Следете не

Занимливости

(ВИДЕО) На неговата девојка и стави вијагра во пијачка, и еве што се случи..

Avatar

Објавено пред

на

Сите добро знаеме што Вијагра може да му направи на мажот, но она што не го знаеме е неговото влијание врз женската популација.

Популарниот јутjубер Рајан Хамилтон од каналот ‘HammyTV’, одлучи да го тестира на својата девојка, да ја сними нејзината реакција и да ја објави на Интернет.

На самиот почеток, тој ја претвори таблетата во прав и го стави во енергетски пијалок на неговата девојка, а потоа беше направено едно од најсмешните видеа што овој млад човек го направил некогаш.

Забава

Германскиот овчар е совршено куче: Еве 10 солидни докази за тоа!

Avatar

Објавено пред

на

Кучето е верен и лојален пријател, а германскиот овчар е вистински доказ за тоа. Сите љубители на кучиња ќе ви кажат сè најдобро за оваа раса на кучиња и со причина. Германските овчари со децении важеа за најпослушните и најпаметните кучиња, па затоа решивме да ви претставиме 10 причини зошто германскиот овчар е совршен.

1. Лојалност

Нема многу раси што можат да одговараат на германскиот овчар кога станува збор за лојалноста. Ова се кучиња кои се буквално подготвени да го дадат својот живот за својот сопственик. Ако ова куче живее во големо семејство, тој ќе се однесува верно кон секој член на семејството и ќе ги штити и сака до крајот на животот.

2. Заштита

Освен што се паметни и сакаат да си играат, овие кучиња се првенствено добри чувари на кучиња. Иако припаѓаат на агресивна раса, тие ретко напаѓаат и загрозуваат друго лице. Тие се одлични дворни кучиња кои ќе ве заштитат од несакани гости. Се разбира, обуката е клучна.

3. Љубов

Овие кучиња се познати по својата љубов што им ја даваат на нивните сопственици. Тие ќе ви покажат дека ве сакаат и постојано ќе го бараат вашето внимание. Тие навистина се како огромни кадифен играчки.

4. Обука

Истражувањата покажаа дека германските овчари се едни од најлесните раси за обука. Ова значи дека можете да ги научите на различни работи без многу напор, за кратко време.

5. Забава

Она што е сигурно е дека ќе се забавувате многу со Германскиот овчар. Овие се весели и интересни кучиња кои понекогаш можат да бидат многу несмасни и смешни. Тие секогаш ќе бидат расположени за игра.

6. Вода

Ова се кучиња што сакаат вода. Тие сакаат да пливаат, пливаат, па дури и нуркаат. Тие се одличен партнер за лето, затоа слободно однесете ги на езеро, река или море.

7. Прошетка

Ова е куче кое е полно со енергија и бара од вас редовно и долго да го шетате. Значи, ако сте активен тип кој сака да тренира или трча, германскиот овчар е за вас. Можете да одите на трчање со него или дури да возите велосипед. Не грижи се, тој ќе те следи.

8. Гордост

Ниту едно куче нема да може да направи да се чувствувате моќно и гордо како германски овчар. Сите ќе ве погледнат и ќе му се восхитуваат на вашиот пријател, и ако му научите неколку интересни трикови, тогаш на крајот ќе бидете главното момче.

9. Здравје

При купување куче, од голема важност е и склоноста кон болести. Германскиот овчар е куче кое ретко е болно и најверојатно нема да има многу здравствени проблеми во текот на животот. Ако му ја пружите целата потребна грижа на време, ова куче ќе биде здраво како куче.

10. Паметен

Ако сакате паметно куче кое буквално ќе го разбере секој ваш збор, тогаш Германскиот овчар е куче за вас. По граничните коли и пудлички, ова е најпаметното куче на светот. Тој е во состојба да запомни неверојатен број зборови и да тренира да извршува разни функции. Затоа ова е најпопуларното полициско куче.

 

Прочитај повеќе...

Забава

Можете ли да ги препознаете ликовите од филмовите по силуетата?

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете ги картите што содржат силуети на ликови од популарните филмови и обидете се да откриете кои се тие.

Вие сте голем љубител на филмови и нема класика што не сте ја гледале? Тестирајте го своето знаење со оваа тешка загатка. Погледнете ги картите што содржат силуети на карактери од популарни филмови и обидете се да откриете кои се тие. Само мал број луѓе успеаја да ги откријат сите ликови – четири проценти од нив, пренесува The Sun.

Ако многу се мачите, погледнете ги илустрациите со одговорите што ги создадоа од ЛеоВегас на втората страница.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Вашите домашни животни не треба да се хранат со секаква храна, еве што не треба..

