедно со многу други љубители на спортскиот риболов но и со несебична помош и поддршка на приватни и јавни претпријатија и установи го уредија теренот околу езерото за ова напреварување .

Вкупно уловена тежина: 240,54 килограми
Број на риби: 57
Просек: 42,20 килограми
Најголема риба од „Карп Фиш“ – 6630 килограми

  1. 🏆место освои „Карп Фиш“ 18п 79.260 килограми
  2. 🥈место освои „Миа Еко Фиш“ 9п 44.040 килограми
  3. 🥉место освои  КТ „Стартер“ 11п 40.840 килограми

Се надеваме дека со понатамошно уредување на овај простор вакви натпревари ќе бидат почеста слика, преку нашиот медиум како дел од несебичниот придонес и поддршка за овој рекреативен спорт тимот од Хантер Фиш им се заблагодаруваат на сите учесници, спонзори, пријатели, и познаници, кои допринесуваат и помагаат во изгадба на езерото.

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера на ул „Рудничка“ затекнат крадец во полициски час, додека ТППЕ и вработени од „Лопушник“ изгасија пожар на шума во кичевската месност „Јани“

Avatar

Објавено пред

на

Портпаролот на СВР Охрид г-дин Стефан Димоски ги извести медиумите дека вчера на 10.04.2021 година во 22:30 часот, полициски службеници од ОВР Кичево го лишиле од слобода Р.А. (34) од Кичево, бидејќи го затекнале при обид за извршување тешка кражба во угостителски објект на улицата „Рудничка“ во Кичево. Тој е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Истиот ден во полициското одделение Осломеј, пријавен е пожар на нискостеблеста вегетација во месноста „Јани“, помеѓу кичевските села Туин и Поповјани. Пожарот, во кој нема повредени лица, е изгаснат од Територијалната противпожарна единица од Кичево и Шумското стопанство „Лопушник“.

Извор: СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) Сестринството на кичевскиот Манастир „Св.Богородица – Пречиста“ во знак на вчерашниот празник подари рози на вработените во повеќе сектори

Avatar

Објавено пред

на

Во чест на вчерашниот празник Благовештение на Пресвета Богородица, односно на денот кога Архангелот Гавриил со крин во раката и’ го благовести зачнувањето на нашиот Господ Исус Христос во нејзината утроба, сестринството на нашиот манастир „Св.Богородица – Пречиста“, водено од таквата љубов кон Мајката на вечно живите, денес во градот Кичево, во знак на особена љубов кон жената и мајката, им подари рози на голем број припаднички на понежниот пол.
Особена беше честа да се посетат здравствениот дом, клиниката, полицијата, образовните институции, кои ја водат најголемата битка за сочувување и одржување на целокупното здравје, безбедноста и напредокот на жителите од овој град.
Срдечно им се заблагодаруваме за нивната безусловна жртва, која секојдневно ја принесуваат за благослостојбата на својот град и Татковината.
Се надеваме дека радоста на вчерашниот ден, со која што во градот Кичево беа зарадувани срцата на понежниот пол и предизвикани нивните искрени емоции и насмевки во ова тешко време на искушенија со пандемијата, како традиција ќе продолжи не само овде, туку и во сите градови на нашата земја.
Семилостивиот Бог да ги води по патот на вистината и да ги штити од секакви неволји и опасности, по молитвите на Неговата Пречиста Мајка, Која беше, е, и засекогаш останува нашата низмерна радост во сите векови. Амин.

Со благослов од Манастир „Св.Богородица – Пречиста“
Свештена Пречистанска Обител „Благовештение на Пресвета Богородица“

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 13 април

1519 година – Родена е француската кралица со италијанско потекло Кетрин де Медицис, ќерка на Лоренцо Медичи, господар на Фиренца....

Без категоријаПред 10 часа

Хороскоп за денес (13 април) вторник

ОВЕН Не дозволувајте моментите да поминат така, обидете се да ги искористите давајќи се од себе за да создадете значајна...

Здравје и убавинаПред 12 часа

Се што не сме знаеле за „Аронија“, лековити својства и содржина

Аронијата има малку калории и маснотии. Исто така, аронијата содржи импресивно ниво на минерали и витамини. Покрај тоа, лушпата од...

СпортПред 13 часа

Легендарниот кичевски „ФК Напредок“ пред згаснување, се апелира за било каква помош

Еден од легендарните фудбалски клубови во Македонија, име кое често пати ги полнеше стадионите, своевремено прволигаш и финалист во купот...

МакедонијаПред 14 часа

Денес 193 нови случаи, починале 34 лица од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие од Ковид-19 починале 34 лица. Починале 15 лица од Скопје...

МагазинПред 16 часа

Убава вест, пејачот Влатко Миладиноски стана татко по втор пат, Илинче доби сестричка

Македонскиот фолк пејач, кичевчанецот Влатко Миладиноски го доби своето второ дете, а Илинче за своја најголема радост си доби сестричка....

МакедонијаПред 19 часа

Бензините со намалена цена, дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за...

Временска прогнозаПред 22 часа

Уште денес сончево и топло, од утре пороен дожд и грмежи

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се...

АвтомобилиПред 1 ден

(ФОТО) Заборавениот „Бетмобил“ е пронајден во Дубаи

Видовите егзотични автомобили што може да ги најдете напуштени во Дубаи, едноставно не можат да се замислат дури и во...

На денешен денПред 1 ден

Светот на денешен ден – 12 април

1204 година – Крстоносците, кои тргнаа кон Светата земја во Четвртата крстоносна војна за ослободување на Христовиот гроб, го освоија...

НАЈЧИТАНИ