Avatar

Објавено пред

на

Бидејќи за нас е подеднакво важно кучето да биде здраво, како и во топ форма, ова е храната која треба да знаеме дека е штетна за нашите куќни животни

Еве што не треба да му давате на вашето кученце:

Чоколадо – спаѓа во опасната храна, особено потемна и онаа за готвење. Кофеинот и теоброминот што ги содржи чоколадото се проблем со варењето на храната. Труење со чоколадо е можно дури и со фатален исход, додека повраќање, треперење и дијареја се почести.

Кромид – има исклучително штетно дејство и може да доведе до несвестица, општа слабост или замор. Потрошувачката на овој зеленчук го намалува преносот на кислород низ телото на кучето.

Слатки – генерално се многу штетни, особено гуми за џвакање. Ксилитолот е замена за шеќер што се користи во многу слатки и предизвикува ненадеен пад на шеќерот кај кучињата.

Печурки – печурки и печурки треба да се избегнуваат, бидејќи што се однесува до луѓето, тие можат да бидат токсични. Постојат многу видови на овие габи и често е многу тешко да се разликуваат од оние што не се штетни.

Лимон – многу опасна храна за кучињата бидејќи може да доведе до смрт на кучето. Тој е многу токсичен бидејќи содржи псорален и предизвикува треперење, отежнато движење и откажување на црниот дроб.

Чај / кафе – повеќето сопственици се свесни дека тоа е опасно и се грижат кучето да нема пристап, но треба да се спомене дека кафето и чајот никогаш не смеат да бидат достапни на кучињата. Негативните ефекти врз работата на срцето и белите дробови, како и хиперактивноста се најчестите последици.

Домат – содржи алкалоид кој е штетен и честата потрошувачка може да доведе до дијареја и општ замор на кучето.

Грозје – грозјето е многу опасна храна за кучињата затоа што дури и во мали количини може да доведе до заболување на бубрезите. Ова може да се случи за краток временски период, па дури и да доведе до смрт на кучето. Иако списокот на „забранети“ јадења е многу подолг, ние ќе ги издвоиме оние што најчесто им се даваат на кучињата во нашето опкружување или со кои кучето може да стапи во контакт. Не заборавајте да побарате од вашиот ветеринар комплетен список на штетна храна.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Од вечерва доаѓаат нови дождови, како и снег на пониските места

Претстојната вечер и ноќ од запад ќе се прошират нови уште ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи и тоа на пониските места од дожд,...

Живот и стилПред 2 часа

Според Саманта Џонс ова се 10-те клучни животни совети

Познатата Саманта, „кралица на добрите времиња и луд живот“, актерката Ким Катрал е родена на 21 август 1956 година. Познатата актерка зад...

МакедонијаПред 4 часа

Утре делови од Скопје и Охрид со времен прекин на електрична енергија поради работа на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 25.01.2021 година – понеделник, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

СпортПред 9 часа

По ремито, домашните навивачи од фудбалскиот клуб „Сао Пауло“ ги каменуваа играчите и минибусот

Можеби малку се оладивме од навивачките страсти заради целата ситуација со ковид пандемијата, но во Бразил нема запирање. Тоа го...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес (24.01) недела

ОВЕН Овој викенд Овените може да имаат прилично реален пристап кон своите емоции. Чувствителноста ќе излезе на виделина преку едно...

Здравје и убавинаПред 14 часа

Преку јадење на банани се опушта нервниот систем кај човекот

Бананите поседуваат многубројни лековити својства и имаат моќ да ги ублажуваат симптомите на многу болести, освен што имаат пријатен вкус,...

МакедонијаПред 20 часа

Нови 347 случаи на Ковид-19 денес, починати 11 лица

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 179 -Куманово...

КичевоПред 21 час

ОВР Кичево: Вчера 29 возачи возеле со брзина над дозволената во акциската контрола

На 22.01.2021 во периодот од 12 до 18. часот, полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Кичево спроведе акциска контрола...

СпортПред 24 часа

(ВО ЖИВО) Play Station: Кој ќе не претставува на еЕУРО2021 во фудбал

Кој ќе биде македонскиот претставник на квалификациите за еЕУРO2021 🇲🇰 🎮 Проследете го преносот во живо ТУКА

КичевоПред 1 ден

За Кичево: Млекара „Маврово“ вработува дистрибутер и работници за производство

Поради зголемување на капацитетот Млекара „Маврово“ распишува оглас за вработување на луѓе кои ќе бидат во редовен работен однос на...

НАЈЧИТАНИ